Home > Závody > Semenov pohřbil šance Ukrajiny. Smíšenou štafetu ovládlo Rusko

Semenov pohřbil šance Ukrajiny. Smíšenou štafetu ovládlo Rusko

Sergej Korastylev

Sergej Korastylev

Foto: Sergej Korastylev (© biathlonrus.com)

Favorizovaná Ukrajina dlouho sahala v závodě smíšených štafet na Mistrovství světa v letním biatlonu v Cheile Gradistei po zlaté medaili, ale nakonec skončila mimo stupně vítězů. V závodě, kde nestartovali Češi, si pro zlato dojelo Rusko. Stříbro putuje do Bulharska a bronz zůstal v Rumunsku.

Suverénní Guziková

Čekalo se, že první úsek vyhraje Polka Krystyna Guziková a taky ho vyhrála. Pouze jedinou chybou na střelnici a skvělým během nedala soupeřkám ani náznak šance. Podobně dobré střelecké představení měla na svědomí Bulharka Emilia Jordanová, což byl první významný krok k možnému bulharskému úspěchu. Na předávku dojela společně s domácí Piscoranovou 40 vteřin za vedoucím Polskem. Až za nimi figurovaly favorizované štafety Ukrajiny, Slovenska a Ruska, jelikož se Oleně Pidhrušné a hlavně Janě Gerekové a Jekaterině Avvakumovové nedařilo.

Polsko stále na čele

Druhý úsek byl na střelecké chyby bohatší. Nevyhnuly se ani vedoucímu Polsku, ale Monika Hojniszová tresné kolo z ležky umazala nejrychlejším během. Olga Abramovová k ní však přiblížila ukrajinskou štafetu na rozdíl půl minuty. Desislava Stojanovová, papírově nejslabší článek bulharské štafety, musela na nepopulární kolečko dokonce dvakrát. S celkem slušným během udržela alespoň medailovou pozici zhruba o půl minutu před štafetami Ruska a Litvy, ještě o kousek dál byli domácí.

Ukrajina přebírá vedení

To, že jsou polské ženy o dost lepší než jejich mužští protějšci, se ukázalo hned na první střelbě mužské poloviny štafety. Grzegorz Guzik z osmi ran skolil jen dva terčce a pustil před sebe o mnoho lépe střílejícího Ukrajince Vitalije Kylčytskyje. A vzhledem k tomu, že Guzik se nevyvaroval trestného kola ani na druhé střelbě a přidal se k němu i rychlý Rus Sergej Klyačin, tak měla Ukrajina po třetím úseku na polsko-ruský tandem k dobru rovnou minutu. Do ztráty minuty na první se vešly ještě týmy Rumunska a Bulharska.

Semenov propadl

Poslední úsek ukázal, že samotné velké jméno závod nevyhraje. Ukrajinský lídr Sergej Semenov se svými 7,5 kilometry doslova protrápil. Na první střelbě musel na trestné kolo, čehož dokonale využil čistě střílející Rus Sergej Korastylev. Podobně si na střelnici vedli i Łukasz Szczurek z Polska a Bulhar Vladimir Iliev a Ukrajinec se náhle ocitl pod velkým náporem. Korastylev už na poslední střelbě nenechal Rusku zlato vzít, zato držitelé dalších medailí nebyli jasní. Iliev a Semenov zastříleli shodně, třikrát dobíjeli, a odjížděli ze střelnice spolu. Na 14 sekund se za ně dotáhl domácí borec Cornel Puchianu, jenž napravil trestné kolo z ležky bezchybnou stojkou. Navíc byl jediný, kdo stačil vynikajícímu běžeckému tempu Bulhara, což se později ukázalo jako rozhodující.

Ruský finišman Korastylev si už mohl dovolit vypustit finiš a slavit zisk zlaté medaile. Pohodlný dojezd měl i Vladimir Iliev, který nejrychlejším běžeckým časem dne poslal stříbro do Bulharska. Semenov si vypil kalich hořkosti do dna, když ho v závěrečném kole předběhl k radosti všech diváků Puchianu.

Po nadějně rozjetém úvodu se museli spokojit s pátou příčkou Poláci. Šestí dojeli Slováci a v jakžtakž kontaktu se dostaly do cíle ještě štafety 7. Litvy a 8. Estonska.

Zítra se jedou v Rumunsku sprinty.

Výsledky závodu

Analýza závodu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *