Home > Novinky > Rakouská policie vyšetřuje 12 osob. Vrcholné funkcionáře i ruské biatlonisty

Rakouská policie vyšetřuje 12 osob. Vrcholné funkcionáře i ruské biatlonisty

Policie

Biatlonový skandál nabývá rozměrů. Rakouská policie potvrdila, že vyšetřuje dvanáct osob. Dvě jsou podezřelé z korupce, zbytek z dopingových podvodů.

Rakouská vrchní státní zástupkyně Ingrid Maschlová-Clausenová zároveň oznámila, že vyšetřování může trvat i několik měsíců. Domovní prohlídky probíhaly v Rakousku, v Norsku a v Německu. Další informace Rakušani v tuto chvíli neposkytli.

Některé detaily ale přinesla světová média. Už dříve bylo potvrzeno, že z korupce jsou podezřelí prezident Mezinárodní biatlonové unie (IBU) Anders Besseberg a generální sekretářka Nicole Reschová.

Za úplatu měli krýt až 65 ruských dopingových případů od roku 2011. Provinění, které je předmětem vyšetřování, se váže k roku 2012. Jak Nor, tak Němka se prozatím vzdali svých funkcí.

„Absolutně s tím nesouhlasím. Nedostal jsem od Rusů ani korunu, ani euro, ani dolar,“ řekl Besseberg minulý týden norské televizi NRK.

Dlouholetý první muž světového biatlonu měl pomáhat Rusům i k zisku pořadatelství Mistrovství světa 2021. Redakce německé veřejnoprávní televize ARD přišla s tím, že Světová antidopingová agentura (WADA) ve své zprávě zmiňuje i nepeněžní odměny. Třeba výlety do Ruska za lovy a prostitutkami.

Druhá část vyšetřování souvisí s loňským Mistrovstvím světa v Hochfilzenu, kde měli ruští biatlonisté dopovat a manipulovat se svými vzorky. Mezi podezřelými jsou sportovci i členové realizačního týmu, potažmo ruští funkcionáři. Konkrétní jména nejsou známa.

V případě prokázání viny hrozí dopingovým hříšníkům v Rakousku až rok vězení, za podvody se sazba šplhá až ke třem rokům. Tresty za korupci se pohybují mezi půl rokem až pěti lety.

Zdroje: DPA, NRK, ARD

One thought on “Rakouská policie vyšetřuje 12 osob. Vrcholné funkcionáře i ruské biatlonisty

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *