Zákaz fluorových vosků může pořádně promíchat pořadím v nadcházejícím ročníku Světového poháru. Myslí si to šéf servisu norských biatlonistů Tobias Dahl Fenre.
Všichni mají obavy
„Nikdo neví, co bude. Mívali jsme dobré lyže. Teď je otázkou, jestli nás v zimě nečeká šok,“ vyjádřila své obavy v článku norské televize NRK Tiril Eckhoffová.
Norští servismani už od března, kdy koronavirus předčasně ukončil sezónu, testují v lyžařské hale v Lørenskogu nové vosky. „Každý má důvod se bát. Bude to Divoký západ,“ myslí si Tobias Dahl Fenre.
Šéf norských servimanů vzápětí svá slova vysvětluje. „Na začátku bude spousta variant pro každý den a každé podmínky. Na čelních pozicích se objeví noví závodníci. Najednou to může být třeba Španělsko, kdo bude mít nejlepší řešení a vytře Norsku zrak.“
30 let práce přijde vniveč
Norové podle Dahla Fenreho 30 let sbírali data a zkušenosti, které teď budou nepoužitelné. „Od zavedení fluorových vosků pracujeme na databázi pro všechna místa, kde se jezdí Světový pohár. Když přijedeme třeba do Ruhpoldingu, víme, jak tam budeme lyže připravovat. Všechny znalosti a produkty jsou teď k ničemu. Musíme začít od nuly.“
Co bude zákaz fluorových vosků znamenat pro samotné biatlonisty? Mimo jiné pomalejší běžecké časy. Proto také Norové jezdí letos v přípravě na kolečkových lyžích s větším odporem a menší rychlostí.
Problém pro Herrmannovou?
Výhodu by teoreticky měli mít lehčí závodníci. „Eckhoffová jezdí s vysokou frekvencí, má dobrý motor a je lehká. Mohla by mít výhodu oproti Herrmannové, která je silovější, jezdí s větším odpichem a je těžší,“ zamýšlí se Dahl Fenre.
Němka Denise Herrmannová s ním ne zcela nesouhlasí. „Musíte mít sílu, když jezdíte na lyžích, zvlášť při bruslení. Někdy to může být obtížnější, protože jsem těžší než ostatní, ale sportovci se silnýma rukama a nohama jsou obvykle rychlí v každém závodě.“
A co na to Eckhoffová? „Denise jezdí hodně silově, bude zajímavé ji sledovat. Možná Němci přijdou s produkty, díky kterým jim lyže pojedou lépe.“
Tobias Dahl Fenre každopádně věří, že si norský servisní tým, který tradičně patří k nejlepším, s velkými změnami poradí. „Norsko má velmi dobrý systém, díky kterému lyže jezdí dobře. Máza je jen třešničkou na dortu. Základem je náš systém, strukturování lyží a práce s dodavateli. Jsem si jistý, že najdeme dobrá řešení, ale někdo může najednou přijít na něco chytrého a utajit to před ostatními. Bylo to tak i tehdy, když přišel fluor.“
Zdroj: NRK
Foto: Tiril Eckhoffová (Autor: Petr Slavík)
To nechápu už to bylo o dobrosti biatlonisty a teď zase o lyžích.