Home > Novinky > Skončí další Slovenka? Po Kuzminové zvažuje konec kariéry i Ivona Fialková

Skončí další Slovenka? Po Kuzminové zvažuje konec kariéry i Ivona Fialková

Ivona Fialková

Ženskou reprezentaci Slovenska může potkat zemětřesení. Závěrečný díl Světového poháru byl rozlučkou s kariérou pro Anastasii Kuzminovou, která připustila, že by mohla ještě rok pomáhat slovenské štafetě. Má to ale nečekaný háček.

Výpomoc štafetě

Na pažbě měla nápis „Time to say goodbye, biathlon“, v cíli hromadného startu v Oslu si spolu s dalšími členy týmu připíjela šampaňským. Anastasia Kuzminová se ve 34 letech loučila s kariérou. Chce se věnovat své rodině, synovi Jelisejovi a dceři Olivii, a také má spoustu pracovních nabídek.

Zároveň ale připustila, že by ještě rok mohla jezdit štafetové závody. Slovenská reprezentace má totiž kromě ní jen další tři ženy – Paulínu Fialkovou, Ivonu Fialkovou a Teréziu Poliakovou.

„Stále o tom diskutujeme. Jestli budu tou čtvrtou, tak samozřejmě pomoc týmu neodmítnu. Beze mě by jednoduše štafeta nebyla sestavená. Pokud ale skončí ještě jedna biatlonistka, tak to pro mě nebude mít smysl,“ řekla Kuzminová v rozhovoru pro ruský server Tjumenskaja Arena.

Která biatlonistka by mohla ukončit kariéru? Poměrně překvapivě Ivona Fialková.

Anastasia KuzminováFoto: Anastasia Kuzminová (Autor: Petr Slavík)

Konec Ivony Fialkové?

Teprve čtyřiadvacetiletá Ivona Fialková minulý týden zaskočila slovenské novináře, když jim oznámila, že velmi vážně uvažuje o konci kariéry. V této sezóně bojovala se zdravím, uspokojení jí nepřináší ani její výsledky.

Na konci předminulé sezóny poprvé v kariéře nahlédla do elitní desítky, v Oslu skončila devátá, úspěchy se ale dostavují spíš sporadicky. Bezesporu talentovaná biatlonistka se v uplynulé sezóně jen pětkrát probojovala na bodované příčky, nejlépe byla 23.

Ivona FialkováFoto: Ivona Fialková (Autor: Petr Slavík)

Myšlenky mladší ze sester Fialkových na konec kariéry samozřejmě netěší její trenérku Annu Murínovou. „Zkoušeli jsme ji přemlouvat, ale mělo to spíš opačný efekt. Necháme ji odpočinout si, musí se soustředit na školu, čekají ji zkoušky. Ať si je udělá a potom možná přijde na jiné myšlenky. Uvidíme, jak na tom bude, až se za měsíc potkáme,“ sdělila Murínová deníku Pravda.

Bývalá slovenská reprezentantka se na věc dívá pozitivně. „Myslím si však, že rozhodnutí přehodnotí. Čeká ji ještě rok školy a byla by škoda, kdyby přitom nezávodila. Až skončí školu, tak bude její rozhodnutí co a jak dál daleko důležitější.“

Paulína Fialková na sestru rozhodně tlačit nechce, i když si myslí, že by byla škoda končit. „Nejsem zastáncem toho, že když se někdo trápí, tak má prohlubovat svou depresi, aby měl nešťastný život. Nemyslím si však, že by ona měla být teď nešťastná. Má skvělé parametry, jen je víc tréninkový typ než závodní. Musí se naučit pracovat víc s hlavou, protože fyzicky na to určitě má,“ je přesvědčená šestá nejlepší biatlonistka sezóny 2018/19.

Slovensko bez ženské štafety?

Konec dvou biatlonistek by byl pro úzkou slovenskou reprezentaci velkým problémem. Kromě Paulíny Fialková, která v uplynulé zimě posbírala šest cenných kovů, by v týmu žen zbyla jen Terézia Poliaková. Třicetiletá biatlonistka ale výsledkově stagnuje a v posledních třech letech nezískala ve Světovém poháru ani bod.

Anna Murínová připustila, že by Slovensko ani nemuselo sestavit štafetu. „Jestli Nasťa nebude závodit a Ivka se rozhodne, že už nemá energii a motivaci na další fungování v týmu, tak z řad nynějších juniorek by relativně přicházela v úvahu Veronika Machyniaková. Avšak sami víte, že štafety jsou krátké, tam je potřeba nejen dobrého střelce, ale i silného běžce. Štafetu by jsme zřejmě postavili, ale bylo by těžké bojovat o přední příčky.“

Zmíněná Veronika Machyaniková letos skončila 22. ve vytrvalostním závodě na Mistrovství světa juniorů v Osrblí. Na konci sezóny získala pár bodů i v IBU Cupu, běžecky ale ve 21 letech nedokáže konkurovat těm nejlepším.

Za ní je navíc obrovská výkonnostní propast, o čemž svědčí až 26. místo Slovenek v Poháru národů IBU Cupu. Slavně nedopadlo ani zmíněné MSJ na domácí půdě, kde výrazněji zaujala snad jen ve sprintu dorostenek desátá Zuzana Remeňová.

S jedním odchodem se budou muset vypořádat i muži. Ve 35 letech se rozhodl skončit Matej Kazár. Kromě něj v minulé sezóně párkrát bodovali Martin Otčenáš a Tomáš Hasilla. Bez bodů zatím zůstává 22letý Šimon Bartko, který v mládežnických kategoriích běžecky vynikal.

Mezi juniory se nyní jeví poměrně nadějně trio Matej Baloga, Tomáš Sklenárik a Lukáš Ottinger. Ve Světovém poháru momentálně dostává přednost Michal Šíma, ten ale ve 26 letech stále čeká na premiérové body.

Zdroje: Pravda.sk, Šport.sk, Tjumenskaja Arena
Hlavní foto: Ivona Fialková (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *