Pod dohledem přežvykujícího losa se na olympijských tratích v Soldier Hollow rozdělily poslední body před vrcholem biatlonové sezóny. Okleštěná česká výprava se s neznámou zastávkou osm a půl tisíce kilometrů od domova poprala se ctí. V krásném národním parku amerického státu Utah se z průniku do desítky radovala Veronika Vítková, první body získal Michal Šlesingr a na lepší časy zavzpomínala i smíšená štafeta.
Návrat Vítkové mezi elitu, všechny Češky bodovaly
Po odletu Lucie Charvátové k domácí přípravě na Mistrovství Evropy se s vysokou nadmořskou výškou a velmi náročnými tratěmi v olympijském středisku Soldier Hollow praly jen tři Češky. A vůbec ne špatně. Poprvé v sezóně se jim kompletně podařilo bodovat v obou závodech a poprvé si všechny polepšily oproti sprintu. Byly jako celek ve stíhacím závodě nejlépe střílejícími biatlonistkami. Pouze 2 omyly ze 60 vystřelených ran neměly konkurenci.
Oba šly za Evou Puskarčíkovou, která si i tak po měsíčním bodovém půstu odváží z Utahu 37 bodů za 23. a 22. místo, ve Světovém poháru vystoupala o 2 příčky na 40. místo. Běh ve výšce jí dělá problém, přesto nebyl nijak tragický.
Markéta Davidová netrefila ve sprintu tři terče a patřilo jí 32. místo. Čtyřpoložkový stíhací závod premiérově zastřílela čistě a poskočila až na konečné 12. místo, její nejlepší umístění mezi dospělými v této disciplíně. Poprvé se v úspěšnosti střelby dostala nad 80 % a v hodnocení Světového poháru je již 20.
Foto: Markéta Davidová (Autor: Petr Slavík)
Po trápení v kanadském Canmore byl mnohem radostnější pohled na Veroniku Vítkovou, která skončila s jedním omylem 19. a pak 9. ve stíhačce, kde stejně jako Davidová zastřílela čistě. I přesto, že je olympijské středisko položené hodně vysoko nad mořem, byla i pro ni tato zastávka úspěšná. Byla přesná a abnormálně rychlá na střelnici, poprvé v sezóně se vešla do elitní desítky a připsala si první body v novém roce. A bylo jich téměř stejně jako v celém dosavadním závodění dohromady. Z 51. místa ve Světovém poháru jí dva bodově úspěšné starty pomohly k posunu na 43. pozici.
V rozhovorech naznačila, že by se mohlo přiblížit poznání příčiny jejího utrápeného běhu. Ač v cíli stíhačky vypadala jako nejšťastnější biatlonistka v závodě, následná single mix štafeta jako by jí chtěla ukázat, že to tak jednoduché nebude. Šesti omyly snížila svou úspěšnost střelby pod 90 % a hitparáda to nebyla ani běžecky.
Foto: Veronika Vítková (Autor: Petr Slavík)
Návrat Šlesingra, prohraná větrná loterie Krčmáře
Také muži závodili na tratích v pěkném horském prostředí jen ve trojici, domů stejně jako Charvátová putoval Adam Václavík. Na zbylé tři si středisko táhlých kopců připravilo velkou větrnou loterii. A ve sprintu byl stejně jako mezi ženami nejlepší ten, od kterého se to nejméně čekalo. Teprve ve svém pátém startu ve Světovém poháru si pro první sezónní body doběhl Michal Šlesingr, s jedním omylem na střelnici byl 19. Následně nenastoupil do stíhačky a šetřil síly na mix štafetu. I běh už byl relativně slušný, zaostal jen o 10 vteřin za Michalem Krčmářem, který ale obkroužil o kolečko víc a skončil 26.
Foto: Michal Šlesingr (Autor: Petr Slavík)
Stíhací závod byl pro něj ale jedno velké střelecké trápení a propadl se o 9 míst. Přesto je stále nejlepším českým mužem. Sedmnácté místo v hodnocení SP mu ale zatím automaticky nezajišťuje místo v hromadném startu na blížícím se Mistrovství světa. S astmatem se v teplejším středisku potýkal Tomáš Krupčík, kterého čtyři střelecké chyby a podprůměrný běh nepustily do stíhacího závodu (67.). V závodě smíšených dvojic zase minul sedm terčů a musel tak na trestný okruh. Po slibných výsledcích v Antholzi i Canmore, kde slušně bodoval, se propadl o 5 pozic a patří mu 48. místo.
Ondřej Moravec by se měl představit v závodech Mistrovství Evropy, po vynechané zámořské štaci je ve Světovém poháru 24.
Úspěšná tečka smíšené štafety
Že si Češi stále neoblíbili smíšené dvojice, ukázal i americký závod, 17. místo (6. od konce) tentokrát v podání Vítkové a Krupčíka bylo druhým nejhorším českým výsledkem v jeho krátké historii.
Na lepší časy dala naopak vzpomenout kdysi výstavní disciplína českých barev, smíšená štafeta, poprvé s přehozenými úseky startujících mužů a finišujících žen. Výtečně střílející Michal Šlesingr (neomylný a druhý nejrychlejší ze všech mužů) přidal i svižný běh a Michal Krčmář mohl svůj úsek zahájit v kontaktu s absolutní špičkou. Zastřílel s jedním náhradním nábojem a rychlým během udržel štafetu pódiovým umístěním nadohled.
Foto: Michal Šlesingr (Autor: Petr Slavík)
Markéta Davidová tradičně rychlá na lyžích tradičně pomaleji odstřílela, na stojce s dvěma dobitími, předávala pátá Evě Puskarčíkové. Té se střelba úplně nepodařila, i s 5 střelami mimo terč ale dovezla štafetu na solidním šestém místě. Od Pokljuky (kde musela Davidová na 2 trestná kola) je to posun o 8 míst a vyrovnání umístění z Kontiolahti před dvěma lety. Na pódium se naposledy čeští biatlonisté podívali před čtyřmi lety.
Před dvěma posledními severskými zastávkami biatlonového kalendáře 2018/19 zůstali muži v hodnocení národů osmí a ženy sedmé.
Hlavní foto: Veronika Vítková (Autor: Petr Slavík)