Home > Preview > SP Antholz: Do stíhacích závodů vyběhnou první J. T. Bø a Davidová (startovní listiny)

SP Antholz: Do stíhacích závodů vyběhnou první J. T. Bø a Davidová (startovní listiny)

Markéta Davidová

Světový pohár v Antholzi dnes pokračuje stíhacími závody žen i mužů. Z nejlepších pozic budou startovat (prvně ve Světovém poháru) Markéta Davidová a letos již počtvrté Johannes Thingnes Bø. Do stíhacích závodů se kvalifikovali také další čeští reprezentanti. V závodě žen se představí ještě Veronika Vítková, Lucie Charvátová a Eva Puskarčíková a v závodě můžu Michal Krčmář a Tomáš Krupčík. Ondřej Moravec velmi pravděpodobně startovat nebude a pošetří síly na nedělní závod s hromadným startem.

Stíhací závod žen
Sobota 26. 1. | 13:30
cze 1. Davidová, 41. Vítková, 45. Charvátová, 49. Puskarčíková
Startovní listina

Markéta Davidová předvedla ve čtvrtek skvělý výkon. Běžecky se rovnala s elitou a na střelnici si pohlídala obě položky na výbornou. Ztratila tím sice drahocenný čas, ale jelikož některé největší soupeřky alespoň jednou chybovaly, případně běžely pomaleji, stačilo to Markétě na velmi těsné první vítězství v kariéře ve Světovém poháru. Ve čtyřpoložkových závodech stíhacího, případně hromadného charakteru má většinou ještě Markéta se střelbou problémy. Pokud se však nenechá strhnout rychlou střelbou ostatních závodnic, může (i přes nějaké chyby) vybojovat další skvělé umístění.

Ihned za Markétou Davidovou vyběhne Kaisa Mäkäräinenová, která se konečně ve sprintu vyvarovala větších omylů a pouze s jednou chybou se vrátila na stupně vítězů. Ve stíhačce bude mít určitě zálusk na stupně nejvyšší. S číslem 3 vyběhne Marte Olsbuová Røiselandová, která má letos vynikající formu a pravděpodobně se ihned dotáhne na vedoucí duo. To by se mělo podařit také Lauře Dahlmeierové, která si už už běžela ve sprintu pro výhru, ale v samotném závěru jí došly síly a byla ráda, že z posledních sil dorazila do cíle. Po svém cílovém kolapsu by však již měla být v pořádku a pokusí se uspět ve stíhačce. Jen je možné, že běžecké tempo zvolí poněkud opatrnější.

S odstupem 10 a více vteřin následně vystartuje Lisa Vittozziová, která má čtyřpoložkové závody v oblibě. Po stíhacím závodě se navíc už může dostat do čela celkového hodnocení SP. Za Italkou pojede Monika Hojniszová, která předvedla na své poměry ve čtvrtek velmi rychlý běh a ve vysoké nadmořské výšce se jí letos daří. S číslem sedm pojede Světlana Mironovová, která ve sprintu navázala na skvělé výkony z IBU Cupu a osmičku bude mít domácí favoritka Dorothea Wiererová. Na reprezentační kolegyni má před stíhačkou 12 bodů náskok v hodnocení Světového poháru, ale 3 místa a 5 vteřin ztrátu po sprintu.

Lisa VittozziováFoto: Lisa Vittozziová (Autor: Petr Slavík)

Velmi dobrou pozici před stíhačkou má také výborná střelkyně Lisa Hauserová z Rakouska a s číslem 10 a ztrátou pouhých 21 sekund vyrazí do závodu další favoritka Anastasia Kuzminová. Ta se však již bude muset vyvarovat střeleckých omylů ze sprintu. Posunout se ve stíhačce pořadím vzhůru jistě budou chtít v dobré formě závodící Julia Simonová (11), dobře střílející Irina Starychová (12) a Anaïs Bescondová (13), rychlé běžkyně a nepředvídatelné střelkyně Denise Herrmannová (14) a Tiril Eckhoffová (15) a naopak dobré střelkyně Jekatěrina Jurlovová-Perchtová (16), Iryna Kryuková (17) a Anaïs Chevalierová (19).

Z hloubi pole se mohou posunout do popředí například Ingrid Tandrevoldová (24), Franziska Hildebrandová (27), Paulína Fialková (30), Hanna Öbergová (34) či další Němky Karolin Horchlerová (36) a Vanessa Hinzová (38).

Jak si povedou další české reprezentantky startující z páté desítky?

Až v páté desítce odstartují další 3 české závodnice. S číslem 41 Veronika Vítková, která má stále problémy s během a zdejší vysoká nadmořská výška jí to rozhodně neulehčuje. Číslo 45 bude mít Lucie Charvátová, zápasící hlavně s nestabilní střelbou a závod na 4 položky je pro ni tedy velkou výzvou. A jako poslední z našich odstartuje Eva Puskarčíková. Ve sprintu běžela velmi slušně, ale udělala 3 chyby na střelnici, a tak bude muset ve stíhačce hodně dohánět. Pokud se budou chtít přidat k Markétě Davidové a zazávodit si také v neděli, musí předvést vynikající výkon a velký posun pořadím vpřed.

Veronika VítkováFoto: Veronika Vítková (Autor: Petr Slavík)

Stíhací závod mužů
Sobota 26. 1. | 15:00
cze 13. Krčmář, 23. Krupčík
Startovní listina

Johannes Thingnes Bø předvedl ve sprintu opět vynikající běžecký výkon a přestože nenajel na ostatní soupeře tolik času jako obvykle, vyhrál i s jedním omylem na střelnici. Na první střelbu opět přijede s náskokem případné jedné netrefené rány. Nebude muset tudíž na střelnici nikam spěchat a uvidíme, jestli dá ostatním soupeřům šanci na boj o vítězství.

Johannes Thingnes BøFoto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)

Až v závěru sprintu se na druhé a třetí místo probojovali Erlend Bjøntegaard a Antonin Guigonnat, kteří měli lepší finiš než dříve startující Martin Fourcade. Bjøntegaard ve sprintu výborně zastřílel a jelikož má stíhací závody celkem v oblibě, můžeme od něj čekat opět dobré umístění. Guigonnat udělal na střelnici jednu chybu, ale stejně jako většina Francouzů předvedl vynikající běh a vybojoval bronz. V letošní sezóně se většinou po výborném sprintu ve stíhačce propadal. V Oberhofu se naopak po nevydařeném sprintu výrazně zlepšil, tak uvidíme, jak si povede dnes.

Martin Fourcade stále nemůže najít tu svou dominantní běžeckou formu. Ve sprintu znovu zastřílel bez jediné chyby, ale opět to nestačilo ani na bednu. Stejně jako v Ruhpoldingu bude Fourcade vybíhat ze 4. místa a ztrátou cca jedné rány na J. T. Bø. Ihned za Francouzem vystartuje rychlostřelec Simon Eder, kterému sprint sedl i běžecky. Pokud tento výkon zopakuje, může pomýšlet i na vylepšení svého postavení.

Ze 6. a 7. místa budou startovat další dva Francouzi. Jak Simon Desthieux, tak Quentin Fillon Maillet udělali ve sprintu 2 chyby, ale vynikajícím během se propracovali až na hranici malého pódia. Zejména Q. Fillon Maillet má stíhačky v oblibě, tak se nechme překvapit, jaké umístění z toho bude tentokrát. Vylepšit si své pozice po sprintu budou chtít také domácí rychlík Lukas Hofer, Arnd Peiffer, který ve sprintu pokazil stojku, a také Dominik Windisch, jemuž se po delší době zadařilo střelecky, a uzavřel nejlepší desítku.

Kdo zaútočí ze zadních pozic, budou to i čeští reprezentanti?

Ze druhé desítky by se určitě rád posunul Julian Eberhard (12). Ve sprintu udělal 3 chyby, ale skvělým během si vytvořil hratelnou pozici do stíhačky. Po delší době se běžecky dařilo také Michalu Krčmářovi (13). Na střelnici Michal udělal jednu chybu, a jelikož má stíhačky celkem v oblibě, bude útočit na první desítku. S číslem 15 by se mohl v závodě na 4 položky posouvat dopředu také skvělý střelec Lars Birkeland. Až jako 16. v pořadí vystartuje Tarjej Bø a určitě bude chtít střílet lépe než ve sprintu.

Michal KrčmářFoto: Michal Krčmář (Autor: Petr Slavík)

Ze třetí desítky bude chtít výše s 21 startující Jevgenij Garaničev, kterého letos srážejí stojky. Číslo 23 bude mít Tomáš Krupčík, jemuž se v Anterselvě celkem daří a může útočit i na účast v masáku. Polepšit by si mohl také Émilien Jacquelin (25) a posun očekáváme také od Alexandra Loginova (26). Ruský závodník totiž jinak může po stíhačce přijít o 2. místo v hodnocení SP na úkor Martina Fourcada. S číslem 32 měl vystartovat Ondřej Moravec, ale pravděpodobně pošetří síly na nedělní závod s hromadným startem.

Tomáš KrupčíkFoto: Tomáš Krupčík (Autor: Jaroslav Svoboda)

Hlavní foto: Markéta Davidová (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *