Home > Preview > SP Canmore: Čeká nás premiéra zkrácených vytrvalostních závodů (startovní listiny)

SP Canmore: Čeká nás premiéra zkrácených vytrvalostních závodů (startovní listiny)

Krutý mráz zahýbal s dosavadním programem v kanadském Canmore. Dnešní vytrvalostní závody se pojedou později a navíc budou i zkráceny. Muže místo 20 kilometrů čeká 15, ženám se trať zkrátila na 12,5 km. Místo minuty se za nesestřelený terč bude přičítat 45 vteřin. Někteří favorité a favoritky ve startovních listinách chybí, včetně muže v červeném dresu i olympijské vítězky v této disciplíně.

Zkrácený vytrvalostní závod mužů
Čtvrtek 7. 2. | 20:20
cze 31. Krupčík 36. Krčmář 71. Šlesingr 91. Václavík
Startovní listina

Hned tři muže, kteří ovládli pódium ve slovinské Pokljuce, dnes na startu neuvidíme. Nejvíce svou absencí ztratí vedoucí disciplíny, Martin Fourcade. Pokud by měl totiž Francouz šanci alespoň na malý glóbus, bylo by to právě v této disciplíně. Přesto dal přednost přípravě na Mistrovství světa. Kromě něj chybí i 4. Jakov Fak a 5. Simon Schempp. K červenému trikotu tak mají nejblíže zbylí medailisté z Pokljuky. Stříbrnému Johannesi Kühnovi, který pojede se startovním číslem 40, se ale v dalších závodech tolik nedařilo, narozdíl od bronzového Simona Edera (startovní číslo 37).

Oba ale musí doufat v zaváhání jednoho muže, a tím je Johannes Thingnes Bø. Nor o medaili v Pokljuce přišel vinou tří trestných minut. Díky fantastickém běhu dojel do cíle 7. a jeho ztráta na vítěze činila jen minutu a 12 vteřin. Bø má dnes startovní číslo 6.

Johannes Thingnes BøFoto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)

Další velcí favorité se necházejí především v první a druhé skupině startovní listiny. Z té první můžeme jmenovat Nora Vetleho Christiansena (5) a italské duo Dominik Windisch (7) a Lukas Hofer (12). Dva největší francouzské favority uvidíme téměř současně – Quentin Fillon Maillet pojede 15., hned za ním vystartuje Antonin Guigonnat. Ve druhé skupině startuje třetí muž celkového hodnocení, Rus Alexandr Loginov (24), dále Serhij Semenov (29),  Arnd Peiffer (34), Simon Desthieux (35) nebo Julian Eberhard (42). I ve třetí skupině najdeme adepty na přední umístění – 45. Lars Helge Birkeland nebo 56. Benedikt Doll.

A čeští muži? Na solidní výsledek z Pokljuky bude navazovat Michal Krčmář. S jedním omylem tehdy dojel 15., dnes startuje s číslem 36. Ještě před ním pojede Tomáš Krupčík (31), který si slibně rozjetý vytrvalostní závod ve Slovinsku pokazil třemi chybami na poslední položce (dojel 57.). S číslem 71 se vrací Michal Šlesingr, který v Pokljuce dojel na nebodované 41. příčce. A střeleckou formu budeme přát Adamu Václavíkovi, který má vysoké číslo 91. V Pokljuce se dopustil 5 omylů a skončil 85.

Zkrácený vytrvalostní závod žen
Čtvrtek 7. 2. | 22:55
cze 19. Davidová 43. Puskarčíková 68. Vítková 78. Charvátová
Startovní listina

Na druhý vytrvalostní závod si čeští diváci musejí počkat do nočních hodin. Narozdíl od mužů je první šestice hodnocení této disciplíny kompletní. V červeném bude se startovním číslem 36 hájit vedení Julija Džimová. I když se Ukrajince v dalším průběhu sezóny příliš nevedlo, tak vytrvalostní závody jí obecně sedí. To v Pokljuce druhá Monika Hojniszová si vede mnohem lépe, v celkovém hodnocení SP uzavírá první desítku. Dnes jí patří startovní číslo 28.

Medaili obhajuje Markéta Davidová, která v Pokljuce i s jednou chybou dojela třetí. Markéta startuje 19. Nechybí ani čtvrtá Paulína Fialková, pojede s číslem 25. Ještě dříve odstartuje Baiba Bendiková (10). Reprezentanka Lotyšska zajela v Pokljuce životní závod, když skončila pátá. Za ní byla na šestém místě Lisa Vittozziová. Druhá žena celkového hodnocení se vydá do závodu s číslem 17.

Markéta DavidováFoto: Markéta Davidová v Pokljuce (Autor: Petr Slavík)

V první skupině figurují i další favoritky. Hned s číslem 1 se do závodu vydá Laura Dahlmeierová, pro kterou půjde o první vytrvalostní závod v sezoně. V první desítce ji pak záhy doplní Kaisa Mäkäräinenová (4), Ingrid Tandrevoldová (6), Franziska Preußová (7) . Dorothea Wiererová, vedoucí žena celkového hodnocení, se na trať vydá s číslem 21. Ještě před ní odstartují například Anaïs Bescondová (13) a Marte Olsbuová Røiselandová (14). Z první skupiny ještě nesmíme zapomenout na Anaïs Chevalierovou (22) nebo Anastasii Kuzminovou (26). Ve druhé skupině pojedou například Tiril Eckhoffová (30) a Justine Braisazová (38). Ze zadních pozic by pak na solidní umístění mohla myslet Denise Herrmannová (60). A kdo na startu chybí? Neuvidíme například olympijskou vítězku z této disciplíny a osmou ženu celkového hodnocení Hannu Öbergovou, mistryni světa z roku 2015 Jekatěrinu Jurlovovou-Perchtovou nebo Irinu Krjukovou, sedmou biatlonistku hodnocení Světového poháru.

Jak bylo zmíněno výše, z českého týmu se nejvíce věří Markétě Davidové, která v Pokljuce získala bronz, v Itálii pak přidala další dvě medaile včetně premiérového zlata. Na startu nechybí ani Eva Puskarčíková (43), která ve Slovinsku skončila 26. Ve třetí skupině pojede Veronika Vítková (68). Ta si v posledním vytrvalostním závodě dojela pro 3 body za 38. místo. Poslední českou závodnicí bude Lucie Charvátová (78). Té se slovinský závod na 15 kilometrů nevydařil, s pěti střeleckými omyly byla v cíli 81. Na startu chybí Jessica Jislová, která po dohodě s trenéry podobně jako Ondřej Moravec zámořské závody vynechává.

Hlavní foto: Pódium vytrvalostního závodu žen (Autor: Petr Slavík)

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *