Home > Preview > SP Canmore: Ovládnou Norové i sprinty? A co Davidová? (startovní listiny)

SP Canmore: Ovládnou Norové i sprinty? A co Davidová? (startovní listiny)

Tiril Eckhoffová

Počasí v kanadském Canmore snad dnes dovolí zdárné dokončení sedmého dílu Světového poháru. Podle předpovědi by sprinty mužů a žen, které se jedou místo původně plánovaných hromadných startů, měly provázet teploty kolem -18°. Konání závodů si hodně přeje norský tým, který zatím v Canmore vládne. Velmi dobře na tom ale je i české trio Davidová, Krčmář a Krupčík.

Aktualizace: Sprinty byly kvůli velkým mrazům zrušeny

Sprint mužů
Neděle 10. 2. 2019 | 20:20 – zrušeno
cze 24. Krčmář, 35. T. Krupčík, 55. Václavík, 92. Šlesingr
Startovní listina

Zkrácený vytrvalostní závod ovládl Johannes Thingnes Bø suverénně o dvě minuty před svým krajanem Vetlem Christiansenem, čtvrtý dojel Lars Birkeland. Norové podle očekávání vyhráli i štafetu a budou patřit k favoritům také ve sprintu.

Bø bude útočit již na 13. výhru v sezóně. Z dosavadních šesti sprintů jich vyhrál pět. Favorit číslo jedna je daný, i když včera ve štafetě opět exceloval Christiansen. V pořadí jednotlivců byl nejlepší a začíná tak pokukovat po premiérovém vítězství.

Jediný, kdo letos Johannese Bøho ve sprintu porazil, je Alexandr Loginov. Rus má výbornou formu i v Kanadě, o čemž nás přesvědčil čtvrtečním třetím místem. Velmi dobrým během se na 15kilometrové trati prezentoval i jeho krajan Jevgenij Garaničev.

Třetím nejlepším v hodnocení sprintů je v aktuálním ročníku Němec Benedikt Doll. Jenže se zotavuje z nemoci a ve vytrvalostním závodě byl až 51., byť udělal jen tři chyby. Německý tým celkově provází smůla. V zámoří vůbec není Simon Schempp a dnes míří domů i nemocný Arnd Peiffer. Nejlepším z Němců byl včera ve štafetě Philipp Nawrath. Johannes Kühn v Canmore výborně běhá, ale zatím se trápí na střelnici.

Adepty na přední umístění tak hledejme spíše jinde. Kanadské středisko sedí Rakušanům, což dokazují Simon Eder a tradičně velmi rychlý Julian Eberhard. Nebo Italům. Dominik Windisch se ve čtvrtek blýskl pátým místem, před třemi lety tu dokonce vyhrál svůj první a zatím poslední závod SP.

Lukas Hofer o sobě dal vědět v páteční štafetě, podobně jako Ukrajinec Dmytro Pidručnyj či Francouzi Émilien Jacquelin a Simon Fourcade. Starší z bratrů se nachází možná v nejlepší formě za poslední sezóny. Uspět ale může prakticky kdokoliv z francouzského týmu.

Ten český bude spoléhat na Tomáše Krupčíka a Michala Krčmáře. Jednatřicetiletý Krupčík prožívá životní sezónu a klepe na bránu elitní desítky. Ve čtvrtek mu k ní chyběly dvě sekundy. Krčmářovi se zase vrátila běžecká forma a pokud se mu podaří zastřílet, tak i on může promluvit do boje o přední umístění.

Tomáš KrupčíkFoto: Tomáš Krupčík (Autor: Petr Slavík)

Sprint žen
Neděle 10. 2. 2019 | 22:45 – zrušeno
cze 10. Davidová, 45. Puskarčíková, 66. Vítková, 89. Charvátová
Startovní listina

Sprint žen byl měl být trochu otevřenější než ten mužský. Svědčí o tom, fakt, že jsme v této sezóně v šesti závodech této disciplíny poznali šest různých vítězek. V červeném trikotu se představí Lisa Vittozziová, která v posledních závodech vypadá o trochu lépe než krajanka Dorothea Wiererová. Po třetím místě ve zkráceném vytrvalostním závodě v Canmore ztrácí Vittozziová v celkovém hodnocení na Wiererovou už jen pět bodů a není vyloučené, že už dnes oblékne žlutý trikot.

Kromě Italek v právě probíhající sezóně ve sprintech zvítězily i Marte Olsbuová Røiselandová, Anastasia Kuzminová, Kaisa Mäkäräinenová a Markéta Davidová. Všechny můžou uspět i dnes, byť Mäkäräinenové se čtvrtek nevedlo ani na trati, na střelnici.

Přesným opakem je Marte Olsbuová Røiselandová, která byla na 12,5 kilometrech nejrychlejší. Udělala však čtyři chyby, a tak se nemohla rovnat krajance Tiril Eckhoffové. Ta se díky zlepšené střelbě poprvé v sezóně dostala mezi 10 nejlepších a rovnou vyhrála. Velmi dobrou formu má i další z Norek Ingrid Tandrevoldová.

Vynikající běh zdobil v prvním závodě v Canmore obě Slovenky. Kvůli třem chybám ale skončila Anastasia Kuzminová osmá a Paulína Fialková třináctá. To Markéta Davidová dokázala dobrý výkon na trati podpořit i čistou střelbou a počtvrté v kariéře a potřetí za poslední čtyři závody vystoupala ve Světovém poháru na stupně vítězů.

Markéta DavidováFoto: Markéta Davidová (Autor: Petr Slavík)

Do boje o nejvyšší příčky budou chtít promluvit i Němky a Francouzky. Kdyby se dávalo 60 bodů za nejlepší výkon ve štafetě, tak by je v pátek inkasovala velmi rychlá Denise Herrmannová. Velmi dobře se ve vytrvalostní závodě ukázala šestá Vanessa Hinzová a pak tu je samozřejmě Laura Dahlmeierové.

Prakticky v domácím prostředí závodí Anaïs Bescondová, která v Canmore pravidelně trénuje. Překvapit by mohla Célia Aymonierová. Paradoxně se nedostala do čtveřice pro štafetu, když má z Francouzek asi nejlepší běžeckou formu.

Když hovoříme o překvapení, tak se v Canmore prezentuje velmi sympaticky celý estonský tým. Nejlépe je na tom zřejmě Tuuli Tomingasová, která by v individuálním pořadí štafety obsadila páté místo.

Foto: Tiril Eckhoffová (Autor: Petr Slavík)

2 thoughts on “SP Canmore: Ovládnou Norové i sprinty? A co Davidová? (startovní listiny)

  1. Držím palce všem , pokud to Markéta ustojí mohla by mít perfektní výsledek , ostatní děvčata na to v této sezoně nemají.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *