Home > Závody > SP Chanty-Mansijsk: Soukalová vybojovala velký křišťálový glóbus!

SP Chanty-Mansijsk: Soukalová vybojovala velký křišťálový glóbus!

Gabriela Koukalová

Gabriela Soukalová

Foto: Gabriela Soukalová (Autor: Martin Kaděrka)

Čtvrté místo ve stíhacím závodě v Chanty-Mansijsku stačí Gabriele Soukalové k celkovému triumfu v hodnocení Světového poháru! Dnešní výhru bere Kaisa Mäkäräinenová.

Na úvod zaváhání Soukalové

Krátce po startu se na čele sjelo rychlé trio Kaisa Mäkäräinenová, Marte Olsbuová a Gabriela Soukalová. Na první střelbě se však pětkrát trefila jen Norka, která si vyjela 25 vteřin na rovněž čistou Dorotheu Wiererovou. Mäkäräinenová se Soukalovou se po obkroužení jednoho trestného kola zařadily na třetí, resp. čtvrté místo. To byla šance pro Marii Dorinovou Habertovou, jež už ztrácela na Češku jen 12 vteřin.

Na druhé střelbě se situace otočila. Olsbuová tentokrát jednou minula a propadla se na čtvrtou příčku. Česko-finské duo naopak střílelo čistě a spolu s Wiererovou utvořilo vedoucí trojici. Brzy se k nim ovšem doklapla podruhé bezchybná Dorinová Habertová.

Soukalová jistí glóbus

Třetí položka zastihla ve výborném rozpoložení obě soupeřky v boji o velký křišťálový glóbus. Dorinová Habertová i Soukalová zastřílely za nula a vyjely si na ostatní biatlonistky 20sekundový náskok. Celkový triumf se tak české závodnici výrazně přiblížil.

Na závěrečné střelecké zastávce nejprve chybovala Dorinová Habertová a o chvilku později ji napodobila i Soukalová. Obě ženy pak ze stadionu odjížděly ve vedoucí 6členné skupině, kam se díky čisté střelbě zařadily Wiererová, Preußová, Birkelandová a Mäkäräinenová. Češka už jednou rukou držela velký křišťálový glóbus!

Double Mäkäräinenové

Závěrečný okruh, to byla exhibice v podání Kaisy Mäkäräinenová. Finka se brzy odtrhla od svých pronásledovatelek a zopakovala čtvrteční výhru ze sprintu. S přehledem získala druhé místo Marie Dorinová Habertová, ale to už dobře věděla, že boj o celkový triumf prohrála. Za jejími zády totiž finišovala vyčerpaná Gabriela Soukalová. V závěrečným metrech ji sice porazila v boji o třetí pozici Dorothea Wiererová, to ji však vůbec nemuselo mrzet. Zajistila České republice historicky druhý velký křišťálový glóbus! Navázala tak na Jiřinu Adamičkovou, jež triumfovala před 26 lety. Soukalová navíc uzmula i druhý malý křišťálový glóbus a zítra může zaútočit na třetí.

Ve stínu velkého úspěchu české jedničky zůstaly její kolegyně. Lucie Charvátová vyrobila celkem 7 chyb, což ji odsunulo na nebodované 42. místo. Na střelnici se nevedlo ani Jessice Jislová. Chybovala 6x a skončila 48. Veronika Vítková dokonce závod vzdala po tom, co na ležkách čtyřikrát minula terč.

Statistiky závodu

Běžecké časy: 1. Dahlmeierová (25:06,3), 2. Dorinová Habertová (+7,9), 3. Mäkäräinenová (+18,4) – 5. Soukalová (+22,0), 14. Charvátová (+41,5), 37. Jislová (+1:21,6)

Střelecké časy: 1. Hauserová (1:36,0), 2. Anderssonová, Olsbuová a Varvynecová (+5,0) – 26. Charvátová (+29,0), 31. Soukalová (+31,0), 38. Jislová (+35,0)

Výsledkový servis

Výsledky stíhacího závodu žen

Analýza závodu

Pořadí Světového poháru

Konečné pořadí disciplíny

One thought on “SP Chanty-Mansijsk: Soukalová vybojovala velký křišťálový glóbus!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *