Home > Závody > SP Kontiolahti: Šipulin poprvé v sezóně vítězí, Moravec končí 20.

SP Kontiolahti: Šipulin poprvé v sezóně vítězí, Moravec končí 20.

Anton Šipulin

Po neúčasti na olympiádě byl Anton Šipulin vyhladovělý jako sibiřský vlk. Svůj hlad utišil hned při první příležitosti, vyhrál sprint v Kontiolahti. Nejlepším Čechem byl 20. Ondřej Moravec.

Šipulin využil absence M. Fourcada

Po Kontiolahti se šířily před prvním závodem zvěsti o horším zdravotním stavu Martina Fourcada. Francouz sice absolvoval nástřel, ale na start se nakonec nepostavil. To byla hozená rukavice pro Johannese Thingnese Bøho.

Kdyby dojel první nebo druhý, tak se dostal do čela celkového hodnocení. Nor ale musel na dvě trestná kola a ani druhý běžecký čas mu nepomohl na stupně vítězů. Skončil čtvrtý.

Na vítězství bylo třeba střílet čistě. To se povedlo Antonu Šipulinovi, který se na nejvyšší stupínek dostal poprvé v sezóně. Celkově je to jeho jedenáctý triumf v kariéře. Možná využil i ušetřených sil oproti soupeřům.

Životní maximum si druhým místem vyrovnal Andrej Rastorgujevs. Lotyš tradičně rychle běžel a tentokrát si pohlídal i všechny rány. Za vítězem zaostal o 5,8 sekundy. Třetí příčku bral s odstupem 17,3 sekundy Quentin Fillon Maillet, který si tak spravil chuť po olympijském výbuchu.

Andrejs RastorgujevsFoto: Andrejs Rastorgujevs (Autor: Jiří Zaňát)

Němečtí biatlonisté navázali na výborné výsledky z olympijských her a ve třech se vešli do elitní desítky. Nejlíp na tom byl pátý Arnd Peiffer, do pěti sekund za ním byli sedmý Erik Lesser a osmý Simon Schempp.

I při absenci Martina Fourcada šli na květinový ceremoniál dva Francouzi. Tím druhým byl šestý Simon Desthieux. Do elitní desítky se vešli ještě dva Italové, devátý Dominik Windisch a desátý Lukas Hofer. Za jejími branami zůstal i přes čistou střelbu 12. Ole Einar Bjørndalen.

Češi nevyužili velkou šanci…

Čeští biatlonisté dnes měli obrovskou šanci, aby výrazně odskočili Ukrajincům, se kterými na dálku bojují o desáté místo v poháru národů. Bohužel se jim ale tolik nedařilo, navíc kvůli nemoci nestartoval Michal Šlesingr.

Částečně spokojený může být Ondřej Moravec. Na stojce udělal jednu chybu, k tomu přidal 19. běžecký čas. Celkově byl o příčku níž. Podobně dobře běžel Adam Václavík, ale ten zamířil na tři trestná kola. Skončil na 44. příčce, 4,5 sekundy za body.

Ondřej MoravecFoto: Ondřej Moravec (Autor: Martin Kaděrka)

Jen jednou mířil nepřesně Jaroslav Soukup, ale na nejrychlejšího Juliana Eberharda na trati ztratil přes dvě minuty. Proto bral až 66. příčku. Pomalý běh trápil i Michala Krčmáře. Čtyři chyby na stojce ho pak poslaly až na 88. místo.

Ukrajincům se vedlo ještě hůř, Češi na ně najeli 39 bodů. Nyní na ně mají náskok 193, ale před finálovým podnikem v Ťumeni by se potřebovali dostat nejlépe na více než 300bodový rozestup. Dnes mohlo být v případně nadprůměrných výsledků skoro splněno.

Dobrou zprávou je alespoň to, že jak Moravce, tak Krčmáře uvidíme v neděli v hromadném startu.

Češi v akci
Střelba Čas střelby Běh
20. Ondřej Moravec 0+1 1:02,0 72. +46,4 19.
44. Adam Václavík 1+2 54,1 18. +53,8 27.
66. Jaroslav Soukup 1+0 59,4 59. +2:09,5 82.
88. Michal Krčmář 0+4 1:16,5 99. +1:37,0 61.

Výsledkový servis


Hlavní foto: Anton Šipulin (Autor: Petr Zbranek)

4 thoughts on “SP Kontiolahti: Šipulin poprvé v sezóně vítězí, Moravec končí 20.

  1. Co to je za kecy, že “Šipulin využil absence M. Fourcada”?? A nevyužilo jí i těch ostatních 99 závodníků? A to měli všichni čekat, až se milostpán milionář ráčí uzdravit? Šipulin byl dneska prostě nejlepší. A M. Fourcade ať se uzdraví. Co na tom řešíte?

    1. Ja si myslím, že podnadpis je správny a je na mieste! Marťan sa dnes pasoval jednoznačne za favorita, čoho využil Anton…

  2. iBU si především představuje, že od rozhodování je tu Besseberg a spol. a ostatní ať drží hubu a krok. Stejně jako např. Evropská komise…. Tyhle instituce vždycky vědí všechno nejlíp.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *