Home > Preview > SP Nové Město: Bude sprint žen soubojem Wiererové a Mäkäräinenové? (startovní listina)

SP Nové Město: Bude sprint žen soubojem Wiererové a Mäkäräinenové? (startovní listina)

Petr Slavík

Ve Světovém poháru se letos jely zatím dva sprinty žen a v jednom zvítězila Kaisa Mäkäräinenová před Dorotheou Wiererovou a ve druhém si pořadí po velmi těsném souboji v Hochfilzenu prohodily. Obě dvě budou znovu patřit k největším favoritkám dnešního závodu, který už však může ovlivnit sněžení a větrnější počasí. Na startu budou také čtyři české reprezentantky, ale nepředstaví se nemocná Jessica Jislová.

Sprint žen
Pátek 21. 12. 2018 | 17:30
cze 6. Puskarčíková, 35. Vítková, 47. Davidová, 85. Charvátová
Startovní listina

Vedoucí závodnice Světového poháru Dorothea Wiererová byla zatím ve všech závodech v první desítce a pouze jednou nestála na stupních vítězů. Prezentuje se výborným během a přidává velmi rychlou a většinou také přesnou střelbu. V Novém Městě na Moravě se Wiererové většinou daří. Zazářila zde již na Mistrovství světa juniorů v roce 2011, kdy vyhrála všechny tři individuální závody. Při poslední návštěvě Světového poháru v roce 2016 zde obsadila 2., 3. a 7. místo. Díky své skvělé střelbě by dnes mohla těžit i z obtížnějších podmínek.

Těsně druhá je v pořadí SP Kaisa Mäkäräinenová, které se kvůli jedné nepovedené položce nevydařil první individuální závod v Pokljuce, ale v těch ostatních už byla vynikající. Prezentovala se nejrychlejším během a na své poměry velmi dobrou a stabilní střelbou. Díky tomu už má na svém kontě tři výhry a jistě bude chtít přidat další. V Novém Městě se zatím ve většině závodů pohybovala v první desítce a získala zde už i jedno vítězství a jedno druhé místo.

Kaisa MäkäräinenováFoto: Kaisa Mäkäräinenová (Autor: Petr Slavík)

K velkým favoritkám závodu musíme zařadit také další italskou biatlonistku Lisu Vittozziovou, která se zatím ve všech závodech umístila mezi 4. a 6. místem a prezentuje se také velmi dobrou střelbou a zrychleným během. Velmi podobně si letos vede také Paulína Fialková ze Slovenska, která se ve všech závodech umístila mezi 2. a 7. místem a nějakou tu chybu na střelnici zatím vždy vykompenzuje výborným během. Vzhledem k vzrůstající formě v Hochfilzenu můžeme mezi největší favoritky sprintu zařadit také Anastasii Kuzminovou, která však zatím hledá střeleckou vyrovnanost.

Výborné předpoklady pro úspěch ve sprintu mají také rychlé běžkyně jako Tiril Eckhoffová, která se znovu dostává do tempa po nemoci před Pokljukou. Běžecky velmi dobře jsou na tom i její reprezentační kolegyně Marte Olsbuová Røiselandová a Ingrid Tandrevoldová. Konečně dobře zastřílet bude chtít také Denise Herrmannová, ale v proměnlivém počasí to bude mít těžké. Rychlé jsou většinou také Justine Braisazová, Célia Aymonierová a Anaïs Bescondová, ale jejich výsledky jsou zatím velmi rozkolísané.

Pokud nebudou podmínky na střelnici optimální, tak z toho mohou těžit trochu pomalejší běžkyně, ale zato stabilní střelkyně. K těmto závodnicím letos jistě patří Monika Hojniszová, které se v Novém Městě dařilo i letos v létě. Velmi dobře střílí také Irina Starychová, Iryna Kryuková, Franziska Hildebrandová či Julija Džimová, která je na střelnici stále 100 %, ale musela vynechat Hochfilzen. V Pokljuce zase onemecněla Hanna Öbergová, která se však v Hochfilzenu začala rozjíždět a zastřílet určitě také umí.

Vzhledem k formě z Hochfilzenu by se mohl závod vydařit také Federice Sanfilippová, Julii Simonové a Anaïs Chevalierové, Jekatěrině Jurlovové-Perchtové či Němkám Franzisce Preußové a Vanesse Hinzové. Samostatnou kapitolou je Laura Dahlmeierová, která se vrací do Světového poháru po zdravotních problémech. V minulém týdnu se vrátila do závodního kolotoče v IBU Cupu, a přestože se původně očekávalo, že do bojů v SP zasáhne až v novém roce v Německu, Nové Město si nakonec ujít nenechala. Do závodu odstartuje až s číslem 84 a je velmi těžké předvídat, jak si ve svém prvním ostrém závodě v této konkurenci povede.

Bude se Veronika Vítková dál zlepšovat a přidá se k ní některá další česká reprezentantka?

Veronika Vítková (startovní číslo 35) si prožila těžký úvod sezóny v Pokljuce, o kterém se toho již hodně napsalo. V Hochfilzenu šla ale její forma již nahoru a jistě věří tomu, že ještě lepší to bude na domácích tratích v Novém Městě. Pokud bude chtít závodit také v neděli, tak potřebuje umístění co nejblíže první desítce, na které určitě má!

Veronika VítkováFoto: Veronika Vítková (Autor: Petr Slavík)

Velmi nevyrovnané výsledky zatím podává Markéta Davidová (47), které se skvěle povedl hned první individuální závod v Pokljuce, ale od té doby mají její výsledky klesající tendenci. V Novém Městě bude chtít určitě potvrdit vynikající běžeckou formu a pohlídat si střelbu, což jí pak zaručí nějaký pěkný výsledek a třeba i kvalifikací do závodu s masovým startem.

Markéta DavidováFoto: Markéta Davidová (Autor: Petr Slavík)

Naopak vyrovnané výsledky ve sprintech má zatím Eva Puskarčíková (22. a 29. místo), která bojovala s nachlazením a nestartovala ve stíhačce v Hochfilzenu. Na Vysočině by se určitě ráda podívala minimálně do první dvacítky. Uvidíme, jestli startovní číslo 6 bude dnes její výhoda nebo nevýhoda. Jako poslední z českých reprezentantek do závodu vystartuje s číslem 85 Lucie Charvátová. Lucce se zatím stále nedaří ani běžecky ani střelecky, ale povzbuzením by mohl být štafetový závod z Hochfilzenu, ve kterém zastřílela velmi slušně.

Foto: Dorothea Wiererová (Autor: Petr Slavík)

5 thoughts on “SP Nové Město: Bude sprint žen soubojem Wiererové a Mäkäräinenové? (startovní listina)

    1. No právě. Ale proč na to upozorňoval? Vždyť si to každý mohl přečíst sám. Že by nápověda pro negramotné?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *