Home > Závody > SP Oslo: Hromadný start ovládla Öbergová, královnou sezony je Wiererová

SP Oslo: Hromadný start ovládla Öbergová, královnou sezony je Wiererová

Biatlonistky v Oslu

Prestižním závodem s hromadným startem ukončily biatlonistky sezonu Světového poháru 2018/19. Vítězkou závodu se stala Švédka Hanna Öbergová, která si tak zajistila i malý křišťálový globus v této disciplíně. Ze souboje o velký křišťálový globus vzešla vítězně Dorothea Wiererová. Markéta Davidová životní sezonu zakončila 14. místem, Veronika Vítková cílem projela jako 29.

Malý glóbus získává Hanna Öbergová

Poslední závod sezony byl dramatický z několika důvodů. O malý globus za disciplínu se ucházely biatlonistky, mezi kterými byl před startem nepatrný bodový rozdíl – Dorothea Wiererová, Hanna Öbergová a Paulína Fialková. Rozhodovalo se především na střelnici, na které nejvíce vydělala Švédka. Wiererová musela na pět trestných kol, Fialková na čtyři. Naopak Öbergová byla jednou z nejlépe střílejících závodnic, což ji drželo na vedoucí pozici v průběhu celého závodu.

Hanna ÖbergováFoto: Hanna Öbergová (Autor: Petr Slavík)

V posledním běžeckém kole odolala tlaku přibližující se Tiril Eckhoffové a cílem projela nejen jako vítězka závodu, ale také jako čerstvá držitelka malého křišťálového globu. V konečném součtu dosáhla Öbergová na 220 bodů, Wiererová s Fialkovou shodně na 192.

Pódium hromadného startu ženFoto: Pódium hromadného startu žen (Autor: Petr Slavík)

Za stříbrnou Eckhoffovou si pro životní výsledek dojela Clare Eganová. V závodě byla nejméně chybující biatlonistkou, poprvé dojela na stupních vítězů a podtrhla tak svou životní sezonu, v níž je nejlepší Američankou (konečné 18. místo).

Clare EganováFoto: Clare Eganová (Autor: Petr Slavík)

Dvanáctým umístěním v první desítce za sebou se loučí čtvrtá Denise Herrmannová. Od triumfu ve stíhací závodě v Soldier Hollow tato Němka nechyběla mezi nejlepší šestkou závodnic. S titulem mistryně světa a celkovým osmým místem to z Herrmannové dělá nejúspěšnější Němku sezony. Svůj nejlepší výsledek sezony vyrovnala pátá Lisa Hauserová z Rakouska. Paulína Fialková po slibném úvodu pokazila stojky, nakonec z toho bylo šesté místo.

Královnou sezony je Dorothea Wiererová

Stejně jako loni se o celkové vítězce rozhodovalo v posledním závodě. Nejlepší výchozí pozici měla Dorothea Wiererová, která si nakonec svůj první velký globus skutečně odveze. I přesto, že dnes pětkrát chybovala a v cíli byla 12. Její nejbližší pronásledovatelka, rovněž Italka Lisa Vittozziová, totiž se stejným počtem střeleckých omylů dojela 11. Šanci promluvit do konečného pořadí měla ještě Anastasia Kuzminová. Slovenka ale na svou včerejší střeleckou formu nenavázala, svůj (zřejmě) poslední závod kariéry zakončila na 10. místě. Konečné pořadí je po dnešním závodě následující: Wiererová 904 bodů, Vittozziová 882, Kuzminová 870.

Wiererová tak završila svou nejúspěšnější sezonu. Poprvé se stala mistryní světa, na nejvyšším stupínku stojí premiérově i ve Světovém poháru. Od sezony 2014/15 nechyběla italská biatlonistka v první desítce, jejím největším úspěchem do letošní sezony bylo konečné 3. místo (2015/16).

Dorothea Wiererová s italským týmemFoto: Dorothea Wiererová s italským týmem (Autor: Petr Slavík)

Jak se rozloučily Češky?

Střelecké omyly se nevyhnuly žádné ze závodnic, Markéta Davidová bohužel patřila k těm více chybujícím. Pět trestných kol ale vyrovnala šestým nejrychlejším během. V cíli z toho bylo konečné 14. místo. Svou životní sezonu, která byla ve znamení premiérové výhry i boje o malý křišťálový globus, nakonec Davidová zakončuje na 21. místě.

Veronika Vítková rozjela závod slibně, na první položce nechybovala. Na každé ze zbývajících položek ale nechala jeden nesestřelený terč. Běžecký čas měla dnes ze všech závodnic nejhorší. Cílem projela jako 29. V celkovém hodnocení patří Vítkové 30. místo. Po protrápené sezoně se alespoň ve sprintu (23.) a stíhacím závodě (13.) přiblížila k příčkám, na kterých se pravidelně pohybovala loni. Podle jejích slov jde o příslib pro přípravu na následující sezonu.

Češky v akci
Střelba Čas střelby Běh
14. Markéta Davidová 1+1+1+2 2:19.5 22. +38.1 6.
29. Veronika Vítková 0+1+1+1 1:58.3 12. +3:22.3 29.

Výsledkový servis

Hlavní foto: Biatlonistky v Oslu (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *