Home > Preview > SP Oslo: V hromadných startech se rozdají zbývající glóby (startovní listina)

SP Oslo: V hromadných startech se rozdají zbývající glóby (startovní listina)

Dorothea Wiererová a Lisa Vittozziová

V areálu Holmenkollen nad Oslem bude dnes závody s hromadným startem uzavřena celá sezóna Světového poháru. V posledních závodech se představí také Markéta Davidová, Veronika Vítková a v závodě mužů Michal Krčmář. Kromě boje o vítězství v obou závodech jsou ve hře ještě také malé glóby za hodnocení hromadných startů, a hlavně také glóbus velký za vítězství v celkovém hodnocení Světového poháru žen.

O malý glóbus za vítězství v disciplíně hromadný start spolu budou bojovat především Johannes Thingnes Bø z Norska a Quentin Fillon Maillet z Francie. Oba dva zatím nasbírali za čtyři závody 202 bodů. Pokud se ani jednomu z nich závod vůbec nevydaří, tak se do souboje o výhru v této disciplíně mohou zapojit ještě Arnd Peiffer (165 bodů) či Julian Eberhard (153 b).

Boj o malý glóbus v ženské kategorii je mnohem otevřenější. Největší šance na celkovou výhru mají Dorothea Wiererová (165 b), Hanna Öbergová (160 b) a Paulína Fialková (156 b). Pokud se závod nevydaří ani jedné jmenované, tak se může štěstí usmát na další závodnice. Na zaváhání a dobrou konstelaci výsledků budou čekat Ingrid Tandrevoldová (132 b), Jekatěrina Jurlovová-Perchtová (132 b), Mona Brorssonová (130 b) či Marte Olsbuová Røiselandová (129 b). Šance ostatních závodnic, včetně Anastasie Kuzminové, už je spíše pouze teoretická.

Asi nejočekávanější bitva bude svedena o velký glóbus za výhru v celkovém hodnocení Světového poháru žen. Před dnešním závodem mohou ještě zvítězit, alespoň teoreticky, čtyři závodnice. Jednoznačně nejlepší pozici má ale před posledním závodem Dorothea Wiererová. Italka už nasbírala 911 bodů, ale budou se jí odečítat body za dva nejhorší výsledky. Už teď je jasné, že přijde o 17 bodů za sprint v Oberhofu. Aktuálně by odečítala ještě 19 bodů za zkrácený individuální závod v Canmore, a tak by byla na 875 bodech.

Na druhém místě je zatím její reprezentační kolegyně Lisa Vittozziová, která má na kontě 852 bodů. Lisa však nebude odečítat žádné body, protože již ve dvou závodech nebodovala. Pokud například Vittozziová dnešní závod vyhraje a Wiererová bude horší než šestá, tak získá velký glóbus.

Díky včerejší výhře drží naději také Anastasia Kuzminová, která má aktuálně po odpočtu dvou nejhorších výsledků 839 bodů. V případě dalšího vítězství se bude radovat z celkového triumfu, když Vittozziová skončí hůře než třetí a Wiererová hůře než šestnáctá. Čistě teoretickou naději na výhru v celkovém hodnocení Světového poháru má ještě také Marte Olsbuová Røiselandová.

Mezi muži se bojuje pouze o celkové druhé místo. Alexandr Loginov má po odečtení dvou nejhorších výsledků na svém kontě 829 bodů, Quentin Fillon Maillet jen o 2 body méně. Pokud oba dojedou do 9. místa, tak získá druhou příčku ten, který bude v cíli dřív. Kdyby dojel Fillon Maillet devátý a horší, tak by potřeboval, aby byl Loginov o dvě místa níž.

Závod s hromadným startem žen
Neděle 24. 3. | 13:45
cze 20. Davidová, 30. Vítková
Startovní listina

Včerejším skvělým výkonem si o pozici největší favoritky řekla Anastasia Kuzminová (č. 3). Běžeckou formu má spolu s Denise Herrmannovou aktuálně nejlepší a její střelba byla včera také dokonalá. Poprvé v kariéře sestřelila v jednom závodě všech 20 terčů. Podaří se slovenské reprezentantce zopakovat stejný kousek v dost možná posledním závodě kariéry?

Druhou největší favoritkou je pravděpodobně již zmíněná Denise Herrmannová (8). Jelikož se dnes jedná po individuálním závodě o druhý nejdelší ženský závod, tak zde může naplno prodat svou běžeckou formu. Střeleckou formu oproti úvodu sezóny výrazně vylepšila a nějakou tu chybu je schopna na trati doběhnout.

Anastasia KuzminováFoto: Anastasia Kuzminová (Autor: Petr Slavík)

V každém závodě nyní mezi favoritky patří domácí Marte Olsbuová Røiselandová (4). Zdá se, že je pouze otázka času, kdy se opět dostane opět na bednu, ale šanci má už pouze dnes. V pořadí disciplíny Norce patří zatím sedmé místo. Včerejším výkonem, kdy se posunula ze 17. místa na startu až na bronzovou pozici, i výkony na MS si o pozornost řekla také Hanna Öbergová (5). V pořadí disciplíny je těsně druhá a už třikrát letos doběhla v tomto typu závodu čtvrtá.

Po většinu sezóny by k největším favoritkám jednoznačně patřily obě Italky Dorothea Wiererová (1) a Lisa Vittozziová (2). V poslední době však mají výkony u obou závodnic kolísavou tendenci a je otázka, jak se také vyrovnají s velkým tlakem, protože obě bojují o velký křišťálový glóbus. S větším klidem by do závodu mohla jít Dorothea, ale Lisa bude po včerejší nucené stopce možná odpočatější.

V pořadí této disciplíny je celkově třetí Paulína Fialková (7), ale její výkony jsou v poslední době jako na houpačce. Ve čtvrtek zazářila ve sprintu, ve včerejší stíhačce se jí naopak vůbec nedařilo. V Oslu se zatím daří Franzisce Preußové (11), Linn Perssonové (26) a Tiril Eckhoffové (16), které zde v obou závodech atakovaly nejvyšší příčky.

Ve včerejším závodě se po delší době střelecky zadařilo Kaise Mäkäräinenové (6). Pokud si střeleckou úspěšnost přenese také do dnešního závodu, bude určitě atakovat nejvyšší příčky. Dobrou formu v Oslu prezentuje také Clare Eganová (19) a závod na čtyři položky má dlouhodobě ráda i Lisa Hauserová (17), která toto tvrzení včera potvrdila výrazným posunem pořadím vpřed. Síly už naopak, zdá se, dochází Lauře Dahlmeierové (12), ale úplně opomenout ji určitě nemůžeme.

S číslem 20 vyrazí na trať Markéta Davidová. Také ve včerejším závodě Markéta potvrdila výbornou běžeckou formu (závěr už s ohledem na dnešní závod vypustila), ale střeleckou pohodu zatím v Norsku hledá marně. To Veronika Vítková (30) pohodu podle všeho konečně našla. Střelecká forma je stabilní, a to i v místním proměnlivém větru. Běžecká forma ještě není úplně ideální, ale jistě dostačující k tomu, aby se Verča mohla po čtyřech vydařených položkách podívat do první desítky.

Závod s hromadným startem mužů
Neděle 24. 3. | 16:30
cze 20. Krčmář
Startovní listina

V závodě mužů může být jen těžko jako hlavní favorit někdo jiný než Johannes Thingnes Bø (1). Včera získal další malý glóbus a hlavně překonal dvojici Martin Fourcade a Magdalena Forsbergová v počtu výher během jedné sezóny. Dnes tedy bude útočit již na své 16. vítězství v letošní sezóně, a také na malý glóbus za hromadné závody. V závodě na čtyři položky a navíc s hromadným startem je však nyní asi největší pravděpodobnost, že by mohl být některým ze soupeřů poražen.

V hromadných startech podává letos vynikající výkony také Quentin Fillon Maillet (3). Zatím má stejně bodů jako Nor a oba mají náskok na ostatní. Podaří se Francouzovi Johannese porazit a malý glóbus získat? V celkovém hodnocení Světového poháru má navíc ještě šanci vybojovat druhou příčku.

Quentin Fillon MailletFoto: Quentin Fillon Maillet (Autor: Petr Slavík)

Vynikající formu drží již od evropského šampionátu v Raubiči Tarjei Bø (6). Zatím však v letošní sezóně žádný závod Světového poháru nevyhrál. Dobrou formu mají také další Norové. Vetle Christiansen (13), Erlend Bjøntegaard (16) a Henrik L’Abée-Lund (21) určitě mohou za slavné norské bratry, v případě jejich výpadku, výsledkově zaskočit.

Výbornou formu má v závěru sezóny i Arnd Peiffer (5) z Německa. Také on má ještě v případě zaváhání J. Bøho a Fillon Mailetta šanci získat malý glóbus za hromadné starty. Velmi podobně je na tom také reprezentační kolega Benedikt Doll (9). Běžecky je často ještě lepší než Peiffer, ale na střelnici většinou udělá o nějakou tu chybu více, než je potřeba k atakování stupňů vítězů. Překvapit může i Erik Lesser (19), který je dost nepředvídatelný, ale čas od času mu závod na čtyři položky sedne.

Ze špičky nesmíme opomenout pravidelné návštěvníky první desítky pořadí jednotlivých závodů, kterými jsou Alexandr Loginov (2), Simon Desthieux (4), Antonin Guigonnat (7) a Lukas Hofer (10). V závodech na čtyři položky se letos díky zlepšené střelbě daří i Julianu Eberhardovi (11). Včera tento fakt nepotvrdil, protože pokazil již první položku, ale v pořadí hromadných startů zatím figuruje na čtvrtém místě. Ve výborné formě je v Oslu mladý Rakušan Felix Leitner (26). Zatím na Holmenkollenu letos sestřelil všechny terče, a pokud v tom bude pokračovat, má šanci opět zabojovat o nejvyšší příčky.

Do závodu zasáhne s číslem 20 také Michal Krčmář. Michalovi se však v poslední době nedaří podle představ. Pokud chce atakovat po delší době opět první desítku, musí se vyvarovat chyb z předchozích závodů. Jen jako náhradník čeká na případný start Ondřej Moravec, který zde našel běžeckou formu, ale v obou závodech ho zradily jeho oblíbené stojky.

Hlavní foto: Dorothea Wiererová a Lisa Vittozziová (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *