Home > Preview > SP Oslo: Do stíhacích závodů vystartují s náskokem J. Bø a Kuzminová (startovní listina)

SP Oslo: Do stíhacích závodů vystartují s náskokem J. Bø a Kuzminová (startovní listina)

Johannes Thingnes Bø

V norském Oslu se dnes jedou poslední stíhací závody v letošní sezóně Světového poháru. V mužské kategorii je již jen malá pravděpodobnost, že by malý křišťálový glóbus nezískal Johannes Thingnes Bø. Nor má před posledním závodem náskok 40 bodů před Quentin Fillon Mailletem a 49 bodů před Alexandrem Loginovem. Navíc startuje s náskokem 35 sekund na Francouze a 53 sekund na ruského závodníka. Celkové hodnocení Světového poháru už Johannes Bø vyhrál s velkým předstihem, a tak jeho největší cíl pro dnešní závod bude překonat rekord Martina Fourcada a Magdaleny Forsbergové v počtu vítězství během jedné sezóny. Zatím jsou všichni tři na 14 výhrách.

V ženské kategorii je vše mnohem otevřenější. V pořadí této disciplíny je zatím ve vedení Lisa Vittozziová, která se však do dnešního závodu překvapivě vůbec nekvalifikovala ze čtvrtečního sprintu. Jelikož má před krajankou Dorotheou Wiererovou náskok pouhých tří bodů a Dorothea startuje z 11. pozice, je vysoká pravděpodobnost, že si pořadí prohodí a malý křišťálový glóbus získá Wiererová. Teoretickou naději na malý glóbus mají ještě Marte Olsbuová Røiselandová, Kaisa Mäkäräinenová a Anastasia Kuzminová, které však na Dorotheu ztrácejí 29, 46, respektive 49 bodů. Italka tak má vše ve své moci, ale vzhledem k pozicím po sprintu může zejména Norka ještě útočit.

Dorothea Wiererová a Lisa VittozziováFoto: Dorothea Wiererová a Lisa Vittozziová (Autor: Petr Slavík)

Obě Italky spolu bojují také o celkovou výhru ve Světovém poháru. Před dnešním závodem vede Dorothea Wiererová s náskokem 30 bodů před Lisou Vittozziovou. Ale po odečtení dvou nejhorších výsledků je na tom Vittozziová o 6 bodů lépe. Dorothea má však našlápnuto k bodovému zisku z dnešního závodu, zatímco Lisa dnes zaznamená druhý letošní závod bez bodů a nic se jí odečítat již nebude. Teoretickou šanci na celkovou výhru ve Světovém poháru stále mají Marte Olsbuová Røiselandová a Anastasia Kuzminová, ale jejich ztráty jsou už výrazné. Musí skvěle zajet oba dva zbývající závody a doufat v zaváhání Italek.

Zamíchat kartami dnes může počasí, protože by měl během dne výrazně zesilovat západní vítr. V odpoledních hodinách má foukat rychlostí až 10 m/s a norští meteorologové před tímto větrem vydali i výstrahu. Velmi pravděpodobně nás tedy mohou opět čekat dost bláznivé závody.

Stíhací závod žen
Sobota 23. 3. | 15:00
cze 23. Vítková, 42. Davidová, 51. Puskarčíková
Startovní listina

Z prvního místa a s náskokem cca jedné rány vyběhne do závodu Anastasia Kuzminová. Stíhací závody jí většinou nejdou tak skvěle jako sprinty, ze kterých už získala malý křišťálový glóbus, ale běžeckou formu má opět skvělou, a tak rozhodne to, jak se popere na střelnici s nárazovým větrem.

Anastasia KuzminováFoto: Anastasia Kuzminová (Autor: Petr Slavík)

Se ztrátou 21 sekund odstartuje s číslem dvě Franziska Preußová, která zastřílela ve sprintu čistě a ještě možná vytěžila důležité vteřiny díky zrychlující se trati. Pokud je Franziska zdravá, tak dokáže podávat vynikající výkony. Na úspěch ze sprintu tak dnes může navázat. S číslem tři a ztrátou 25 vteřin se vydá na trať Paulína Fialková, která se, zdá se, dostává zpět do formy z úvodu sezóny. Pokud se jí poslední závody vydaří, může zůstat v první pětce celkového hodnocení Světového poháru.

Se ztrátou půl minuty vystartuje Célia Aymonierová, která konečně zastřílela ve sprintu čistě a díky rychlému běhu atakovala nejvyšší pozice. Dá se tedy předpokládat, že se hned v úvodu dotáhne na své soupeřky. V závodech na čtyři položky však mívá většinou na střelnici problémy. Ztrátu 34 vteřin bude mít na startu aktuálně nejrychlejší běžkyně ze všech biatlonistek Denise Herrmannová. Němka se ve sprintu na malé pódium dostala i přes dvě chyby na střelnici. Také ona se ještě před první střelbou dotáhne do skupinky závodnic bojující o prozatimní druhé místo.

Denise HerrmannováFoto: Denise Herrmannová (Autor: Petr Slavík)

Z šestého a sedmého místa odstartují dvě velmi rychlé norské závodnice. S číslem 6 Marte Olsbuová Røiselandová, která má výbornou formu, ale z nedávného mistrovství nemá žádnou individuální medaili, pouze dvě čtvrtá místa. Sedmičku na startu bude mít Tiril Eckhoffová, která v týdnu překonala nachlazení. Ve sprintu ale podala opět výborný běžecký výkon, i když v posledním kole se zdravotní problémy na jejím čase trochu projevily.

Od osmého místa dále budou startovat závodnice, které díky čisté střelbě překvapily ve sprintu. Švédka Linn Perssonová, Emma Lunderová z Kanady a další švédská závodnice Elisabeth Högbergová. S číslem 11 a ztrátou 54 vteřin odstartuje vedoucí žena Světového poháru Dorothea Wiererová. Jak již bylo naznačeno, dnes může získat malý glóbus za stíhačku a výrazně nakročit k celkové výhře ve Světovém poháru.

Vzhledem k očekávaným povětrnostním podmínkám je velmi těžké napsat, které závodnice by se mohly posouvat do popředí z hloubi startovního pole. Pořadí se bude zřejmě po každé střelbě značně měnit. Výrazněji posunout by se mohly například dobré střelkyně Monika Hojniszová (13), Jekatěrina Jurlovová-Perchtová (14), Ingrid Tandrevoldová (16), Hanna Öbergová (17), Franziska Hildebrandová (25), Lisa Hauserová (26) či Laura Dahlmeierová (27).

Posune se do popředí některá z českých závodnic?

S číslem 23 a ztrátou 81 sekund vyběhne Veronika Vítková. Verča v posledních týdnech vylepšila běžeckou formu a mohla by vytěžit z obtížných podmínek na střelnici. Na umístění v první desítce ztrácí pouze půl minuty.

Číslo 42 a ztrátu téměř dvou minut bude mít na startu Markéta Davidová. Markéta stále skvěle běhá, ale na střelnici nyní nemá takovou jistotu jako před Mistrovstvím světa. Navíc větrné počasí pravděpodobně také nebude přát naší nejmladší závodnici do karet.

Poslední z našich odstartuje Eva Puskarčíková, která zastřílela ve sprintu čistě, ale na trati měla pád a nakonec obsadila až 51. místo.

Veronika VítkováFoto: Veronika Vítková (Autor: Petr Slavík)

Stíhací závod mužů
Sobota 23. 3. | 17:15
cze 26. Krčmář, 33. T. Krupčík, 37. Moravec, 50. Štvrtecký
Startovní listina

Stíhací závod mužů by měl za normálních okolností jednoznačného favorita. Johannes Thingnes Bø odstartuje s náskokem více než půl minuty a před první střelbou tak bude mít na své soupeře již zhruba dvě netrefené rány k dobru. Z posledních větrných závodů ale víme, že ani takovýto náskok nemusí být rozhodující a dostačující. Dá dnes Johannes na střelnici opět šanci i ostatním?

Za norským biatlonistou vystartuje prakticky společně skupina vynikajících závodníků ve složení Lukas Hofer, Quentin Fillon MailletJulian Eberhard, Tarjei Bø a Benedikt Doll. Ve stíhacích závodech se většinou nejvíce daří Fillonu Mailletovi, potvrdí to i dnes ve složitých podmínkách? Eberhard a Doll často v závodech na čtyři položky dělají příliš mnoho chyb na střelnici. Za touto skupinou vyrazí se ztrátou dalších 10 až 15 sekund další silná skupina biatlonistů ve složení Simon Desthieux, Arnd Peiffer, Alexandr Loginov. Všichni tři jistě mohou atakovat nejvyšší příčky.

Quentin Fillon MailletFoto: Quentin Fillon Maillet (Autor: Petr Slavík)

S číslem 10 odstartuje Felix Leitner, za ním Philipp Nawrath, a pak již široká skupina s převahou norských, francouzských a švédských biatlonistů. Bude v ní však také s číslem 13 Dominik Windisch, který vyhrál větrnou loterii v závodě s hromadným startem na Mistrovství světa v Östersundu. Zároveň to nebylo poprvé, kdy se mu takto zadařilo v obtížných podmínkách. Probojuje se do čela i dnes? Ze zadních pozic se mohou do popředí díky vynikající střelbě posunout například Jevgenij Garaničev (28), Dmytro Pidručnyj (29) či Simon Eder (41).

Dominik WindischFoto: Dominik Windisch (Autor: Petr Slavík)

Do stíhacího závodu prošli také čtyři Češi

S číslem 26 a ztrátou necelé minuty a půl odstartuje Michal Krčmář. Ve sprintu se opět nevyhnul problémům, a to jak na střelnici, tak tentokrát také na trati. Ve stíhacím závodě tak chce konečně prodat lepšící se formu.

Michal KrčmářFoto: Michal Krčmář (Autor: Petr Slavík)

Číslo 33 bude mít na startu Tomáš Krupčík, který již pravidelně boduje a pokusí se zabojovat o účast v závodě s hromadným startem. Stejný cíl, i když vůbec ne lehký, bude mít i Ondřej Moravec (37), který měl velmi nadějně rozjetý sprint. Po čisté ležce byl, i díky dobrému běhu, vysoko v pořadí, ale na stojce se nevypořádal s větrem a tři chyby znamenaly výrazný propad pořadím.

Jako poslední z našich závodníků odstartuje s číslem 50 Jakub Štvrtecký. Jeho cílem bude pokusit se vybojovat nějaký bod do hodnocení Světového poháru a sbírat další cenné zkušenosti. Stíhací závod mezi elitou pojede teprve podruhé.

Hlavní foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *