Home > Preview > SP Östersund: Bude vytrvalostní závod mužů pod taktovkou Norů, nebo se prosadí někdo jiný? (preview)

SP Östersund: Bude vytrvalostní závod mužů pod taktovkou Norů, nebo se prosadí někdo jiný? (preview)

V loňském hodnocení této disciplíny získal křišťálový glóbus Johannes Thingnes Bø, na paty mu však šlapal jeho mladší kolega Vetle Christiansen a také Lars Birkeland. Dají Norové šanci někomu jinému, nebo opanují i první vytrvalostní závod sezóny 2019/2020?

Zase to Norsko

K největším favoritům dnešního závodu samozřejmě patří Johannes Thingnes Bø (startovní číslo 16). Ačkoliv vlastní malý křišťálový glóbus, tato disciplína mu až tak nesedí. Nor jen málokdy dokáže odstřílet všechny položky čistě a problémy mu loni způsobovala především druhá a třetí zastávka na střelnici. V Pokljuce byl právě díky zpackané střelbě až sedmý. Pokud dokáže udržet čtyři nuly stejně jako v Canmore, na první místo může pomýšlet. To, že je ve formě, dokázal už při úvodním sprintu.

A v Norsku ještě zůstaneme. Překvapit by mohl i Vetle Christiansen (23), jemuž čtyřpoložkový závod svědčí a loni ho dvakrát dokončil s čistým kontem. Pokud by tento výkon zopakoval a podpořil ho ještě kvalitnějším během, může ve výsledkové listině mířit hodně vysoko.

Vetle Christiansen
Foto: Vetle Christiansen (Autor: Petr Slavík)

Další favorité

V prvním vytrvalostním závodě loňské sezóny v Pokljuce zvítězil Martin Fourcade (20) a zapomínat by se na něj nemělo ani teď. Ve sprintu však udělal dvě chyby na stojce, čemuž by se měl vyvarovat, pokud chce pomýšlet na nejvyšší příčky. Na stupně vítězů se loni ve Slovinsku zásluhou čisté střelby dostal i Němec Johannes Kühn (36) a Rakušan Simon Eder (5). Druhý zmíněný se navíc v Canmore umístil v této disciplíně na rozšířeném pódiu na 6. místě.

Výsledky z Canmore, kde se tento závod jel ve zkrácené podobě, kdy muži měli trať dlouhou 15 km, a za minelu se přičítalo jen 45 sekund, můžou být značně zkreslené. V Kanadě se navíc na start nepostavila některá velká jména, která za oceán z důvodu přípravy na mistrovství světa neodletěla. Kromě zmiňovaných Norů, kteří se umístili na prvním a druhém místě, se zde ale dařilo i Alexandru Loginovi (31), který obsadil příčku třetí a mělo by se s ním počítat i v dnešním závodě.

Simon Eder
Foto: Simon Eder (Autor: Petr Slavík)

Na Mistrovství světa právě v Östersundu bral titul mistra světa Arnd Peiffer (28) a pro senzační stříbro si dojel Bulhar Vladimir Iliev (11), především díky dobrému výkonu na střelnici, kde minul pouze jeden terč na první stojce. Prosadil se i Tarjei Bø (30), který obsadil příčku čtvrtou. Všichni zmiňovaný budou chtít svůj skvělý výkon tady zopakovat. Nor navíc ve sprintu i štafetách ukázal, že je ve skvělé formě a hodlá letos bojovat o nejvyšší umístění.

Počítat by se mělo i se jmény jako je Sebastian Samuelsson (69), Lukas Hofer (4) a Simon Desthieux (13), kteří se umisťovali loni v první desítce a tato disciplína jim svědčí. Překvapit může i Quentin Fillon Maillet (18), nebo Benedikt Doll (12). Dále by do výsledkové listiny mohl výrazně promluvit i Johannes Dale (109), který o sobě dal vědět už loni a v úvodním sprintu sezóny se umístil na 7. místě.

Češi můžou překvapit

Vytrvalostní závod patřil k disciplínám, ve kterých si nejlépe počínal Ondřej Moravec (10), ten však do Östersundu nedorazil v nejlepší formě. Přesto by právě v tomto závodu mohl ukázat svoji sílu. Ve sprintu si zatím nejlépe vedl Michal Krčmář (13), pokud by se však Adamu Václavíkovi (84) povedla střelba, svou rychlou jízdou na běžkách by si také mohl dojet pro slušný výsledek. A zajímavé bude sledovat i počínání Jakuba Štvrteckého (90), který si v neděli dojel pro první body ve Světovém poháru.

Foto: Jakub Štvrtecký (Autor: Petr Slavík)

Vytrvalostní závod je náročná disciplína, kde má šanci na umístění na medailových pozicích hodně jmen ze startovní listiny. Čtyři střelecké položky dokážou potrápit i zkušené závodníky. Největší favorité budou startovat v první polovině, závod však bude napínavý až do konce, jelikož například Johanes Dale bude vyjíždět až mezi posledními a mohl by promluvit do postavení na prvních příčkách.

Startovní listina vytrvalostního závodu můžu

Hlavní foto: Tarjei a Johannes Thingnes Bøovi (Autor: Petr Slavík)

One thought on “SP Östersund: Bude vytrvalostní závod mužů pod taktovkou Norů, nebo se prosadí někdo jiný? (preview)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *