Home > Závody > SP Östersund: Francouzské tažení v Östersundu pokračuje. Davidová 11.

SP Östersund: Francouzské tažení v Östersundu pokračuje. Davidová 11.

Francouzským biatlonistkám se dnes ve švédském Östersundu podařilo napodobit včerejší famózní výkon svých reprezentačních kolegů. Po téměř dvou letech se na nejvyšší stupínek ve Světovém poháru probojovala podruhé v kariéře Justine Braisazová, na stupních vítězů ji navíc doplnila i Julia Simonová. Nejlepší z Češek, Markéta Davidová, jen těsně zaostala za elitní desítkou a celkově už je druhá

Džimová jedinou čistou střelkyní celého závodu

I dnes si pro biatlonistky připravila větrná střelnice v Östersundu velmi těžké podmínky, na což hned v úvodu závodu doplatilo několik favoritek. Toho dokázaly skvěle využít závodnice z druhé startovní skupiny. Nejlépe se to pak povedlo Justine Braisazové, která sice hned na první střelbě minula dva terče, všechny zbylé rány si však pohlídala, k tomu přidala třetí běžecký čas a mohla se radovat z vítězství. Braisazová tak potvrdila, že Östersund patří mezi její oblíbené destinace. Zatím má na svém kontě devět individuálních stupňů vítězů, z toho čtyři vybojovala právě zde, včetně bronzu na mistrovství světa.

Druhou pozici vybojovala Julia Džimová, která sice nepatřila k nejrychlejším na trati, ale jako jediná z celého startovního pole dokázala odstřílet všechny čtyři položky bez chyby. Po roce se tak vrátila na stupně vítězů.

Foto: Julia Simonová a Justine Braisazová (Autor: Petr Slavík)

Premiérová bedna pro Simonovou

Francouzskou dominanci z posledních dvou dnů ještě orazítkovala Julia Simonová. Dlouhou dobu se mladá Francouzka prala o vítězství, při poslední střelbě však dvakrát zaváhala a přenechala prvenství své krajance. I tak z toho však díky velmi slušnému běhu byly pro Simonovou první individuální stupně vítězů v kariéře. Doposud bylo jejím nejlepším umístěním 4. místo ve sprintu v Pokljuce z loňské sezóny.

Foto: Julia Simonová (Autor: Petr Slavík)

Do boje o první místo se po velkou část závodu zapojovalo duo Ingrid Tandrevoldová a Lena Häckiová. Ani jedna z nich však podobně jako Simonová nezvládla odstřílet čistě závěrečnou položku. Tandrevoldová minula jednou, Häckiová dokonce třikrát. Nakonec tak obsadily Tandrevoldová čtvrté a Häckiová šesté místo.

Velmi dobrým výkonem se dnes blýskla Ruska Larisa Kuklinová, která si pátým místem výrazně posunula své osobní maximum.

Žlutý dres si do Hochfilzenu udržela Wiererová

I když tomu začátek závodu příliš nenasvědčoval, vedoucí ženou Světového poháru zůstává i nadále Italka Dorothea Wiererová. Ta sice na úvodních dvou střelbách minula hned tři terče, pak už si ale další chybu nedovolila. I díky chybám soupeřek a dobrým výkonem na trati byla Wiererová v cíli sedmá, což ji udrželo s téměř dvacetibodovým náskokem v čele celkového hodnocení.

Elitní desítku ještě doplnila osmá Monika Hojniszová-Staregová, devátá Lisa Vittozziová, která si výrazně polepšila oproti sprintu, a desátá Hanna Öbergová. Další ruské překvapení vedle Kuklinové přidala i Tamara Voroninová, která si při svém druhém startu ve Světovém poháru připsala 14. místo.

Střelecky dnes zaváhaly Denise Herrmannová (4 chyby) a Marte Olsbuová Røiselandová (5 chyb), které se umístily na chvostu elitní dvacítky.

Davidová je celkově druhá

Na body dnes dosáhly dvě české závodnice. Markéta Davidová zvládla bezchybně zastřílet první položku, pak vždy přidala po jedné chybě. Běžecky dnes Davidová nestačila pouze na čtyři soupeřky, v součtu z toho pak bylo 11. místo. Do Hochfilzenu odjede jako druhá nejlepší žena Světového poháru.

Foto: Markéta Davidová (Autor: Petr Slavík)

23. skončila Eva Kristejn Puskarčíková, kterou dnes zradila stojka. Zatímco v leže ani jednou nechybovala, na stojce si kristejn Puskarčíková připsala tři nepřesnosti. Další z Češek byla 47. Lucie Charvátová s pěti omyly, Jessica Jislová dojela vinou šesti chyb na 82. místě.

Veronika Vítková ve čtvrtém běžeckém kole ze závodu odstoupila. V té době měla na svém kontě čtyři střelecké nepřesnosti.

Hrdinka závodu

Velký počet střeleckých chyb i u favoritek svědčí o tom, jak náročné to dnes na střelnici bylo. Julia Džimová tak jako jediná odchází z tohoto závodu s čistým střeleckým štítem. V posledním kole se rvala o každou vteřinu a v cíli se jí podařilo rozbít v tu chvíli vedoucí francouzské duo Braisazová – Simonová.

Poražená závodu

Daleko za svými mladšími kolegyněmi dnes zaostala Anaïs Bescondová. Ta dnes za sebou nechala na střelnici sedm nesestřelených terčů. Celkové 63. místo rozhodně není umístění, se kterým by vicemistryně světa z této disciplíny mohla být spokojená.

Výsledkový servis

Hlavní foto: Pódium vytrvalostního závodu žen (Autor: Petr Slavík)

One thought on “SP Östersund: Francouzské tažení v Östersundu pokračuje. Davidová 11.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *