Home > Preview > SP Östersund: Sezónu otevírají závody smíšených dvojic a štafet (preview)

SP Östersund: Sezónu otevírají závody smíšených dvojic a štafet (preview)

Předávka smíšených dvojic

Již dnes startuje nový ročník Světového poháru. Prvními závody budou již tradičně smíšené štafety, ve kterých nebudou chybět největší hvězdy biatlonového světa. Kdo na úvod zazáří a co nám štafetové závody napoví v souvislosti s bojem o křišťálové glóby?

Preview smíšených dvojic

Již ve 13:10 sezónu odstartuje závod smíšených dvojic. Ve startovní listině je hned několik kandidátů na vítězství. S číslem jedna vyrazí do závodu norský tým, který budou reprezentovat Marte Olsbuová Røiselandová a Vetle Sjåstad Christiansen. Oba dva vybojovali v loňské sezóně titul mistrů světa v klasické smíšené štafetě, Røiselandová navíc brala zlato právě i ve smíšených dvojicích, Norové se tedy určitě řadí mezi nejžhavější favority.

S dvojkou půjdou na start Rakušané, kteří bývají v této disciplíně tradičně silní. Tradiční rakouské duo Lisa Hauserová a Simon Eder však tentokrát v akci neuvidíme. Rychlíka na střelnici Simona Edera zastoupí rychlík na běžkách Julian Eberhard. Italská dvojice (3) Federica Sanfilippová a Thomas Bormolini dostane šanci na reparát nepovedeného úvodního závodu z loňské sezóny.

Čtvrtí Francouzi sázejí v prvním závodě sezóny na duo Julia Simonová a Simon Desthieux. O zopakování překvapení se s číslem pět pokusí Ukrajinci. Ve složení Anastasija Merkušynová a Artem Tyščenko se loni téměř bezchybnou střelbou probojovali na stupně vítězů, v totožné sestavě uvidíme Ukrajince na startu i letos.

Domácí Švédové budou spoléhat na své týmové jedničky Hannu Öbergovou a Sebastiana Samuelssona. Tato silná dvojice může ještě vylepšit bronzové umístění z letošního mistrovství světa v tomto areálu. Zabránit jim v tom budou chtít i sedmí Němci, kteří sázejí na své rychlostřelce Franzisku Preußovou a Erika Lessera. Osmičku pak ponesou Rusové. Z ostatních týmů mají největší šanci překvapit Švýcaři (15) Američané (16) nebo Kazachstánci (19). Český tým půjde do závodu s číslem 11 a reprezentovat jej budou Jessica Jislová a Jakub Štvrtecký.

Marte Olsbuová Røiselandová a Hanna Öbergová
Foto: Marte Olsbuová Røiselandová a Hanna Öbergová (Autor: Petr Slavík)

Startovní listina smíšených dvojic

Preview smíšených štafet

Po smíšených dvojicích přijdou v 15:00 na řadu klasické smíšené štafety. Ani zde nebude nouze o velká biatlonová jména. Hned první Francie je toho příkladem, v jejich sestavě nechybí Célia Aymonierová, Anaïs Bescondová, Quentin Fillon Maillet a Martin Fourcade. Za úřadující mistry světa z této disciplíny závod rozjede Ingrid Tandrevoldová, následovat bude Tiril Eckhoffová, v mužské části se pak představí bratrská dvojice Tarjei Bø a Johannes Thingnes Bø.

Ke změně v sestavě došlo v německém výběru. Původně měl nastoupit Arnd Peiffer, toho ale skolila střevní chřipka, a tak na třetím úseku nakonec pojede navrátilec do Světového poháru Simon Schempp, společně s ním jsou v sestavě Karolin Horchlerová, Denise Herrmannová a Benedikt Doll. Ze čtvrté pozice budou startovat Švýcaři, kterým se loni povedlo premiérově dosáhnout stupňů vítězů.

Johannes Thingnes Bø a Lukas Hofer
Foto: Johannes Thingnes Bø a Lukas Hofer (Autor: Petr Slavík)

Žádné překvapení se nekoná u Italů. Čtveřice Lisa Vittozziová, Dorothea Wiererová, Lukas Hofer a Dominik Windisch spolu pojede od listopadu 2016 již posedmé, z toho šestkrát se jim povedlo dostat se mezi tři nejlepší. Nejhorší italský výsledek v této sestavě je čtvrté místo z MS v Hochfilzenu. Do boje o přední příčky by se rádi zapojili i Švédové, ti však vyslali své tahouny do závodu smíšených dvojic.

Eva Puskarčíková a Ondřej Moravec
Foto: Eva Puskarčíková a Ondřej Moravec (Autor: Petr Slavík)

S číslem sedm pak startuje český tým. Češi budou spoléhat na Evu Kristejn Puskarčíkovou, Markétu Davidovou, Ondřeje Moravce a Michala Krčmáře. Zálusk na dobré umístění si dělají i Ukrajinci a Rusové. Tyto týmy budou doufat v možné zaváhání hlavních favoritů.

Startovní listina smíšené štafety

Hlavní foto: Předávka smíšených dvojic (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *