Home > Závody > SP Östersund: Větrný závod ovládli domácí Švédové. Češi byli předstiženi o kolo

SP Östersund: Větrný závod ovládli domácí Švédové. Češi byli předstiženi o kolo

Zajímavou podívanou nabídl hned úvodní závod letošní sezóny Světového poháru ve švédském Östersundu. Ve větrných podmínkách se několikrát měnilo pořadí na čele, několik favoritů zaváhalo, jiné menší týmy se naopak výsledkově prosadily. Nakonec se radovali domácí Švédové.

Favorité se prali s těžkými podmínkami

Ač tomu první úsek příliš nenapovídal, ze závodu nakonec po spoustě změn na čele vítězně odešli domácí Švédové. Favorizovaná dvojice Hanna Öbergová a Sebastian Samuelsson sice v průběhu závodu musela vinou Öbergové na dvě trestná kola, jenže chyb se nevyvarovali ani ostatní favorité. Oba dva navíc zajeli závod skvěle běžecky.

V popředí se od začátku pohybovali stříbrní Němci. Franzisce Preußové a Eriku Lesserovi až do poslední položky vycházel závod skvěle střelecky. Poté si však Lesser neodpustil čtyři omyly, zamířil na trestné kolo a ztratil tak vedoucí pozici. Trestný okruh však nebyla jediná patálie, která během závodu Lessera postihla. Při první předávce se Němec nedostavil včas na start a jeho kolegyně na něj tak musela chvíli počkat.

Na stupně vítězů se nakonec přeci jen probojovali i Norové. Marte Olsbuová Røiselandová a Vetle Christiansen zápasili se silným větrem a dohromady nasekali celkem 16 střeleckých nepřesností a museli i kroužit trestné kolo.

Foto: Stupně vítězů závodu smíšených dvojic (Autor: Petr Slavík)

Oproti loňskému roku si o jednu příčku pohoršili Ukrajinci, kteří byli první polovinu závodu v jasné vedoucí pozici. Na pátém místě překvapilo Estonsko ve složení Regina Ojaová a Rene Zakhna. Spokojení se závodem budou i šestí Američané Susan Dunkleeová a Sean Doherty.

Závod se naopak nepovedl Francii, která byla v cíli až sedmá, ještě hůř dopadli Rakušané. Lisa Hauerová i Julian Eberhard museli každý na jedno trestné kolo, Eberharda navíc při předposlední střelbě zdržel problém se zbraní.

Foto: Jakub Štvrtecký (Autor: Petr Slavík)

Čeští závodníci odcházejí ze závodu rovněž jako poražení. Dvojice Jessica Jislová a Jakub Štvrtecký byla na posledním úseku předstižena o kolo a závod tak nedokončila. Do té doby měla na svém kontě již tři trestná kola.


Hrdina závodu

Při první předávce přebíral štafetu až na 13. místě, Švédy však již při svém prvním úseku dostal na pódiové umístění. Při závěrečné střelbě navíc udržel nervy na uzdě a vystřílel Švédům vítězství. Sebastian Samuelsson se při prvním letošním závodě rozhodně ukázal v dobrém světle.

Smolařka závodu

Anastasija Merkušynová vždy platí za velkou oporu ukrajinské štafety. I dnes byly první tři čtvrtiny závodu z jejího pohledu téměř bezchybné. Na druhé stojce však přišlo velké zaváhání, Merkušynová musela třikrát kroužit trestné kolo a odstřelila tak ukrajinské naděje na vítězství.

Poražení závodu

V této disciplíně se tradičně daří Rakušanům. Dnes však Hauserová s Eberhardem příliš nezazářili, nedokázali se poprat s větrnými podmínkami, Eberhard navíc bojoval i se svou malorážkou a nakonec z toho pro Rakousko bylo umístění mimo elitní desítku. Na takový výsledek v rozhodně rakouská dvojice není zvyklá.


Výsledkový servis

Hlavní foto: Sebastian Samuelsson (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *