Home > Závody > SP Östersund: Skardinová premiérově vítězí. Puskarčíková na úvod sedmá!

SP Östersund: Skardinová premiérově vítězí. Puskarčíková na úvod sedmá!

Naděžda Skardinová

Žlutý trikot od Laury Dahlmeierové přebírá Naděžda Skardinová. Zkušená Běloruska ovládla úvodní vytrvalostní závod Světového poháru ve švédském Östersundu. Dařilo se i českým biatlonistkám, nejvíc šesté Evě Puskarčíkové.

Napínavá bitva o vítězství

Při absenci Laury Dahlmeierové a Gabriely Koukalové padala různá jména, která by měla obsadit uvolněný trůn. Mäkäräinenová, Dorinová Habertová, Domračevová nebo snad Wiererová? Nakonec bylo vše jinak.

O vítězství se ucházelo hned několik biatlonistek, které do dnešního dne na nejvyšší stupínek nevystoupaly. Nejlepší z nich nakonec byla Naděžda Skardinová. Již 32letá Běloruska byla jako vyhlášená střelkyně jednou z favoritek vytrvalostního závodu, navíc do nové sezóny naskočila ve výborné běžecké formě.

Vše vyřčené Skardinová 100% potvrdila čtyřmi nulami a jedenáctým nejrychlejším během. Díky tomu se dočkala premiérového vítězství ve Světovém poháru, byť se o něj musela dlouho bát.

O dvě sekundy ji totiž po čtvrté střelbě překonala Synnøve Solemdalová. Norka, která kvůli zdravotním problémům přišla skoro o celou minulou sezónu, mohla po čtyřech letech znovu zvítězit, ale neměla v závěru tolik sil a o tři sekundy souboj s Běloruskou prohrála.

Synnøve SolemdalováFoto: Synnøve Solemdalová (Autor: Sean Rowe, pod licencí BY-NC-ND)

Slovenku mrzela jedna chyba

Podruhé v kariéře vystoupala na stupně vítězů Julija Džimová. Ukrajinka střílela také čistě a na Skardinovou ztratila 12 sekund. Její krajanka Valj Semerenková bere čtvrté místo rovněž za čistou střelbu.

Nejlepší chybující biatlonistkou byla Paulína Fialková. Slovenku hodně mrzela chyba na závěrečné položce. Neudělat ji, tak by s přehledem vyhrála. Takto skončila pátá. Malé pódium uzavřela Mona Brorssonová. Švédka zaznamenala čtyři nuly a dlouho dokonce pobývala v čele závodu.

Nejrychlejším během se prezentovala Denise Herrmannová, o celých 23 sekund porazila Kaisu Mäkäräinenovou. Ani jedné se ale nedařilo na střelbě, a tak skončily na 23., resp. 11. příčce. Naopak životní závod jely devátá Kanaďanka Julia Ransomová a patnáctá Švédka Linn Perssonová.

Puskarčíková si vystřílela TOP10

První individuální závod sezóny ukázal, že i bez Gabriely Koukalové je nutné s českým týmem počítat. Eva Puskarčíková se sice poměrně dost trápila na trati, na Herrmannovou ztratila skoro tři a půl minuty, ale na střelnici byla rychlá a přesná. Díky tomu skončila na vynikající sedmé příčce, což je její maximum ve vytrvalostním závodě.

Výborně si vedla i Veronika Vítková. Po štafetovém kolapsu jí to střílelo mnohem lépe, byť na stojkách zapsala po jedné chybě. Zvlášť ta při poslední ráně zamrzí. Tyto nezdary vynahradil svižný běh, se kterým se Vítková propracovala na 12. příčku.

Eva PuskarčíkováFoto: Eva Puskarčíková (Autor: Jiří Zaňát)

Třetí nejlepší Češkou byla se třemi chybami 61. Jessica Jislová. V českém nechala za svými zády 62. Leu Johanidesovou. Ta potěšila Zdeňka Vítka čistou střelbou, méně už 96. běžeckým časem. Lucii Charvátovou srazilo šest chyb až na 85. místo.