Home > Závody > SP Pchjongčchang: Češky vybojovaly třetí místo. Popáté vyhrály Němky

SP Pchjongčchang: Češky vybojovaly třetí místo. Popáté vyhrály Němky

Franziska Hildebrandová

Ani z Pchjongčchangu neodjede česká reprezentace bez medaile. Gabriela Koukalová zařídila v dramatickém finiši naší štafetě bronz, když podlehla Norce Olsbuové, ale porazila Švédku Magnussonovou. Popáté z pěti možností vyhrálo Německo.

Nejlépe začala Chevalierová

Anaïs Chevalierová, to je francouzská jistota na prvním úseku štafety. Šestá žena Světového poháru i přes dvě dobíjení vleže předávala jako první, těsně před Rosannou Crawfordovou. Kanaďanka řádila na trati, kde dokázala umazat i čtyři střelecké nepřesnosti. S odstupem 12 sekund přijely štafety Norska a Itálie.

Jessica Jislová musela použít vleže dva náhradní náboje. Vypadalo to, že na stojce vše napraví, ale dvakrát minula poslední terč. Na předávku tak dorazila až jako 15. se ztrátou 44 vteřin. Nevedlo se jí tak dobře jako v Hochfilzenu, i když ztratila jen o 6 sekund víc.

Skokanka Puskarčíková

Druhý úsek byl přehlídkou chyb a také tresných kol. Netýkalo se to však Maren Hammerschmidtové, které stačil na obou položkách jeden náhradní náboj. Díky tomu si vyjela náskok 13,6 sekundy na Anaïs Bescondovou. Ta ještě v závěru překonala skvěle jedoucí Kanaďanku Juliu Ransomovou.

Na trestné kolo musely Norky, Slovenky či Rusky. Naopak Eva Puskarčíková na střelnici neudělala jedinou chybu a posunula český tým z 15. až na 5. pozici. Ubrala i sekundu ze ztráty na první místo. Na svém úseku byla třetí nejlepší za Dunkleeovou a Hammerschmidtovou.

Francie zpět v čele

Favorizované Německo mělo třetí úsek jako svůj kritický. Denise Herrmannová podle očekávání po trati letěla, ale také podle očekávání hodně chybovala na stojce. Ani s trestným kolem to však nebyla žádná katastrofa. Spíš naopak, Němka dorazila na předávku o 13,5 sekundy za vedoucí Francouzkou Justine Braisazovou. Přes půl minuty už ztrácelo třetí Norsko, které skvěle posunula Tiril Eckhoffová. V kontaktu s ní zůstala i Kanaďanka Megan Tandyová.

Lucie Charvátová se po solidní ležce dostala na stojce pod obrovský tlak, když jí z prvních pěti terčů spadly jen dva. Při dobíjení se jí ale dařilo, až na poslední výstřel. Znovu tak musela na trestné kolo a česká štafeta se propadla na 8. místo. Ztráta minuty a tří sekund však nebyla úplně nehratelná. Charvátová alespoň dobře běžela.

Němky vítězí, Češky třetí

Franziska Hildebrandová byla důstojnou náhradou za Lauru Dahlmeierovou. Závěrečný úsek proměnila ve svou exhibici. Jen jednou dobíjela, rychle běžela a mohla si vychutnat dojezd s německou vlaječkou. Němky ovládly i pátou letošní štafetu z pěti a po zásluze berou malý křišťálový glóbus.

Dvě trestná kola Célie Aymonierové odsunuly Francii na 6. příčku a otevřely cestu na pódium dalším týmům včetně toho českého. Po poslední střelbě byla Gabriela Koukalová v kontaktu s Annou Magnussonovou, Marte Olsbuovou a Dorotheou Wiererovou.

Na začátku cílové rovinky to vypadalo, že si Koukalová pojede pro druhé místo, ale nakonec jí těsně zdolala Olsbuová a naopak na ni nestačila Magnussonovou. Česká štafeta tak získala třetí místo a poprvé v sezóně vystoupala na stupně vítězů. Gabriela Koukalová zakončila své působení v olympijském areálu vítězstvím na svém úseku a nejrychlejším během.

České biatlonistky zároveň udělaly důležitý krok k tomu, aby se udržely v elitní pětce Pohár národů, která znamená 6 míst pro příští sezónu a také pro Olympiádu. Momentálně jsou čtvrté a mají k dobru 190 bodů na šesté Norky.

První úsek
1. Anaïs Chevalierová 0+2 16:55,9
2. Rosanna Crawfordová 0+4 +0,3
3. Nadine Horchlerová 0+1 +4,1
15. Jessica Jislová 0+4 +43,8
Druhý úsek
1. Susan Dunkleeová 0+2 16:39,2
2. Maren Hammerschmidtová 0+2 +1,4
3. Eva Puskarčíková 0+0 +4,3
Třetí úsek
1. Tiril Eckhoffová 0+3 16:25,6
2. Emma Nilssonová 0+1 +15,7
3. Lena Häckiová 0+3 +17,3
9. Lucie Charvátová 1+4 +55,9
Čtvrtý úsek
1. Gabriela Koukalová 0+1 16:13,8
2. Anna Magnussonová 0+1 +10,8
3. Darja Domračevová 0+0 +14,0

Foto: Franziska Hildebrandová (© Sean Rowe, pod licencí BY-NC-ND)

4 thoughts on “SP Pchjongčchang: Češky vybojovaly třetí místo. Popáté vyhrály Němky

  1. A k čemu je českým biatlonistkám 6 míst, když je mají i v této sezoně a trenéři je nevyužívají!?!?

  2. Opravuji BiatlonMag: Charvátová nebyla na svém úseku 8., ale až 9.!! Tohle si máte pohlídat a ne pouštět do světa mylné informace!! Omluva čtenářům by byla na místě.

  3. Myslím, že zrovna tuto štafetu není nutné až tak kritizovat. Kdo by si na začátku typnul, že budeme na bedně? U Lucky je škoda, že jí nejde ta střelba, ale zase výborně běhá, a pořád věřím, že má před sebou velkou budoucnost. No a Evča s Gábinou udělaly maximum. Gabča neměla proč být v cíli naštvaná. Sice od stříbra byla pár centimetrů, ale třetí místo je výborné a holkám gratuluji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *