Dnes je to ve slovinské Pokljuce francouzský den. Po triumfu ve smíšených dvojicích přišlo vítězství i ve smíšené štafetě, která se musela obejít bez Martina Fourcada. To Češi jeli v plném složení a vybojovali velmi dobré šesté místo.
Další úspěch Francouzů
Některé týmy se dnes rozhodly šetřit své opory. Na startu nebyl ani vedoucí muž Světového poháru Martin Fourcade, ale to Francouzům moc nevadilo. Zastoupili ho totiž druhý muž žebříčku Quentin Fillon Maillet a třetí Simon Desthieux. V polovině závodu, který odstartovali muži, z toho bylo druhé místo.
Pak zaúřadovala Justine Braisazová, převzala vedení a vytvořila náskok 42 sekund. Finišmanka Julia Simonová už měla lehkou práci. Francouzská smíšená štafeta se objevila na pódiu téměř po roce, loni v únoru vyhrála v Soldier Hollow.
Francouzi dobíjeli osmkrát, druzí Norové pouze čtyřikrát. Tarjei a Johannes Bøovi podle očekávání ovládli první půlku závodu, jenže Synnøve Solemdalová běžecky nestačila nejlepším. Ingrid Tandrevoldová už mohla jen jistit druhou příčku.
Díky vítězství smíšené štafety předstihli francouzští muži v Poháru národů Nory o čtyři body.
Češi mezi nejlepšími
Na prvním úseku exceloval druhý Philipp Horn, který odstartoval německou cestu za medailí. Ani Johannes Kühn, Janina Hettichová a Vanessa Hinzová příliš nechybovali (0+5), a tak se Německo mohlo těšit z bronzu.
Kolem medailových příček se na prvním úseku pohyboval i Ondřej Moravec. Komplikací bylo trestné kolo Michala Krčmáře, Markéta Davidová ale posunula českou štafetu na pátou příčku. Neudělala ani jednu chybu a na svém úseku měla nejrychlejší běžecký i celkový čas. Po nemoci zajela solidně i Eva Kristejn Puskarčíková, která finišovala jako šestá.
Na stejný výsledek dosáhla česká smíšená štafeta na loňském mistrovství světa, výš byla naposledy před čtyřmi lety.
Ještě před Kristejn Puskarčíkovou přijely do cíle štafety Ruska a Švédska. Itálie, která triumfovala v Östersundu, byla bez Wiererové a Vittozziové devátá. Z desáté příčky byla diskvalifikována Ukrajina, a to kvůli nesprávné manipulaci se zbraní v podání Oleny Pidhrušné.
Výsledkový servis
- Výsledky smíšené štafety
- Analýza závodu
- Pořadí disciplíny
- Pořadí Poháru národů mužů
- Pořadí Poháru národů žen
Hlavní foto: Julia Simonová (Autor: Petr Slavík)
Konečně zase dobrý výsledek.
Kdyby Krčmář nemusel na trestné kolo, bylo by 5. místo a kdyby zastřílel čistě, tak i bramborová 4. příčka; no kdyby… Ale i tak je to pěkné a on a zejména ostatní 3 si zaslouží pochvalu.
Davidová – zdá se – nabírá formu; její výkon ve štafetě byl úžasný.
Redakce by se měla alespoň zmínit, že díky novému pravidlu OD SEZONY 2019/2020, kdy všichni jedou stejnou vzdálenost podle toho, kdo začíná, celé kvarteto biatlonistů/biatlonistek absolvovalo 7,5 kilometru na trati; stejně jako v Östersundu 6 km. Genderová vyváženost tak opět poráží zdravý rozum a činovníci IBU zas vymysleli další z nekonečné řady experimentů; ostatně: proč nepřekopat něco, co výtečně fungovalo? Ať všichni vidí, jak báječně pracujeme! Aneb jak napsal K. H. Borovský:
Není nad původnost.
Každá po ní touží.
Lidé chodí přes most,
tož já půjdu louží.
A přesně tak to dělá IBU. Mění pravidla tak rychle, že ani BiatlonMagazin je doposud nemá ve své sbírce opraveny…
Zajímavé, toho jsem si ještě nevšimla a přišlo mi to divné