Foto: Gabriela Soukalová (Autor: Martin Kaděrka)
Gabriela Soukalová je v Presque Isle neporazitelná. Po včerejším sprintu ovládla i dnešní stíhačku. Na vynikající šesté pozici skončila Veronika Vítková.
Zmatek na startu
Start dnešní stíhačky přinesl další zápis do deníčku veselých historiek Gabriely Soukalové. Samotné české reprezentantce však moc do smíchu nebylo, když si uvědomila, že do závodu vyrazila o chviličku dřív, než měla. Naštěstí se však vešla do limitu tří vteřin, a tak nebyla nijak penalizována. Tato událost se neprojevila ani na její psychice, což ukázala nula na první položce. Stejně si však vedly i její konkurentky Dunkleeová, Wiererová, Guziková či Mäkäräinenová. Veronika Vítková chybovala jednou a držela 11. příčku.
Soukalová vystřihla čisté konto i na druhé střelecké zastávce. Wiererová odpověděla stejnou, ale trochu rychlejší mincí a zaostávala za naší závodnicí zhruba 10 sekund. Další biatlonistky ztrácely už přes půl minuty. Vítková potěšila nulou vleže a posunula se na 9. pozici.
Dramatická koncovka
První stojka nebyla pro slabé povahy. Soukalová zamířila hned třikrát vedle, Dorothea Wiererová její počínání okopírovala. Obě přesto odjížděly spolu na prvních dvou pozicích. V těžkých podmínkách chybovaly totiž i další, Dorinová Habertová dokonce čtyřikrát. Výborně začala střílet Vítková, jenže jí nespadly poslední dva terče.
Bitvu dvou nejlepších závodnic této sezóny nabídla závěrečná střelba. Dorothea Wiererová svou pozici vůbec neustála, zaznamenala opět tři nepřenosti. Gabriela Soukalová si naproti tomu dala na čas, dokonce začala kvůli lepší koncentraci střílet od středu. A udělala dobře. Moc dobře. Trefila pět z pěti a suverénně mířila za druhou výhrou v Presque Isle. Češka nakonec zvítězila o 34 sekund před Finkou Kaisou Mäkäräinenovou a zase se o něco přiblížila velkému křišťálovému glóbu. Nyní má luxusní náskok 135 bodů na Marii Dorinovou Habertovou, která se dnes díky výbornému poslednímu kolu posunula na třetí příčku. Soukalová si upevnila také vedení v disciplíně. Wiererová, jíž dnes patřila 8. příčka, za ní zaostává o 35 bodů.
Zkušená Polka Krystyna Guziková zajela další výborný závod a obsadila čtvrtou příčku. Hrstku fanoušků na stadionu potěšila pátá Susan Dunkleeová. Skvělý český den podtrhla 6. Veronika Vítková, jež se pojedenácté v sezóně vešla do TOP10 a v celkovém pořadí se posunula na 7. místo. Pro body si dojely i další dvě Češky, 30. Lucie Charvátová a 37. Eva Puskarčíková.
Ženy proti původním plánům pojedou štafetu již zítra. Stane se tak ve 22:10. Muži na trať vyrazí ve 20:20. Důvodem je příliš mrazivá předpověď na neděli.
Statistiky
Běžecké časy: 1. Dorinová Habertová (25:22,9), 2. Soukalová (+21,8), 3. Mäkäräinenová (+22,4) – 5. Charvátová (+27,6), 15. Vítková (+1:01,2), 36. Puskarčíková (+1:48,3)
Střelecké časy: 1. Zdoucová (1:30,0), 2. Kummerová (+6,0), 3. Hauserová (+11,0) – 11. Charvátová (+31,0), 20. Vítková a Puskarčíková (+39,0), 43. Soukalová (+1:00,0)