Home > Závody > SP Ruhpolding: Dramatický finiš hromadného startu ovládl J. Bø. Češi tentokrát mimo první desítku

SP Ruhpolding: Dramatický finiš hromadného startu ovládl J. Bø. Češi tentokrát mimo první desítku

Johannes Thingnes Bø

Byl to napínavý závod až do konce. A v jeho cíli se znovu radoval král letošní sezony, Johannes Thingnes Bø. Nor v posledním běžeckém kole udolal své soupeře včetně Martina Fourcada. Připsal si tak výhru i v druhém závodu s hromadným startem. Češi na první desítku z Nového Města nenavázali. Ondřej Moravec dojel 15., Michal Krčmář 18.

Fourcade v běhu zaostal nejen za Bøem

Závodníci rozjeli závod na 15 kilometrů velmi rychle. Tempo v prvním běžeckém kole udávali především Johannes Thingnes Bø a Martin Fourcade. Zatímco ostatní závodníci v průběhu závodu chybovali a pořadí na předních příčkách se tak často měnilo, Nor s Francouzem se stále drželi v popředí. Na závěrečnou střelbu přijížděla s nepatrným náskokem čtveřice v pořadí M. Fourcade, Julian Eberhard, J. Bø, Tarjei Bø. Všichni jmenovaní závodníci ale museli na trestné kolo, Tarjei Bø dokonce na dvě. Další trojice na střelnici, Vetle Christiansen, Benjamin Weger a Quentin Fillon Maillet naopak střílela čistě a do závěrečného běžeckého kola tak vjížděla na vedoucích pozicích. J. Bø, Fourcade i Eberhard ale ztrátu z trestného kola rychle smazali a k vedoucí trojici se přiblížili. V nejprudším stoupání pak Weger a Christiansen na zbytek rychlých běžců nestačili. V boji o medaili tak původně zůstala jen čtveřice. Tempo Johannese Bøho ale akceptovali jen Eberhard a Fillon Maillet. Fourcade nestačil a do bojů o medailové pozice nezasáhl. V cílové rovince pak zabral favorizovaný Bø a loňskou výhru z hromadného startu obhájil o 0, 6 vteřiny před Eberhardem. Ten sice v průběhu závodu udělal 2 chyby, ale celkově byl nejrychlejším běžcem závodu. Loni stříbrný Fillon Maillet se tak musel spokojit s bronzem. Francouzský tým si těsně po závodě stěžoval na závěrečnou zatáčku, ve které prý Eberhard Mailleta omezil. Pořadí ale zůstalo neměnné.

Johannes Thingnes BøFoto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Jaroslav Svoboda)

Jedním z poražených závodu je bezpochyby Martin Fourcade. Stejně jako jeho soupeři si vítězství odstřelil na poslední položce, očekávalo se ale, že v posledním běžeckém kole bude hlavním soupeřem Johannese Bøho. Fourcade ale tentokrát nestačil ani na další závodníky a stejně jako ve sprintu končí těsně pod stupni vítězů. Prokletí hromadných startů nezlomil Alexandr Loginov. Stále druhý muž celkového hodnocení se nevyvaroval tří omylů a do cíle dojel 17.

Druhým nejlepším Norem byl pátý Christiansen. Větším favoritem byl Tarjei Bø, ten si ale další dobrý výsledek pokazil dvěma trestnými koly a dojel 10. Na pódium se kromě Fillona Mailleta a Fourcada probojoval ještě jeden Francouz, Simon Destieux (6.).

Do Itálie si tak Johannes Bø díky dvěma výhrám odváží náskok 186 bodů na druhého Loginova. Třetí Martin Fourcade už na Nora ztrácí 234 bodů.

Češi střelecky téměř bezchybní, v běhu se ale stále trápí

Ondřej Moravec se v průběhu celého závodu pohyboval okolo první desítky. Po třetí bezchybné střelbě vyjížděl dokonce 6. Nemýlil se ani na poslední zastávce a z té odjížděl na 10. místě. Jeho ztráta v posledním běžeckém kole ale narůstala, v cíli se ještě propadl na 15. místo. V rychlosti běhu byl Moravec celkově až 28. Za střelbu ho nelze než pochválit, protože spolu s Krasimirem Anevem byli jedinými bezchybnými střelci v celém startovním poli.

Další umístění v první desítce uniklo i Michalu Krčmářovi. Ten ze třetí střelby vyjížděl 7., hned za Moravcem. Na druhé stojce už ale chyboval a byl 17. V cíli ho pak předjel ještě A. Loginov a druhý český reprezentant dojel 18. Ani on se neblýskl lepším běžeckým časem (22.), narozdíl od Moravce měl horší čas i ve střelbě (28.).

Michal Krčmář a Ondřej MoravecFoto: Michal Krčmář a Ondřej Moravec v cíli dnenšího závodu (Autor: Jaroslav Svoboda)

V celkovém hodnocení disciplíny uzavírá Ondřej Moravec první desítku. Krčmář je 15.

Češi v akci
Střelba Čas střelby Běh
15. Ondřej Moravec 0+0+0+0 1:41,0 9. +1:06,6 28.
18. Michal Krčmář 0+0+0+1 2:03,0 28. +47,2 22.

Výsledkový servis

Hlavní foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Jaroslav Svoboda)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *