Home > Preview > SP Soldier Hollow: Ovládne Norsko i dnešní stíhací závody (startovní listiny)?

SP Soldier Hollow: Ovládne Norsko i dnešní stíhací závody (startovní listiny)?

Vetle Christiansen

Světový pohár v Soldier Hollow dnes pokračuje stíhacími závody. V 18:10 pojedou ženy, ve 22:10 muži. Do obou stíhaček odstartují ve vedoucích pozicích členové norského týmu, Marte Olsbuová Røiselandová a Vetle Christiansen. Jak v mužském, tak ženském závodě se za nimi pustí řada favoritů a favoritek v čele se Simonem Desthieuxem a Kaisou Mäkäräinenovou. Do závodu ze slibných pozic startují i čtyři čeští reprezentanti.

Stíhací závod žen
Sobota 16. 2. | 18:10
cze 19. Vítková 23. Puskarčíková 32. Davidová
Startovní listina

První se do startovní brány postaví vítězka sprintu Marte Olsbuová Røiselandová. Z dosavadních pěti stíhaček byla tato Norka v šestici nejlepších závodnic celkem třikrát, v Novém Městě dokonce zvítězila. Jejím nejhorším výsledkem je 30. místo z Hochfilzenu.

Jako druhá vyrazí se ztrátou necelých 12 vteřin Kaisa Mäkäräinenová. Ve sprintu měla nejrychlejší čas, na Olsbuovou najela téměř 25 vteřin. Finka první dvě stíhačky ovládla, pak až do Antholze přišel propad. Přesto se i ze zadních pozic vždy dokázala posunout o více než polovinu míst. Jako třetí odstartuje Franziska Hildebrandová, letos poprvé z takto výhodné pozice. Němka ale nepatří mezi nejrychlejší závodnice, je pravděpodobné, že se k ní brzy přiblíží čtvrtá Monika Hojniszová a především pátá Anastasia Kuzminová. Ztráta Polky a Slovenky na Hildebrandovou není ani 10 vteřin.

Zajímavé bude sledovat výkon Kamily Żukové (6.). Tato Polka zaznamenala ve svém nejúspěšnějším závodě 11. běžecký čas. Posun dopředu se dá očekávat od sedmé Denise Herrmannové. Rychlé Němce stíhací závody sedí, třeba v Hochfilzenu startovala 60., v cíli byla 26.

Svůj žlutý trikot bude hájit Dorothea Wiererová. Na první místo má ztrátu 49 vteřin. Ve sprintu měla až 12. bežecký čas, tradičně jí může pomoci hlavně rychlá střelba. Wiererové stíhačky sedí, v této disciplíně je majitelkou červeného dresu.

Pódium sprintu žen v Soldier HollowFoto: Pódium sprintu žen v Soldier Hollow (Autor: Petr Slavík)

První desítku by chtěly určitě minimálně udržet Elisabeth Högbergová (9.) a Julija Džimová (10.). Jedenáctá Celia Aymonierová už ztrácí přes minutu, ve sprintu ale byla pátou nejrychlejší ženou. Dalšímu navýšení rozdílu v celkovém hodnocení bude chtít zabránit Lisa Vittozziová, která sahala po celkovém vedení Wiererové. Sprint se jí ale nepovedl podle představ, startuje dvanáctá se ztrátou minuty a 11 vteřin.

Mezi biatlonistky, které stlačily ztrátu pod dvě minuty, patří Justine Braisazová (17.), Lisa Hauserová (27.), Lena Häckiová (28.), Markéta Davidová (32.) nebo Anaïs Chevalierová (33.). Více než dvouminutová ztráta tíží Vanessu Hinzovou (34.), Ingrid Tandrevoldovou (35.), Anaïs Bescondovou (40.), Tiril Eckhoffovou (41.) nebo Franzisku Preußovou (50.).

Češky: Dostane se Vítková poprvé v sezoně mezi nejlepších 10?

Nejlepší pozici do stíhacího závodu má 19. Veronika Vítková. V Kanadě měla skvělou střeleckou formu, naopak na trati to pro ni bylo trápení. Ve Spojených státech se výrazně zlepšila, měla 33. běžecký čas, v závodě plném chyb předvedla i solidní (a rychlou) střelbu. Její ztráta do stíhacího závodu je 1:32,3. Zatím nejlepším umístěním ve stíhačce bylo pro Vítkovou 14. místo.

Veronika VítkováFoto: Veronika Vítková (Autor: Petr Slavík)

Stejný střelecký výsledek a jen o pár desetin vteřiny horší běh zaznamenala Eva Puskarčíková. Druhá česká závodnice odstartuje z 23. místa, 6 vteřin za Vítkovou. Puskarčíková nejlepší stíhačku zajela v Oberhofu, kde byla 21.

Možná pod tíhou očekávání byla ve sprintu Markéta Davidová. Běžecky na tom byla znovu skvěle (9. čas), na střelnici ale zaznamenala 3 chyby a dnes pojede s číslem 32 a ztrátou 1:51,7. Na bodech v této disciplíně dojela Davidová jen v Antholzi po vítězném sprintu (14.).

Stíhací závod mužů
Sobota 16. 2.  | 22:10
cze 26. Krčmář
Startovní listina

Pro Vetleho Christiansena byl včerejší triumf vůbec tím prvním ve Světovém poháru. Ve stíhačce v Hochfilzenu dojel třetí, od té doby figuroval spíše ve třetí až čtvrté desítce. To jeho nejbližší pronásledovatel Simon Desthieux poslední tři stíhací závody nechyběl na malém pódiu. I když letos ještě nezaznamenal čistou střelbu, vynahrazuje to rychlým během (včera 2.). Francouz na Nora ztrácí jen 1,3 vteřiny.

Třetím místem a zároveň životním maximem včera překvapil Roman Rees. V těžkých podmínkách chyboval jednou, k tomu přidal 8. běžecký čas. Němec dnes pojede svůj druhý stíhací závod v sezoně, konkrétně se ztrátou 22 vteřin. V závěsu odstartuje jeho kolega Erik Lesser. Byl jedním z pěti bezchybných střelců, o první medaili sezony ho připravil slabší běh. Nejrychleší smazání ztráty se očekává od pátého Johannese Thingnese Bøho. Vinou nesestřelených terčů má ztrátu lehce přes 40 vteřin, běžecky ale opět kraloval. Vedoucího muže Světového poháru by se měl držet i šestý Quentin Fillon Maillet.

Simon Desthieux a Vladimir IlievFoto: Simon Desthieux a Vladimir Iliev (Autor: Petr Slavík)

Dobré pozice na stíhačku má i zbytek první desítky, v pořadí Lukas Hofer, Benjamin Weger, Antonin Guigonnat a Johannes Dale. Do minutové ztráty se pak vejde ještě jedenáctý Dominik Windisch. Překvapit by mohl dvanáctý Philipp Nawrath. Němec se do Světového poháru připojil až v Ruhpoldingu, včera měl třetí nejrychlejší čas. Současně s ním odstartuje další Němec, Benedikt Doll. Slibně rozjetý sprint mu včera pokazily tři chyby na stojce.

Další velká jména začínají ve startovní listině od třetí desítky. S číslem 28 zahájí závod Alexandr Loginov. Velkou ztrátu má až 37. Simon Eder. Ještě dál za ním bude startovat Julian Eberhard (46.).

Češi: Šlesingr se ve stíhačce nepředstaví

Stejně jako Veronika Vítková, i Michal Šlesingr si ve sprintu dojel pro 19. místo. Vytvořil si tak dobrou pozici do stíhacího závodu, ale trenéři se ho raději rozhodli šetřit pro nedělní štafetu.

Michal Krčmář, poslední český biatlonista ve startovním poli, včera doplatil na nevyzpytatelný vítr. Ten ovlivnil jeho položku ve stoje, kde Krčmář nechal dva nesestřelené terče. Z možné první desítky byla rázem konečná 26. příčka a ztráta 1:31,8 na vítěze. Osmadvacetiletý biatlonista zatím odjel všech pět stíhaček, zlepšit postavení ze sprintu ale dokázal v jediné – na poslední zastávce v Antholzi.

Hlavní foto: Vetle Christiansen (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *