Foto: Logo MS 2016 (© oslo2016.no)
Ve druhém díle speciálu k Mistrovství světa v Oslu si představíme hostitelské město a Národní arénu Holmenkollen, kde se biatlonisté už za 6 dní poperou o první medaile.
Oslo
Rozlohou se Oslo (v norštině lze vyslovovat jako „Ušlo“ či „Ošlo“) vyrovná Praze. V hustotě zalidnění ovšem výraznění ztrácí. Hlavní město Norska je domovem „jen“ pro necelých 650 000 lidí. Počet obyvatel se ale rychle zvedá díky velkému počtu zahraničních přistěhovalců.
Jaké dominanty Oslo nabízí? Třeba Královský palác, v němž sídlí královská rodina. Mimochodem, král Harald V. zcela jistě Mistrovství světa osobně návštíví. Je totiž velkým fanouškem sportu a dokonce se sám jako výborný jachtař účastnil třech olympijských her.
Mezi další místa, která v Oslu stojí zato vidět, můžeme zařadit hrad a pevnost Akershus, moderní operní budovu či samotnou arénu v Holmenkollen. Té se budeme podrobněji věnovat níže.
Foto: Oslo Opera House (© Kjetil Andersen, pod licencí BY-NC-ND)
Sport má v Oslu pevnou pozici. Velmi oblíbený je u obyvatel například běh na lyžích. V centru města nastoupí do metra, za pár minut vystoupí, nasadí si běžky a prohání se nádhernou krajinou, se kterou je Oslo tak blízce spjato. Léto patří fotbalu. V norské metropoli sídlí například klub Vålerenga a také zde na národním stadionu Ullevål hraje své zápasy reprezentace. Velkou tradici má i atletika. Vždyť Bislett Stadium pravidelně hostí mítinky prestižní Diamantové (předtím Zlaté) ligy.
K slavných rodákům z Osla se řadí zejména sportovci. Třeba sjezdař Kjetil André Aamodt, skokan Espen Bredesen či útočník New York Rangers Mats Zuccarello. Milovníci literatury budou jistě znát jméno Jo Nesbø a s ním spojené kriminální romány.
Národní aréna Holmenkollen
Holmenkollen tvoří severozápadní předměstí Osla. Cesta z centra vám zabere asi 20 minut času, pokud využijete T-bane (metro). To je vůbec jediný prostředek hromadné dopravy ve městě. Lyžařské závody se na Holmenkollenu začaly odehrávat už od roku 1892. Během více než 100leté historie hostila aréna pětkrát MS v klasickém lyžování a třikrát v biatlonu. Pro poslední klasický šampionát, který se konal v roce 2011, byla vybudována nová konstrukce skokanského můstku a byl také upraven stadion. Rekonstrukce stála hodně peněz, výsledek však stojí zato. Majestátní můstek Holmenkollbakken je opravdu architektonickým skvostem.
Foto: Můstek Holmenkollbakken (© Christiane Morrison, pod licencí BY-NC-ND)
Biatlonisty však více než skokanský můstek budou zajímat střelnice a tratě. Ty jsou na Holmenkollenu velmi náročné a zrádné, byť leží v nízké nadmořské výšce zhruba 320 metrů. Není nouze o velmi rychlé sjezdy a vydatná stoupání. Celkově mají pořadatelé k dispozici zhruba 10 kilometrů tratí, které budou během šampionát obklopeny tisíci fanoušků. Každý den se čeká návštěva zhruba 25 000 lidí, kteří vytvoří neopakovatelnou kulisu.
Co víc by si biatlonisté mohli přát, než závodit na tak nádherném místě, s tak skvělou atmosférou a bohatou historií? Kdo vyhraje na Holmenkollenu, stává se nesmrtelným. Pro Mistrovství světa to platí dvojnásob.
Foto: Národní aréna Holmenkollen (© skiskyting.no)