Švédští biatlonisté mají skvěle rozjetou sezónu 2020/21 a chtějí se před blížícím se světovým šampionátem vyhnout jakémukoliv riziku. Proto zvažují, že po Antholzi nepocestují domů.
V dosavadním průběhu Světového poháru posbírali Švédové 15 medailí. Ženy vedou v Poháru národů, muži jsou druzí. Lepší vstup do sezóny švédská reprezentace ještě nezažila.
„Byl to senzační start sezóny,“ uznává trenér Johannes Lukas. „Pro celý tým je skvělé, že máme spoustu závodníků, kteří mohou uspět a nespoléháme jen na jednoho.“
7 týdnů mimo domov
Německý kouč, který zastoupil u Švédů svého slavného krajana Wolfganga Pichlera, nyní zvažuje, že by celý tým zůstal po třetím lednovém Světovém poháru v Alpách. Do Mistrovství světa v Pokljuce budou v tu dobu zbývat dva týdny.
„Chceme minimalizovat cestování. Nejdůležitější je pro mě bezpečnost. Uvidíme, jaká bude situace,“ řekl Lukas televizi SVT s tím, že jsou zatím ve hře obě varianty. Setrvání v zahraničí i návrat do Švédska.
Švédští biatlonisté by mohli být sedm týdnů mimo domov. „Samozřejmě je to dlouhá doba, není to úplně optimální. Ale už v létě jsme se o tom bavili se sportovci a byli s tím v pohodě. Nemyslím si, že by to byl problém. Chtějí se také co nejlépe připravit na závody, zvlášť s ohledem na bezpečnost,“ vysvětluje Lukas.
Podobně to vidí i Mona Brorssonová, kterou cituje deník Expressen. „Když porovnáme výhody a nevýhody, tak to spíš ukazuje na to, abychom necestovali domů. Podle mě je to velmi dobré, protože získáme další týden ve vysokohorském prostředí.“
Situaci by podle Brorssonové usnadnilo, kdyby po Antholzi mohli za sportovci přijet jejich partneři. Museli by podstoupit testy před odjezdem i po příjezdu a do obdržení výsledků by zůstali v karanténě. Až pak by mohli vstoupit do ostře střežené bubliny.
Tenhle nový formát se mi ani trochu nelíbí.