Home > Doporučujeme > To nej z Kontiolahti: Poslední sbohem biatlonových ikon a staronoví vládci Světového poháru

To nej z Kontiolahti: Poslední sbohem biatlonových ikon a staronoví vládci Světového poháru

Až poslední výstřely sezóny 2019/2020 ve finském Kontiolahti rozhodly o vlastnících biatlonových trofejí, které s titěrným náskokem obhájili Johannes Thingnes Bø a Dorothea Wiererová.

Nejvíce pozornosti se ale, oba jistě odpustí, dostalo jiným. Své mistrovské party zde úspěšně dohráli držitelé glóbů z let nedávno minulých Martin Fourcade a Kaisa Mäkäräinenová. Úspěšnou tečku za letošním závoděním udělala Markéta Davidová.

Jaký byl poslední podnik této sezóny?

Nejemotivnější vítězství: Martin Fourcade

Na den přesně před deseti lety si ve Finsku jednadvacetiletý Francouz sáhl na první zlatou medaili. Nyní, po zisku 83. výhry, opustil biatlonovou rodinu jako nezpochybnitelný fenomén. Se soupeři se zjevně dojatý rozloučil v cíli, s fanoušky na místě nemohl. Tak alespoň poslal vzkaz. „Moji milí, když odcházíte, musíte se rozloučit. Sbohem.“

Pro poslední velký glóbus nemohl na závěr udělat víc, přesto byl jeho norský soupeř o dva body lepší. Což je historicky nejmenší rozdíl mezi vítězem a druhým v pořadí. Ole Einar Bjørndalen v sezóně 1997/98 Ricca Groβe porazil o body tři. Francouzi se hodně snažili překlopit bodový příděl na Fourcadovu stranu. Ještě jeden mušketýr jim ale chyběl. Podle vládce sedmi sezón minulé dekády si ale Johannes Thingnes Bø Nor glóbus zaslouží.

Foto: Rozlučka s Martinem Fourcadem (Autor: Petr Slavík)

Nejvíce slz: Kaisa Mäkäräinenová

Nejstarší žena na trati z 18. místa dostíhala na čtvrté. Byla ze všech nejrychlejší. Také ona se chtěla rozloučit s úchvatnou kariérou medailí. A těžko by se našel někdo, kdo by sympatické blondýnce, v cíli biatlonového života tak rozněžnělé, medaili z domácího areálu nepřál.

Foto: Kaisa Mäkäräinenová (Autor: Petr Slavík)

Nejšťastnější žena: Dorothea Wiererová

Do stíhacího závodu vybíhala z 19. místa, třičtvrtě minuty za Tiril Eckhoffovou a chybovala. Ještě před úplně poslední sezónní střelbou se zdál být boj o obhajobu glóbu ztracen. Nevzdala to, dosáhla na třetí čas na lyžích a po střeleckých chybách Norky mohla i po roce převzít nejcennější trofej.

Foto: Dorothea Wiererová (Autor: Petr Slavík)

Nejlepší tým: Francie

Dvě zlata, dvě stříbra a dva bronzy putují z Kontiolahti do země galského kohouta. Muže premiérově na zlatém stupínku doplnila Julia Simonová. Sladká odplata Norům dominujícím v Novém Městě.

Foto: Julia Simonová (Autor: Petr Slavík)

Nejčistší závod sezóny: mužský sprint

Z dvoustovky vystřelených nábojů první dvacítky mužů v cíli se terč nesklopil pouze šestkrát. Čistě střílela téměř třetina startovního pole.

Nejpovedenější premiéra v Kontiolahti: Markéta Davidová a Sturla Lægreid

Poprvé vyzkoušela těžké a větrné tratě i střelnici česká jednička a hned se s nimi skamarádila. Ve sprintu skončila pátá, ve stíhačce poprvé v kariéře v elitní desítce. Premiérově také v polovině závodu vévodila celému startovnímu poli se soupeřkami v nedohlednu. Mladý Nor při svém třetím závodě ve SP uzavřel elitní desítku, ve stíhačce byl jedenáctý. V obou závodech byl absolutně přesný.

Foto: Markéta Davidová (Autor: Petr Slavík)

Největší zklamání: Paulína Fialková a Johannes Dale

Paulína Fialková skončila ve sprintu 77., Johannes Dale 86. Pro oba to bylo nejhorší umístění od prvních závodů v prosinci loňského roku. Slovenka si tak odstřelila postavení v elitní desítce, Dale získal dvě nuly k odpočtu nejhorších výsledků a zůstal devátý.

Hlavní foto: Martin Fourcade (Autor: Petr Slavík)

One thought on “To nej z Kontiolahti: Poslední sbohem biatlonových ikon a staronoví vládci Světového poháru

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *