Home > Téma > Top události z Antholze: J. T. Bø nahoře i dole a opět bronzová Vítková

Top události z Antholze: J. T. Bø nahoře i dole a opět bronzová Vítková

Johannes Thingnes Bø

Co do počtu výher ovládl šestou zastávku Světového poháru Johannes Thingnes Bø. Bodově ho ale překonal Martin Fourcade, který dál drží rekordní medailovou sérii. Mezi ženami jsme poznali tři různé vítězky, ale nejvíc se dařilo Lauře Dahlmeierové a Darji Domračevové. Mezi elitou se opět výrazně prosadila Veronika Vítková.

Johannes Bø dvakrát vyhrál, ale i ztratil

Na počet triumfů zvítězil v poměru 2:1, ale bodů posbíral míň. Johannes Thingnes Bø na vysoko položených tratích exceloval a ve sprintu vyhrál i přes trestné kolo. Ve stíhačce dokonce zapsal čtyři nuly a byl první s náskokem minuty.

Jenže v hromadném start udělal vleže čtyři chyby a skončil až šestý. A vyhrál jeho největší konkurent Martin Fourcade, který zároveň v předešlých dvou závodech skončil druhý.

Francouz tak rozšířil o deset bodů svůj náskok v čele Světového poháru, byť má jen šest výher oproti osmi triumfům Nora. Fourcade zároveň natáhl rekordní sérii pódií v řadě na číslovku 18. To Bø skončil na jedenácti.

I po Atholzi tak platí: Maximální výkon je na straně norského biatlonisty, francouzský soupeř je však vyrovnanější.

Martin FourcadeFoto: Martin Fourcade (Autor: Martin Kaděrka)

Nové tváře na čelních pozicích

Teprve 22letý Emilien Jacquelin pořádně zdramatizoval francouzskou nominaci pro olympijské hry. Ve sprintu dokončel v závěrečném kole útočil na stupně vítězů, nakonec skončil pátý. I to byl jeho jasně nejlepší výsledek v kariéře. Ve stíhačce si pak jen o příčku pohoršil.

Hromadný start přinesl úspěch dalším ne tolik okoukaným tvářím z velkých zemí. Nor Erlend Bjøntegaard životní třetí příčkou ukázal, že pocestuje do Pchjongčchangu zcela oprávněně.

Dost možná si na olympiádě zazávodí i Johannes Kühn. Německý rychlík si stanovil nové maximum pátou příčkou.

Erlend BjøntegaardFoto: Erlend Bjøntegaard (Autor: Martin Kaděrka)

V hlavních rolích Darja a Laura

Ve sprintu žen zaskočila všechny favoritky výhrou Tiril Eckhoffová, ale pak už vše běželo tak, jak se dalo očekávat.

Druhá ze sprintu Laura Dahlmeierová ovládla stíhačku, byla to její druhá výhra v sezóně. Díky tomu se v celkovém pořadí posunula už na čtvrtou příčku. Nebýt absence v Östersundu, tak o ní možná píšeme jako o lídryni Světového poháru.

To platí i pro Darju Domračevovou, která dokonce vynechala čtyři závody. V posledních devíti ale skončila do sedmého místa a v hromadném startu v Antholzi dokonce nenašla přemožitelku. V tomto středisku vyhrála už počtvrté.

Laura DahlmeierováFoto: Laura Dahlmeierová (Autor: Martin Kaděrka)

Vyrovnané výkony vedoucího dua

Po Ruhpoldingu vedla Kaisa Mäkäräinenová před Anastasií Kuzminovou o 19 bodů. Po Antholzi má náskok 15 bodů. Obě biatlonistky totiž skoro okopírovaly své výsledky.

Nejprve se jim střelecky nedařilo ve sprintu, ve kterém Kuzminová skončila 18. a Mäkäräinenová 26. Finka si následně polepšila ve stíhačce na 5. příčku, Slovenka na 11. V hromadném startu zase byly obě na stupních vítězů.

Do konce sezóny zbývá už jen sedm závodů, a tak se budou dostávat do popředí i odpočty. Zatímco Kuzminová by teď odečítala jen pět bodů, tak Mäkäräinenové dvaačtyřicet.

Kaisa MäkäräinenováFoto: Kaisa Mäkäräinenová (Autor: Kimmo Pukkila, pod licencí BY-NC-SA)

Standard českých mužů

Čeští biatlonisté si v Antholzi vybrali lepší a horší chvilky. Před olympiádou se ale mají od čeho odrazit. Ondřej Moravec i přes zdravotní problémy ukořištil 10. a 14. místo. Vestoje trefil všech 25 terčů.

Michal Krčmář si po nepovedeném sprintu spravil náladu 16. místem v hromadném startu. Jeho jmenovec Michal Šlesingr zase zaujal ve stíhačce posunem o 31 míst. Adam Václavík si ve stejném závodě dokázal, že umí střílet. Minul jen jednou a bral premiérové body v sezóně.

Adam VáclavíkFoto: Adam Václavík (Autor: Jiří Zaňát)

Svou letošní premiéru mezi elitou nevyužil moc dobře Lukáš Kristejn. Definitivně si tak uzavřel cestu na olympiádu, kde naopak zamíří kvůli nemoci v Antholzi chybějící Jaroslav Soukup.

Češi v Antholzi
Max L S Body
Ondřej Moravec 10. (SP) 80 % 100 % 58 b
Michal Krčmář 16. (HS) 80 % 73 % 25 b
Michal Šlesingr 24. (SZ) 100 % 80 % 17 b
Adam Václavík 34. (SZ) 93 % 73 % 7 b
Lukáš Kristejn 81. (SP) 60 % 100 % 0 b

Vítková jede

Byla třetí v Oberhofu, pak v Ruhpoldingu a nyní i v Antholzi. Veronika Vítková je více než důstojnou českou jedničkou. Přitom ve vysoko položeném středisku se jí v minulosti moc nedařilo, do letoška byla nejlíp osmá.

Po třetí příčce ve sprintu na Vítkovou sice dolehla únava, ale s úsměvem brala i sedmou příčku ve stíhačce a kladné hodnocení druhého trimestru nemohlo pokazit ani dvacáté sedmé místo v hromadném startu. Do Pchjongčchangu poletí česká reprezentantka jako šestá žena Světového poháru.

Veronika VítkováFoto: Veronika Vítková (Autor: Martin Kaděrka)

Kromě Vítkové bude na Antholz ráda vzpomínat i Jessica Jislová. Ve sprintu si díky čisté střelbě zajela životní 15. místo. Body brala i ve stíhačce, podobně jako Markéta Davidová. Štafetová čtveřice pro Pchjongčchang se tak zdá být jasná.

Stabilní členka štafety Eva Puskarčíková už zažila lepší štace, ale nějaké body za 23. a 30. místo brala. Naopak Veronika Zvařičová se ani s čistým kontem ve sprintu nedokázala dostat mezi 60 nejlepších. I na ni ovšem trenéři ukázali při tvorbě olympijské nominace.

Češky v Antholzi
Max L S Body
Veronika Vítková 3. (SP) 88 % 88 % 92 b
Jessica Jislová 15. (SP) 93 % 87 % 35 b
Eva Puskarčíková 23. (SP) 93 % 73 % 29 b
Veronika Zvařičová 71. (SP) 100 % 100 % 0 b
Markéta Davidová 39. (SZ) 87 % 73 % 2 b
Lucie Charvátová 40 % 40 % 0 b

(Skoro) domácí triumf

Ještě nikdy se nestalo, že by v Antholzi vyhrála domácí biatlonistka. Ale letos k tomu bylo hodně blízko. Už ve stíhacím závodě, ve kterém Dorothea Wiererová skončila druhá.

Především však měla italská kráska vítězství na dosah v závěrečném hromadném startu. Mohla si užít podobný pocit jako Gabriela Koukalová v Novém Městě na Moravě nebo Justine Braisazová v Annecy.

Na poslední střelbu přijížděla po třech nulách sama. Jenže přišel zkrat, dvě chyby a propad na třetí místo. To se vinou slabého posledního kola změnilo v příčku sedmou. Přesto Wiererová končila víkend s úsměvem a dobrými pocity před blížící se olympiádou.

Hlavní foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Martin Kaděrka)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *