Home > Rozhovory > Trenér Francouzů o Martinu Fourcadovi: Potřebuje v přípravě větší přísnost

Trenér Francouzů o Martinu Fourcadovi: Potřebuje v přípravě větší přísnost

Martin Fourcade

Francouzští biatlonisté mají za sebou třetí letošní soustředění. Ve východofrancouzské vesničce Corrençon-en-Vercors vstřebával tréninkové dávky ve velkých vedrech i Martin Fourcade, pro kterého to byl druhý společný kemp s týmem po dvouměsíční pauze, kterou mu trenéři naordinovali po nevydařené sezóně. Jak je na tom teď a můžeme očekávat změny v přípravě sedminásobného vítěze Světového poháru? Na to odpověděl v rozhovoru pro SkiChrono šéftrenér francouzské reprezentace Vincent Vittoz.

Jak to bylo s Martinem od Östersundu, kdy ukončil sezónu?

„Rozhodli jsme se udělat velkou pauzu. V Oslu jsme o tom dlouze diskutovali a řekli si: Do 15. května tak trochu zboříme mosty. Opravdu jsem se ho nesnažil kontaktoval, chtěl jsem, aby se trochu nadechl. Věděl jsem, že si rychle najde jiné činnosti. Podle mě bylo důležité, že se dva měsíce s týmem nestýkal a mohl úplně zregenerovat. Samozřejmě, že pak byl daleko od ideální výkonnosti. Už před Mistrovstvím světa nemohl kvůli nemoci trénovat a od té doby přestal s pravidelnou přípravou. Ještě na konci května jsme se dohodli na nižších objemech.

Někdy byl až překvapený, že není výkonnostně tak daleko od svých parťáků. Martin je v dobrém stavu, ale ne ve výjimečném, což je vzhledem k velké přestávce pochopitelné. V každém případě vidím několik uklidňujících ukazatelů.“

V Östersundu jsme viděli nejen fyzicky, ale i psychicky unaveného Martina Fourcada. Myslíte si, že mu i v tomto pauzu pomohla?

„Myslím, že v polovině května k nám dorazil ještě trochu poznamenaný tím vším. Proto bylo dobré, že první měsíc byl zotavovací, kdy se vracel k pravidelnému tréninku na denní bázi.

Během těch dvou měsíců se staral o dcery, připravoval své exhibiční závody… Bylo důležité, že dělal něco jiného. Nepracoval tolik na fyzické stránce, ale mnohem důležitější bylo psychické zotavení. Na naše poslední soustředění už přijel v mnohem lepším rozpoložení než před měsícem.“

Chystáte se po loňském nezdaru změnit způsob přípravy a práce s Martinem?

„Myslím si, že svou roli v tom hrálo víc věcí. Když se vrátíme do Hochfilzenu, tak tam byl Martin ve sprintu 12/13 sekund za Johannesem a ve stíhačce pak zvítězil. V běžeckých časech nebyl v Hochfilzenu nebo i ve stíhačce v Novém Městě tak daleko. Bylo to podobné jako před rokem, kdy měl Johannes také v prosinci navrch. Ale vyskytly se tam nějaké kiksy a Martin nad nimi začal hlavně v lednu hodně přemýšlet. Věděl, že v minulosti byl v průběhu sezóny silnější a silnější a najednou to bylo opačně. Ani on, ani trenéři nevěděli proč. Určitě jsme udělali chyby, jde to v první řadě za mnou. V přípravě asi nebylo všechno správně, zvlášť dynamika v závodech nebyla taková, v jakou bychom doufali.

Dostali jsme pár lekcí. Faktem je, že Martin asi potřebuje větší řád, než jsem si před rokem dokázal představit. Víc jsem ho poznal. Je hodně temperamentní, řekl bych až latinsky temperamentní. Chce být i během tréninků na čele, byl opravdu hodně soutěživý. Nechal jsem ho až moc do toho jít. Probírali jsme to se Stéphanem Bouthiauxem, který Martina dobře zná, a šlápneme teď trochu na brzdu. Tréninkový rámec bude trochu přísnější než loni.“

Zdroj: SkiChrono
Foto: Martin Fourcade (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *