Home > Téma > 5 nejlepších momentů kariéry Anastasie Kuzminové

5 nejlepších momentů kariéry Anastasie Kuzminové

Anastasia Kuzminová

Anastasia Kuzminová se rozloučila jako jedna z nejzkušenějších biatlonistek. Od debutu v roce 2006 byla její kariéra jako na houpačce. Medaile z olympiád a světových šampionátů střídaly nevýrazné výsledky a přerušované sezony. Návrat na výsluní prožila Kuzminová v sezoně 2017/18. A své biatlonové působení zakončila letos tím nejlepším možným způsobem.

1) První olympijské medaile

V současném Světovém poháru není tolik biatlonistek, které se účastnily Zimních olympijských her ve Vancouveru 2010. Jednou z nich byla právě Anastasia Kuzminová. Pro slovenskou závodnici původem z Ruska to byla snová olympijská premiéra. Stala se vítězkou sprintu, ve kterém těsně porazila favorizovanou Magdalenu Neunerovou. V následné stíhačce si s Němkou pořadí prohodily, Kuzminová tak získala ještě stříbro.

2) Obhajoba zlata v Soči 2014

V sezoně 2013/14 dosáhla Kuzminová ve Světovém poháru jen na tři pódiová umístění. Na vrchol sezony, Zimní olympijské hry v Soči, se ale dokázala připravit skvěle. Po čtyřech letech obhájila olympijské zlato ze sprintu, tentokrát suverénním způsobem. Stříbrné Olze Viluchinové nadělila v cíli téměř dvacet vteřin.

3) Bez hattricku, ale opět se zlatem

Na Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu 2018 Kuzminová odcestovala jako jedna z favoritek celé probíhající sezony. Útok na třetí medaili v disciplíně v řadě nevyšel, ve sprintu dojela až 13. Zaváhání ale napravila, a to ve všech zbývajících závodech. Stříbro vybojovala ve stíhacím a vytrvalostním závodě. Nakonec se dočkala i zlatého hattricku, byť ho završila v jiné disciplíně. Olympijskou vítězkou se stala v závodě s hromadným startem.

4) Poprvé mistryní světa

Pokud ve sbírce slovenské závodnice něco chybělo, byl to velký křišťálový globus a titul mistryně světa. Tomu prvnímu byla nejblíže loni, z celkového vítězství se o těsné 3 body nakonec radovala Kaisa Mäkäräinenová. Titulu mistryně světa se ale Anastasia Kuzminová dočkala. Vybojovala ho ve své poslední sezoně, symbolicky v disciplíně, v níž byla celou svou kariéru nejúspěšnější – ve sprintu.

5) Na závěr příjemná premiéra

Po úspěšném šampionátu se Kuzminová rozhodla rozloučit na poslední zastávce Světového poháru, v norském Oslu. A rozloučení to bylo velkolepé. Ovládla poslední sprint sezony a obhájila tak malý globus. Vyhrála i následující stíhací závod. A co víc, byl to její první čtyřpoložkový závod, ve kterém se ani jednou střelecky nemýlila. Anastasia Kuzminová si lepší zakončení své bohaté kariéry nemohla přát.