Home > Preview > Týmy před sezónou 2017/2018: Bělorusko

Týmy před sezónou 2017/2018: Bělorusko

Darja Domračevová

Darja Domračevová povede Bělorusko do olympijské sezóny 2017/2018. Má na co navazovat, vždyť před čtyřmi lety v Soči získala tři zlaté medaile.


Bělorusko v sezóně 2016/2017

Pohár národů mužů: 14. místo
Pohár národů žen: 9. místo
Nejlepší muž: 47. Vladimir Čepelin
Nejlepší žena: 18. Naděžda Skardinová


Až v lednu naskočila Darja Domračevová do minulé sezóny a přesto měla už o měsíc později na krku medaili z Mistrovství světa. Návrat po mateřské dovolené byl ze začátku pozvolný, ale právě v Hochfilzenu vyvrcholil v druhé místo ve stíhacím závodě.

Nyní už by měla být Domračevová v plné formě. Její příprava byla z velké části individuální. Využívala i služeb norských trenérů, hodně pracovala s Rakušanem Alfredem Ederem, který je konzultantem běloruských žen.

Ale není to jen o Domračevové. Kouč žen Fjodor Svoboda může tradičně spoléhat na Naděždu Skardinovou, která už se pět sezón pohybuje kolem celkové 18. příčky ve SP. V minulé sezóně zaujala i Iryna Kryuková, 14. z vytrvalostního závodu na MS.

To výsledky mužů nebyly tak oslnivé. Až na jeden. Vladimir Čepelin před rokem v Östersundu šokoval třetím místem ve vytrvalostním závodě v Östersundu, ale na tento počin už nedokázal navázat. I tak by ale měl být lídrem týmu, což dokázal například ziskem zlata na letním MS. Porazil tam Šipulina, Volkova či Aneva.

Do budoucna si Bělorusové víc slibují od mladého tria Jaljotnau, Varabej a Smolskij. Posledně jmenovaný se může chlubit bronzem z letošního Mistrovství světa juniorů. Úspěšnou juniorkou je i Hanna Solová, sedmá z MSJ i MEJ v tomto roce.

Složení reprezentace žen
Věk Starty ve SP Nejlépe ve SP
Darja Domračevová 31 let 281 1. místo (28x)
Iryna Kryuková 26 let 90 10. místo
Nadzeja Pisarevová 29 let 87 18. místo (2x)
Naděžda Skardinová 32 let 286 2. místo
Hanna Solová 21 let 9 37. místo
Složení reprezentace mužů
Věk Starty ve SP Nejlépe ve SP
Sergej Bočarnikov 29 let 33 18. místo
Vladimir Čepelin 29 let 136 3. místo
Raman Jaljotnau 24 let 36 15. místo
Anton Smolskij 20 let 0 x
Maxim Varabej 21 let 20 19. místo

Koho sledovat?

Talentovaný Anton Smolskij by měl letos od nového kouče Vasilije Bolšakova dostat premiérovou šanci ve Světovém poháru. A nemusí zůstat jen u jedné. Rychlý běžec letos vybojoval na MSJ třetí a čtvrté místo. Bronz bral i na MEJ v Novém Městě na Moravě. A také už bodoval mezi dospělými v IBU Cupu. Může být jedním z nejvýraznějších nováčků.

Prognóza

Darja Domračevová je zárukou toho, že letošní sezóna přinese běloruskému biatlonu úspěchy. V jejím stínu může uspět i Naděžda Skardinová, jejíž forma bude klíčová pro štafetu. Zajímavé bude také sledovat, jak rychle bude probíhat integrace mladých naději. Dá se čekat, že zvlášť mužský výběr to bude mít těžké.

Foto: Darja Domračevová (Autor: Martin Kaděrka)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *