Home > Preview > Týmy před sezónou 2017/2018: Švýcarsko

Týmy před sezónou 2017/2018: Švýcarsko

Selina Gasparinová

Tak trochu nenápadně působili v loňské sezóně švýcarští biatlonisté a biatlonistky. Ani jednou se sice nevešli na pódium, přesto v prestižním poháru národů poskočili vzhůru. Bude pozitivní trend pokračovat?


Švýcarsko v sezóně 2016/2017

Pohár národů mužů: 9. místo
Pohár národů žen: 11. místo
Nejlepší muž: 30. Benjamin Weger
Nejlepší žena: 17. Selina Gasparinová


Švýcarsko prožilo poměrně úspěšnou sezónu 2016/2017, což se promítne i do nadcházejícího ročníku. Muži se totiž nově vešli do elitní desítky poháru národů, což jim zaručuje pět startovních míst ve sprintech a vytrvalostních závodech.

Je to zásluha především dua Benjamin Weger a Serafin Wiestner. Prvně jmenovaný podával tradičně vyrovnané výkony, navíc skončil desátý na Mistrovství světa. Wiestner si zase v celkovém hodnocení zajistil životní 39. příčku, i když měl jen 76% úspěšnost střelby.

Občas se k těmto dvěma přidávali i další, jako třeba na MS patnáctý Mario Dolder. Pár bodů získal i Martin Jäger, který má jako výborný běžec dobré vyhlídky do dalších let. Jen musí zapracovat na střelbě. Loni trefoval jen každý šestý terč z deseti.

Ženy tradičně táhla Selina Gasparinová. Byť se během sezóny nedostala ani jednou na pódium, tak celkově skončila na dobré 17. příčce. Velmi dobře si vedla i mladá Lena Häckiová. Na úvod sezóny si vyjela životní čtvrté místo v Östersundu a pak pravidelně rozšiřovala svoje bodové konto.

Obě mohly v přípravě poměřit síly s Kaisou Mäkäräinenovou, Susan Dunkleeovou či Megan Tandyovou. Ty se totiž krátce připojily k týmu Armina Auchentallera. V něm jsou mimo jiné i další dvě sestry Gasparinovy. Ani Elise, ani Aitě se však v posledních letech příliš nedaří. Jasnou jedničkou tak stále je nejstarší Selina, která bude na olympiádě obhajovat stříbro z vytrvalostního závodu.

Složení reprezentace žen
Věk Starty ve SP Nejlépe ve SP
Irene Cadurischová 26 let 38 19. místo
Aita Gasparinová 23 let 88 21. místo
Elisa Gasparinová 25 let 110 11. místo
Selina Gasparinová 33 let 210 1. místo (2x)
Lena Häckiová 22 let 62 4. místo
Susanna Meinenová 25 let 16 49. místo
Složení reprezentace mužů
Věk Starty ve SP Nejlépe ve SP
Mario Dolder 27 let 105 15. místo
Jeremy Finello 25 let 36 26. místo
Martin Jäger 29 let 18 29. místo
Eligius Tambornino 31 let 1 72. místo
Benjamin Weger 28 let 209 2. místo
Serafin Wiestner 27 let 85 5. místo

Koho sledovat?

Lena Häckiová je možná největší nadějí švýcarského biatlonu. Ve svých 21 letech už loni pravidelně bodovala, za což mohla vděčit především zlepšené střelbě. Během dvou let posunula úspěšnost z 65 % na 76 %. To pořád není příliš dobré číslo, ale stříbrná medailistka z MSJ 2016 to vyvažuje výborným během. Proto má směrem do budoucna velký potenciál.

Prognóza

Švýcarsko se bude moct již tradičně spolehnout na duo Selina Gasparinová a Benjamin Weger. Ti mají ambici prosadit se po roční odmlce na pódium a podobně na tom bude i Lena Häckiová. S přibývajícími zkušenostmi by měla být na střelnici přeci jen jistější.

To by mohl být případ i pro Serafina Wiestnera či Martina Jägera. Když k tomu připočteme ještě spolehlivého Maria Doldera, tak se Švýcarům rodí solidní štafeta.

Foto: Selina Gasparinová (Autor: Günter Hentschel pod licencí BY-ND)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *