Home > Preview > Týmy před sezónou 2017/2018: Norsko

Týmy před sezónou 2017/2018: Norsko

Johannes Thingnes Bø

Jedna z největších biatlonových velmocí neprožila ideální sezónu. Důležitější ale bude pro Nory ta nadcházející, ze které by Johannes Thingnes Bø či Tiril Eckhoffová měli vytěžit olympijské medaile.


Norsko v sezóně 2016/2017

Pohár národů mužů: 4. místo
Pohár národů žen: 6. místo
Nejlepší muž: 3. Johannes Thingnes Bø
Nejlepší žena: 11. Tiril Eckhoffová


Že by v Norsku po minulé sezóně panovalo nadšení, to se říct nedá. Muži pod vedení dua Egil Kristiansen a Siegfried Mazet skončili v poháru národů až na čtvrtém místě. I proto, že během sezóny slavili jen tři výhry. Dvě Johannes Thingnes Bø a jednu štafeta.

Zvlášť absence zlata na Mistrovství světa byla dost mrzutá, byť tam Johannes Bø vybojoval tři stříbra a s bronzem se přidal i nestárnoucí Ole Einar Bjørndalen. Férově je třeba říct, že Emila Hegleho Svendsena a Tarjeiho Bøho provázely zdravotní problémy. Starší z bratrského dua dokonce naskočil do sezóny až těsně před šampionátem. Takže pro něj bylo deváté místo ve stíhačce vlastně úspěchem.

U žen byla situace ještě horší a nebýt posledního trimestru, tak Stian Eckhoff asi nevydržel v trenérském křesle. Po výbuchu na Mistrovství světa, kde se Norky ani jednou nevešly do elitní desítky, ho zachránila jeho sestra Tiril. Vyhrála sprint v Kontiolahti a také závěrečný hromadný start v Oslu.

Kouč Eckhoff ujišťuje, že se podobný scénář opakovat nebude a společně se svými svěřenkyněmi podřídí vše úspěchu v Pchjongčchangu. Tiril Eckhoffová kvůli tomu angažovala i osobního střeleckého kouče. Své počínání na střelnici konzultuje také s Francouzem Mazetem.

Vedle Eckhoffové se musí počítat s Marte Olsbuovou, která se v minulé sezóně vyšplhala v celkovém hodnocení na 12. příčku. To byl jeden z těch lepších momentů, podobně jako počínání Ingrid Tandrevoldové na letošním Mistrovství světa juniorů. V Osrblie vybojovala kompletní medailovou sadu.

Ingrid TandrevoldováFoto: Ingrid Tandrevoldová (Autor: Marcus Cyron, pod licencí BY-SA)

Zlato a dvě stříbra vybojoval na onom šampionátu i Sindre Pettersen. Jeho cesta do Světového poháru ale bude mnohem těžší, konkurence je velká. Vždyť Johannes Bø se pomalu chystá zaútočit na velký křišťálový glóbus, i když říká, že ještě potřebuje jeden rok. Jeho bratr Tarjei by zase měl být v plné síle a z minulých let dobře víme, čeho je schopen.

A ani není potřeba mluvit o pozici služebně nejstarších Oleho Einara Bjørndalena a Emila Hegleho Svendsena. Bjørndalen si tradičně naordinoval individuální přípravu a můžeme si být jistí, že jeho forma bude směrem k olympiádě gradovat. Svendsen si zase mohl libovat, že ho před sezónou nezradilo zdraví.

Navíc je tu Henrik L’Abée-Lund, který vyhrál první testovací závod před sezónou, když druhému Johannesovi Bøovi nadělil minutu. Zprávy z Norska navíc hovoří o tom, že přes léto stabilizoval střelbu a zlepšil běh. Považte, že už v minulém ročníku byl třetím nejrychlejším běžcem.

Složení reprezentace žen
Věk Starty ve SP Nejlépe ve SP
Tiril Eckhoffová 27 let 143 1. místo (4x)
Hilde Fenneová 24 let 46 8. místo
Kaia Nicolaisenová 26 let 33 8. místo
Marte Olsbuová 26 let 91 3. místo (2x)
Synnøve Solemdalová 28 let 137 1. místo (2x)
Ingrid Tandrevoldová 21 let 11 29. místo
Složení reprezentace mužů
Věk Starty ve SP Nejlépe ve SP
Lars Birkeland 29 let 76 4. místo
Erlend Bjøntegaard 27 let 58 5. místo
Ole Einar Bjørndalen 43 let 566 1. místo (94x)
Johannes Thingnes Bø 24 let 120 1. místo (13x)
Tarjei Bø 29 let 172 1. místo (8x)
Henrik L’Abée-Lund 31 let 95 3. místo (2x)
Emil Hegle Svendsen 32 let 299 1. místo (37x)

Koho sledovat?

V závěrečném trimestru minulé sezóny byla Tiril Eckhoffová možná tou vůbec nejsilnější biatlonistkou. Důvod byl jasný: Zlepšila se ve střelbě a mimo jiné předvedla jediné dvě nuly celého ročníku. V běhu problém nebyl, ve Světovém poháru patřila k nejrychlejším. I proto už dva měsíce pilně trénuje pod dohledem osobního střeleckého kouče Svenna-Arneho Nordheima. Prý už udělala pokroky.

Tiril EckhoffováFoto: Tiril Eckhoffová (Autor: Jiří Zaňát)

Prognóza

Johannes Thingnes Bø vyhlásil před sezónou jasný cíl: Zisk olympijského zlata. A není důvod si myslet, že by ho nemohl splnit. Na velkých akcích se mu tradičně daří možná ještě víc než během celé sezóny. Výsledkový progres by se ale měl dostavit u celého týmu, který je konečně zdravotně v pořádku. Norové by tak mohli opět utvořit nejsilnější štafetu.

Ambice na pronikavé úspěchy ve štafetě asi nebudou mít norské biatlonistky. Tiril Eckhoffová by se ale v případě zlepšené střelby klidně mohla přimotat do boje o velký křišťálový glóbus.

Hlavní foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Jiří Zaňát)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *