Home > Preview > Týmy před sezónou 2017/2018: Ukrajina

Týmy před sezónou 2017/2018: Ukrajina

Julija Džimová

Ukrajinský biatlon tradičně táhne ženská část reprezentace, kterou v olympijské sezóně navíc posílí sestry Semerenkovy. Pomůžou k obhajobě zlata ze Soči? A dostanou se vůbec v nabitém týmu mezi čtyři vyvolené?


Ukrajina v sezóně 2016/2017

Pohár národů mužů: 6. místo
Pohár národů žen: 3. místo
Nejlepší muž: 23. Serhij Semenov
Nejlepší žena: 8. Julija Džimová


Angažování Slovince Uroše Velepce jako kouče žen nese ovoce. V sezóně 2014/2015 byly Ukrajinky v poháru národů osmé. Pak přišel Velepec a posunul je na páté místo. A v uplynulé sezóně už byly třetí.

Důvodem posunu byly vyrovnané výkony kvarteta Julija Džimová, Olena Pidhrušná, Anastasija Merkušynová a Iryna Varvynecová. Tyto ženy tvořily základ štafety, která byla jednou druhá, jednou třetí a dvakrát čtvrtá. Ten nejlepší výsledek navíc přišel na Mistrovství světa.

V Hochfilzenu se Ukrajinkám dařilo i individuálně. Džimová byla nejlíp šestá, Merkušynová osmá a Pidhrušná desátá. Prvně jmenovaná podávala výborné výkony celou sezónu, hlavně na tratích. Vynikající běh ji dovedl k titulu mistryně Evropy či k životnímu osmému místu v celkovém hodnocení Světového poháru.

Zlepšení proběhlo u i mužů, které poprvé vedl Slovák Juraj Sanitra. V poháru národů posunul Ukrajince o jednu příčku vzhůru, na šesté místo. Výrazně k němu pomohly tři čtvrtá místa ve štafetách. Tým tradičně vedl Serhij Semenov, který se mimo jiné radoval z pátého místa na Mistrovství světa nebo z třetího místa v Antholzi. Dmytro Pidručnyj zase zaujal celkovou 27. příčkou, což je jeho maximum.

Životní sezónu zažil i 32letý Vladimir Semakov a stabilní výkony podával tradičně Artěm Pryma. Právě on si vedl nejlíp v testovacím závodě v kanadském Canmore, kde Ukrajinci trávili závěr přípravy. Víc prostoru už by ale měli dostat i mladší závodníci, třeba 23letý Artěm Tyščenko či 22letý Andrij Docenko.

Artěm TyščenkoFoto: Artěm Tyščenko (Autor: Marcus Cyron, pod licencí BY-SA)

Mezi ženami se zase výrazně prosazuje 22letá Anastasija Merkušynová, navíc do ukrajinských služeb přešla dorostenecká mistryně světa z roku 2015 Běloruska Darja Blašková. Mezi nadějné biatlonistky se stále řadí i 25letá Iryna Varvynecová, s 91% úspěšností nejlepší střelkyně Světového poháru.

Své místo v ukrajinském týmu ale stále mají i dvojčata Semerenkovy. Valj naskočila do minulé sezóny kvůli zdravotním problémům až v Ruhpoldingu a stejně se spíš trápila. Vita absolvovala poslední kompletní ročník před čtyřmi lety. Za dlouhou pauzou stojí krom zdravotních trablů i těhotenství.

Obě sestry Semerenkovy byly u toho, když Ukrajinky v Soči získaly štafetové zlato. A právě olympijskému úspěchu budou chtít vše podřídit i letos. Dokonce se mluví o tom, že by ukrajinská reprezentace mohla vynechat předolympijské závody.

Složení reprezentace žen
Věk Starty ve SP Nejlépe ve SP
Olga Abramovová 29 let 53 7. místo
Nadija Bjelkinová 27 let 14 30. místo
Julija Džimová 27 let 144 2. místo
Anastasija Merkušynová 22 let 34 8. místo
Olena Pidhrušná 30 let 196 1. místo (2x)
Valj Semerenková 31 let 272 1. místo (2x)
Vita Semerenková 31 let xxx 2. místo (3x)
Iryna Varvynecová 25 let 59 7. místo (2x)
Složení reprezentace mužů
Věk Starty ve SP Nejlépe ve SP
Andrij Docenko 22 let 0 x
Dmytro Pidručnyj 26 let 91 4. místo
Artěm Pryma 30 let 129 5. místo
Vladimir Semakov 32 let 36 13. místo
Serhij Semenov 29 let 204 2. místo
Ruslan Tkalenko 25 let 6 38. místo
Artěm Tyščenko 23 let 20 10. místo
Olexandr Žyrnij 30 let 56 13. místo

Koho sledovat?

Anastasija Merkušynová byla velmi úspěšná na dorostenecké a juniorské scéně a nyní to vypadá, že na podobné úspěchy naváže i mezi dospělými. Premiérová kompletní sezóna ve Světovém poháru jí vyšla na výbornou. Dvakrát se vešla do elitní desítky, shodou okolností na Mistrovství světa. Na svých 22 let předváděla velmi vyrovnané výkony, které jí vynesly 37. příčku.

Anastasija MerkyšynováFoto: Anastasija Merkyšynová (Autor: Marcus Cyron, pod licencí BY-SA)

Prognóza

Ženská štafeta by opět měla být výkladní skříní ukrajinského biatlonu. Jen v ní bude trochu přetlak po tom, co se vracejí sestry Semerenkovy. Jejich individuální ambice už asi nebudou takové jako v minulých letech, ale svými zkušenosti budou stále platnými členkami týmu. Na medaile mezi jednotlivkyněmi bude myslet spíš Julija Džimová. A nebo mezi muži Serhij Semenov.

Hlavní foto: Julija Džimová (Autor: Marcus Cyron, pod licencí BY-SA)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *