Home > Preview > Týmy před sezónou 2017/2018: Rakousko

Týmy před sezónou 2017/2018: Rakousko

Lisa Hauserová

Už to nejsou jen muži. Rakouský biatlon můžou v poslední době těšit zlepšující se výkony žen, které by měly pokračovat i v olympijské sezóně. Stále je ale hlavní pohled upřen na Edera, Landertingera či Eberharda.


Rakousko v sezóně 2016/2017

Pohár národů mužů: 5. místo
Pohár národů žen: 13. místo
Nejlepší muž: 6. Julian Eberhard
Nejlepší žena: 15. Lisa Hauserová


Minulá sezóna byla pro rakouský biatlon výjimečná tím, že se konalo Mistrovství světa v Hochfilzenu. Domácí šampionát nakonec skončil úspěchem, když mužská štafeta vybojovala bronz. K úplné euforii chyběla jen individuální medaile.

Nejblíž k ní měli sedmí Dominik Landertinger a Julian Eberhard. Landertingera v posledních letech hodně brzdí zdravotní problémy, což se týkalo i letošní přípravy. Kvůli operaci meziobratlové ploténky musel vynechat několik týdnů přípravy.

Ale už by měl být fit, stejně jako Eberhard, který byl v uplynulé sezóně rakouskou jedničkou. Mimo jiné vyhrál dva závody Světového poháru, což mu v celkovém součtu zajistilo životní šestou příčku.

Součástí týmu je již tradičně 35letý Simon Eder, který se loni dvakrát probojoval na pódium. Byl i členem zmíněné bronzové štafety, stejně jako Daniel Mesotitsch. Tomu je dokonce už 41 let. Na opačném pólu je 20letý Felix Leitner. Dvojnásobný juniorský mistr světa z roku 2016 už by měl dostávat víc šancí.

Zatím jsme mluvili jen o mužích, ale pozornost si zaslouží i ženy, nebo spíš dívky. Mezi dospělými se zatím výrazněji prosadila jen Lisa Hauserová. V minulém ročníku zopakovala celkové 15. místo a byla spolu se Simonem Ederem součástí úspěšného single mixu.

Do budoucna si Rakušané hodně slibují od 21leté Julie Schwaigerové. Ta má celkem sedm medailí z juniorských světových šampionátu. Svůj potenciál ukázala v březnu v Oslu, kde skončila 14. a 28. Dunja Zdoucová si zase vyjela skvělé 11. místo na domácím MS. Problémem Rakušanek je zatím horší běh, kterému se tak v přípravě hodně věnovaly.

Složení reprezentace žen
Věk Starty ve SP Nejlépe ve SP
Fabienne Hartwegerová 25 let 31 22. místo
Lisa Hauserová 23 let 118 5. místo
Katharina Innerhoferová 26 let 79 1. místo
Christina Riederová 23 let 33 28. místo
Julia Schwaigerová 21 let 14 14. místo
Dunja Zdoucová 23 let 50 11. místo
Složení reprezentace mužů
Věk Starty ve SP Nejlépe ve SP
Julian Eberhard 31 let 135 1. místo (3x)
Simon Eder 34 let 296 1. místo (3x)
Sven Grossegger 29 let 81 5. místo
David Komatz 25 let 31 12. místo
Dominik Landertinger 29 let 244 1. místo (2x)
Felix Leitner 20 let 10 39. místo
Daniel Mesotitsch 41 let 381 1. místo (3x)
Lorenz Wäger 26 let 17 20. místo

Koho sledovat?

Není moc biatlonistů, kteří by se v běhu rovnali Martinu Fourcadovi. Ale Julianu Eberhardovi se to často daří. V tabulce běžců byl loni druhý právě za Francouzem. Navíc se zlepšil na střelnici, když z 68 % poskočil 77 %. Pokud přidá ještě nějaké to procento, tak by mohl rozšířit svoji sbírku výher ve Světovém poháru. Zatím má tři.

Julian EberhardFoto: Julian Eberhard (© Wikijunkie/Wikipedia.org, pod licencí BY-SA)

Prognóza

Nadcházející sezóna bude možná tou poslední, kdy uvidíme rakouskou štafetu ve složení Eberhard, Landertinger, Eder a Mesotitsch. Tato čtveřice se klidně může pokusit o obhajobu olympijského bronzu. Tehdy mimochodem startoval Sumann místo Eberharda, jinak byla sestava totožná jako nyní.

Rakušané si můžou hodně slibovat i od smíšené dvojice Simon Eder a Lisa Hauserová. Minulá sezóna ukázala, že tato disciplína je právě dělaná na míru rychlým střelcům. Stále se zlepšující Hauserová může klidně dosáhnout také na premiérové individuální pódium. Mezi muži budou mít medailové ambice Eberhard, Landertinger i Eder.

Hlavní foto: Lisa Hauserová (Autor: Jiří Zaňát)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *