Home > Preview > Týmy před sezónou 2017/2018: Švédsko

Týmy před sezónou 2017/2018: Švédsko

Fredrik Lindström

Takovou koncentraci talentů nemá žádná jiná země. Švédsko pracuje dlouhodobě velmi dobře s mládeží, což přinese ještě hodně ovoce. Třeba v nadcházející olympijské sezóně.


Švédsko v sezóně 2016/2017

Pohár národů mužů: 12. místo
Pohár národů žen: 8. místo
Nejlepší muž: 28. Fredrik Lindström
Nejlepší žena: 23. Anna Magnussonová


Švédové udělali moc dobře, když před dvěma lety znovu angažovali Wolfganga Pichlera jako hlavního trenéra. Legendární Němec je známý svou náročností, což dokládají slova Anny Magnussonové. Některé tréninky jsou podle ní jako noční můra.

Každopádně přinášejí výsledky. Jak muži, tak ženy poskočili v minulé sezóně v poháru národů. Zvlášť osmé místo žen je obdivuhodné, když vezmeme v potaz, že kostru týmu tvoří biatlonistky do 23 let. Pichlerovi se zkrátka daří skvěle přebudovávat tým.

Svědčí o tom i fakt, že se Hanna Öbergová a Sebastian Samuelsson stali nováčky roku. Vždyť Öbergová se hned v prvním individuálním startu ve SP radovala z 8. místa, celkově pak byla 47. Samuelsson se zase jako 19letý čtyřikrát vešel do elitní dvacítky.

Jinak je ale víc talentů u žen. Vedle Öbergové je to především Anna Magnussonová. Bylo až neuvěřitelné sledovat, jak ve 21 letech podává tak kvalitní a zároveň vyrovnané výkony, které jí v minulé sezóně zaručily 23. příčku v celkovém hodnocení.

Jsou tu ale i další jména jako Mona Brorssonová, Emma Nilssonová či naturalizovaná Nizozemka Chardine Sloofová. Právě z jejich formy v uplynulém ročníku těžila štafeta. Ve SP byla nejvýše na čtvrté příčce, na MS z toho bylo šesté místo.

U mužů je to slabší. Jedničkou stále je Fredrik Lindström, který však neprožívá úplně vrcholné období. I tak ale loni dosáhl na jedno pódium a na osmé místo z MS. Vedle Samuelssona se zase jeví jako dobrá akvizice do budoucna Martin Ponsiluoma. V IBU Cupu již jako 21letý s přehledem sbíral body.

Složení reprezentace žen
Věk Starty ve SP Nejlépe ve SP
Olga Alifiravecová 30 let 1 85. místo
Mona Brorssonová 27 let 86 6. místo
Anna Magnussonová 22 let 46 7. místo
Emma Nilssonová 23 let 45 23. místo
Hanna Öbergová 22 let 22 5. místo
Linn Perssonová 23 let 33 17. místo
Chardine Sloofová 25 let 45 10. místo
Složení reprezentace mužů
Věk Starty ve SP Nejlépe ve SP
Peppe Femling 25 let 35 21. místo
Fredrik Lindström 28 let 228 1. místo
Jesper Nelin 25 let 33 16. místo
Martin Ponsiluoma 22 let 1 86. místo
Sebastian Samuelsson 20 let 23 13. místo
Tiio Söderhielm 33 let 1 79. místo
Torstein Stenersen 29 let 37 7. místo

Koho sledovat?

Ve své první sezóně mezi dospělými se Hanna Öbergová vešla třikrát do elitní desítky závodu Světového poháru. Dvojnásobná juniorská mistryně světa z minulého roku platí zejména za velmi kvalitní běžkyni a naopak střelecké výkyvy jí brání v tom, aby se pravidelně pohybovala mezi elitou. Na zlepšení střelby má ale hodně času.

Prognóza

Na to, že se Švédům bude dařit, můžete vsadit barák. U mladého dua Anna Magnussonová a Hanna Öbergové už by měla být cílem první desítka. Ve štafetě se může vzhledem ke kvalitním parťačkám urodit i nějaká ta medaile. U mužů to zase tak pravděpodobné není, ale individuální výsledky Fredrika Lindströma a Sebastiana Samuelssona mohou být zajímavé.

Foto: Fredrik Lindström (Autor: Sean Rowe, pod licencí BY-NC-ND)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *