Home > Téma > Události biatlonového roku 2016

Události biatlonového roku 2016

Fourcade a Koukalová

Gabriela Koukalová vyhrála jako druhá Češka v historii celkové hodnocení Světového poháru. To se povedlo i Martinu Fourcadovi, už popáté v řadě. Na Mistrovství světa juniorů se dařilo české reprezentaci v čele s Markétou Davidovou. Na šampionátu dospělých zase vedle Fourcada zářila jeho krajanka Marie Dorinová Habertová.

Rok 2016 však nabídl i méně radostné momenty. Celý biatlonový svět zasáhla smrt Klause Sieberta a také dopingová aféra kolem ruského sportu. Připomeňme si ještě jednou ty nejdůležitější události biatlonového roku 2016.

8. ledna: Debut Adama Václavíka ve Světovém poháru

Až na Michala Krčmáře se českým trenérům nedařilo v posledních letech začlenit do mužského áčka nové tváře. Hned na začátku roku 2017 ale přišel čas talentovaného Adama Václavíka. Tak trochu jako vánoční dárek dostal nominaci na Světový pohár v Ruhpoldingu. A nezklamal. V prvním závodě dojel 75., v tom druhém už 41. Přitom ještě po třetí střelbě vytrvalostního závodu držel 10. místo.

27. ledna: Davidová bronzová na Mistrovství světa juniorů

Čtyři roky. Tak dlouhý byl medailový půst českého biatlonu na juniorských světových šampionátech. Markéta Davidová ho ale v Cheile Gradistei protrhla bronzem hned v úvodním vytrvalostním závodě dorostenek. Svěřenkyně Jindřicha Šikoly chybovala jen třikrát a přitom měla čtvrtý nejrychlejší běh. V cíli zaostala za vítěznou Němkou Sauterovou o necelých 13 vteřin.

Markéta Davidová
Foto: Markéta Davidová (© biathlonromania.ro)

1. února: Stříbro pro štafetu dorostenek

Kouč Jindřich Šikola slavil na Mistrovství světa juniorů v Cheile Gradistei druhou medaili. Tentokrát mu udělala radost štafeta dorostenek v čele s Markétou Davidovou. Ta předvedla další exkluzivní výkon. Natálie Jurčová jí předávala s minutovou ztrátou ze 7. místa, ale Tereza Vinklárková už na závěrečný úsek vjížděla v kontaktu s vedoucími Polkami. Naše finišmanka nestačila jen na ruskou soupeřku.

2. února: Junioři slaví světový bronz

Byla to fantastická a hodně nečekaná tečka za úspěšným Mistrovstvím světa juniorů. Štafeta juniorů ve složení David Tolar, Milan Žemlička, Ondřej Hošek a Jan Burian vybojovala v úplně posledním závodě šampionátu bronzové medaile. Kouč Vlastimil Vávra se mohl spolehnout na vyrovnané výkony svých borců v čele s finišmanem Burianem, který štafetu přebíral na pátém místě. K medaili pomohla i chyba Ukrajince Myhdy, který se dostavil pozdě na předávku.

13. února: Zlatý hattrick Koukalové v Presque Isle

Vyhrála sprint i stíhací závod, ale k zisku zlatého hattricku potřebovala pomoc svých krajanek. A té se Gabriela Koukalová během štafety v Presque Isle dočkala. Eva Puskarčíková začala tradičně velmi dobře a ani jedno trestné kolo Lucie Charvátové nebylo pohromou. Pak už úřadovala Gabriela Koukalová, která vyjela Veronice Vítkové slibný náskok. Česká finišmanka už si ho nenechala vzít.

6. března: Glóbus míří předčasně k Martinu Fourcadovi

Simon Schempp, Anton Šipulin či Johannes Thingnes Bø. Ti všichni vyhlašovali útok na velký křišťálový glóbus. Myšlenky na celkový triumf jim ale brzy utnul Martin Fourcade. Už pět závodů před koncem sezóny bylo jasné, že nenajde přemožitele ani letos. Francouz tak získal pátý glóbus v řadě a ve své kariéře.

Martin FourcadeFoto: Martin Fourcade (Autor: Martin Kaděrka)

10. března: Martin Fourcade čtyřnásobným mistrem světa

Že se někdo soustředí buď na Světový pohár, nebo na mistrovství světa? Martin Fourcade zvládl s bravurou obojí. Pár dnů po zisku velkého křišťálového glóbu exceloval i na Holmenkollenu. Po úvodním zlatu se smíšenou štafetou vystoupal na nejvyšší stupínek i ve sprintu a ve stíhacím závodě. Čtvrtou výhru přidal ve vytrvalostním závodě, čímž vyrovnal historický rekord v počtu triumfů na jednom šampionátu.

13. března: Dorinová Habertová ovládla Mistrovství světa

Pokud je mezi biatlonistkami specialistka na velké akce, tak je to Marie Dorinová Habertová. Prokázala to i letos na Mistrovství světa v Oslu. Po triumfech se smíšenou štafetou a ve vytrvalostním závodě zvítězila i v závěrečném závodě s hromadným startem. Krom toho jako jediná vybojovala medaili v každém ze šesti závodů. Její celková bilance tak byla tři zlata, dvě stříbra a jeden bronz.

Marie Dorinová HabertováFoto: Marie Dorinová Habertová (Autor: Guillaume Baviere pod licencí BY-SA)

19. března: Koukalová celkovou vítězkou Světového poháru

Jiřina Pelcová byla jedinou českou vítězkou celkového hodnocení Světového poháru. Na její triumf ze sezóny 1989/1990 navázala v sezóně 2015/2016 Gabriela Koukalová. Stačilo jí k tomu i čtvrté místo v závěrečném stíhacím závodě v Chanty-Mansijsku. Francouzku Dorinovou Habertovou nakonec porazila o 63 bodů. V 25 závodech se Češka jen jednou nevešla do TOP10.

Gabriela KoukalováFoto: Gabriela Koukalová (Autor: Guillaume Baviere pod licencí BY-SA)

24. dubna: Klaus Siebert podlehl rakovině

Byla to velká rána pro celý biatlonový svět. Klaus Siebert od roku 2011 bojoval s rakovinou a nakonec svůj poslední závod prohrál čtyři dny před 61. narozeninami. Během své závodnické kariéry se stal mistrem světa a celkovým vítězem Světového poháru. Ještě větších úspěchů ale dosáhl jako trenér. Stál za obrovským vzestupem čínských biatlonistek a také dovedl Darju Domračevovou ke zlatému hattricku na Olympiádě v Soči. Běloruska nesla jeho smrt velmi těžce.

10. května: Kouč Mazet přestupuje k Norům

Jako by Messi přestoupil do Realu Madrid. Tak se dalo nahlížet na přestup střeleckého kouče Francouzů Siegfrieda Mazeta k Norům. Muž, který se významně podílel na úspěších Martina Fourcada, tak rozpoutal velmi dusnou atmosféru. Začátek zimy ale ukázal, že Fourcade nic ze svého střeleckého umu neztratil. Ba naopak, olympijský medailista ve střelbě Franck Badiou mu v roli nového střeleckého kouče spíše pomohl.

13. května: Gabriela Soukalová se vdala

Ze slečny Soukalové se stala paní Koukalová. Česká jednička si v kláštěru v Panenském Týnci vzala nejlepšího českého badmintonistu Petra Koukala. Svatba se konala před zraky 120 hostů, kteří obdrželi velmi originální pozvánku. Bylo na ní jen příjmení nevěsty, ale s přelepeným úvodním písmenem.

8. července: Smíšené dvojice v programu mistrovství světa

Program mistrovství světa se rozrostl o novou disciplínu. V Östersundu v roce 2019 budou nově závodit smíšené dvojice. Tato disciplína zažila svou premiéru během sezóny 2014/2015 v Novém Městě na Moravě a hned vzbudila pozitivní reakce. Smíšené dvojice už se jely i na Mistrovství Evropy v Ťumeni či na Zimních olympijských hrách mládeže v Lillehammeru.

17. července: Biatlonová svatba roku

Delší dobu se šuškalo, že k sobě ti dva mají blízko. Pak Ole Einar Bjørndalen svolal tiskovou konferenci, kde mimo jiné prozradil, že s Darjou Domračevovou čeká dítě. A v létě svůj vztah oba zpečetili svatbou. Nutno podotknout, že dobře utajenou svatbou. Malá Xenie už se tak 1. října narodila manželskému páru.

Darja DomračevováFoto: Darja Domračevová (Autor: Martin Kaděrka)

19. července: Systematický doping v Rusku?

Světová antidopingová agentura WADA přinesla zprávu, která moc nepotěšila zástupce ruského biatlonu. Rusové měli na domácí Olympiádě v Soči zfalšovat minimálně 312 vzorků tak, že ty pozitivní vyměnili za čisté. Konkrétně se mluvilo o 10 biatlonistech, ale posléze počet podezřelých vzrost na tři desítky. Dopovat měli v rozmezí let 2011 až 2015

4. září: Kontroverzní volba pořadatelů Mistrovství světa

Na 12. kongresu IBU v moldavském Kišiněvu se volili pořadatelé Mistrovství světa 2020 a 2021. O oba termíny se ucházelo i Nové Město na Moravě, ale nakonec ustoupilo z první volby, aby zvýšilo šance u té druhé. Šampionát v roce 2020 získal podle očekávání italský Antholz. Šokem však bylo zvolení ruského Ťumeně jako pořadatele Mistrovství světa 2021. Vzhledem k momentální dopingové kauze to spousta lidí označila za skandál.

8. listopadu: Servisman Müller podepsal u Bělorusů

Zpráva o odchodu šéfa českého servisu Daniela Müllera do Běloruska nepříjemně zaskočila většinu fanoušků. Média pravidelně pěla chválu na jeho práci, realita byla zřejmě jiná. Pravdou bylo, že Němec už na konci sezóny 2015/2016 požádal o ukončení spolupráce. Češi mu vyhověli a když si to Müller rozmyslel, nebylo cesty zpět. Hlavním servismanem se stal zkušený Tomáš Žídek. To kvitoval i šéftrenér Ondřej Rybář, který u Müllera v poslední době pozoroval stagnaci.

22. prosince: Bez závodů v Rusku

Dlouho se mluvilo o tom, zda IBU kvůli dopingu odebere Rusku mezinárodní závody v sezóně 2016/2017. Nakonec to ani nebylo potřeba. Zástupci ruského biatlonu se pořadatelství Světového poháru v Ťumeni a Mistrovství světa juniorů v Ostrově vzdali sami. Šéf IBU Anders Besseberg si to vyložil jako vstřícný krok z ruské strany.

Hlavní foto: Koláž (© Rossignol, Fischer)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *