Home > Novinky > Ukrajinské biatlonistky povede trenér s dopingovou minulostí

Ukrajinské biatlonistky povede trenér s dopingovou minulostí

Julija Džimová

Vedení ukrajinského biatlonu muselo hledat nového trenéra žen po tom, co se Uroš Velepec rozhodl pro návrat do Slovinska. Volba nakonec padla na Andreje Prokunina, což pobouřilo některé fanoušky.

Ukrajinská biatlonová federace sestavila 12člennou komisi, která vybírala nástupce slovinského trenéra Uroše Velepce, který neprodloužil tříletou smlouvu. Ze tří kandidátů nejvíce přesvědčil Rus Andrej Prokunin.

Další uchazeči, Ukrajinec Valerij Lesnikov a Bělorus Vladimir Machlajev, budou Prokuninovi k ruce jako asistenti. U týmu nadále zůstává zkušený trenér Grigorij Šamraj a Ukrajinci ještě hledají střeleckého kouče.

Muž potrestaný za doping

Prokunin vedl v uplynulých dvou letech Jižní Koreu a díky nákupu ruských posil slavil úspěchy. Anna Frolinová se čtyřikrát ve Světovém poháru probojovala do elitní desítky, jednou se to povedlo i Timofeji Lapšinovi a Irině Avvakumovové. Ta svůj nejlepší výsledek, páté místo, dokonce převedla na Mistrovství světa v Hochfilzenu.

Jenže v uplynulé sezóně měla Avvakumovová s Prokuninem konflikt, přestala s ním spolupracovat a rozhodla se, že přestane jezdit v jihokorejských barvách.

Ruský trenér, který včera oslavil čtyřicátiny, má však ještě mnohem větší škraloup. Juniorský mistr světa z roku 1998 byl v roce 2009 potrestán dvouletou stopkou za nález dopingu EPO.

Jmenování Prokunina trenérem tak logicky nenechalo klidnými některé fanoušky, které na sociálních sítích svým vyjádřením uklidňoval dokonce samotný prezident Ukrajinské biatlonové federace Vladimir Brynzak.

„Řekl jsem, že sportovec, který bude potrestán na víc než rok, už se do národního týmu nevrátí. O trenérech a členech realizačního týmu jsem nic neříkal. To je něco úplně jiného. Takže držím slovo,“ hájil angažování nového trenéra Brynzak. A pokračoval v obraně samotného Prokunina. „Vykonal svůj trest a má právo vykonávat svou práci.“

Cílem Andreje Prokunina, který si k týmu přivedl i dva ruské servismany, bude jednoznačně opětovný zisk maximální kvóty, kterou Ukrajinky ztratily kvůli bojkotu závodů v Ťumeni.

K prvnímu soustředění 23. května v Černigovu má být přizváno 13 biatlonistek. Zatím však není jisté, že mezi nimi bude Julija Džimová. Jedenáctá žena celkového hodnocení Světového poháru přemýšlí nad koncem kariéry.

Čtěte také: Pravděpodobně to byla moje poslední sezóna, překvapila Julija Džimová

Zdroje: biathlon.com.ua, xsport.ua
Foto: Julija Džimová (Autor: Jiří Zaňát)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *