Home > Závody > Úspěšná tečka za letním MS. Moravec se stal mistrem světa, slavily se i další medaile

Úspěšná tečka za letním MS. Moravec se stal mistrem světa, slavily se i další medaile

Veronika Vítková

Poslední den Mistrovství světa v letním biatlonu nabídl další porci českých úspěchů. Veronika Vítková a Ondřej Moravec se stali světovými šampióny a medaile získali i Markéta Davidová, Vítězslav Hornig a Michal Krčmář. Česká reprezentace se 13 cennými kovy zcela ovládla pořadí národů.

Stíhací závod juniorek: Davidová byla blízko zlatu, nakonec má bronz

Hned po první střelbě stíhacího závodu se dostala Markéta Davidová do vedení. První místo držela až do poslední střelby, na které bohužel udělala tři chyby. Vítězství tak spadlo do klína Rusky Valerije Vasněcovové. Před Davidovou se dostala ještě Kamila Żuková. Skvělý závod zajela i šestá Tereza Voborníková.

Pódium stíhacího závodu juniorek Foto: Pódium stíhacího závodu juniorek (Autor: Petr Slavík)

„To je poslední položka. To je biatlon. Sice foukalo, ale u mě spíš rozhodla nervozita a chyby. Navíc, přiznám se, jsem dnes už byla úplně hotová. A ani lyže mi moc nepomohly. Určitě jsem si vylosovala horší pár než při sprintu, protože ve sjezdech jsem měla o tři čtyři metry kratší dojezd. Každopádně musím uznat, že holky byly jednoduše lepší. Mám medaili z každého závodu. To je určitě pozitivní, ale už bych se raději srovnávala s dospělými, než s holkami třeba o tři roky mladšími,“ poznamenala Markéta Davidová.

Výsledkový servis

Stíhací závod juniorů: Hornig i potřetí s medailí

Od počátku stíhacího závodu juniorů se drželi na stupních vítězů Jakub Štvrtecký a Vítězslav Hornig, ale vydržel na nich nakonec jen druhý jmenovaný. Hornig dojel třetí za dvojicí Vjačeslav Malejev z Ruska a Bogdan Cymbal z Ukrajiny. Štvrtecký skončil po kolapsu na závěrečné položce pátý, do desítky se vešli i šestý Tomáš Mikyska a desátý Mikuláš Karlík.

Foto: Pódium stíhacího závodu juniorů (Autor: Petr Slavík)

Vítězslav Hornig: „S bronzem jsem moc spokojený. Na trati jsem dnes prostě navíc neměl. Třetí den, třetí závod, už jsem prostě cítil velkou únavu a ani lyže mi dnes nepomohly… Proto jsem se hodně koncentroval na střelbu, a ta se snad docela povedla. Ve stojce jsem věděl, že musím střílet hodně rychle, abych položku zvládl dříve než se mi rozklepou nohy. Když se ohlédnu za šampionátem, vůbec se mi nesnilo o tom, že bych v Novém Městě mohl vybojovat tři medaile, že budu stát na bedně v každém závodě. A jsem rád, že jsem svými výkony potěšil i naše fanoušky, protože ta jejich podpora byla neuvěřitelná,“ hřálo u srdce Vítězslava Horniga.

Výsledkový servis

Stíhací závod žen: Vítková se dočkala zlata

Před sedmi lety byla Veronika Vítková v Novém Městě na Moravě dvakrát čtvrtá, teď něco podobného nedopustila. Po většinu stíhacího závodu vedla a nakonec to dotáhla až do vítězného konce. Získala svou vůbec první individuální medaili z letního MS. Na pódiu ji doplnily opět úspěšné Paulína Fialková a Galina Višněvská. Výborně si vedla také devátá Jessica Jislová.

Pódium stíhacího závodu ženFoto: Pódium stíhacího závodu žen (Autor: Petr Slavík)

„Vlastně žádnou zlatou medaili z velké akce nemám. Jsem moc ráda, jak jsem včera i dnes zvládla střelbu. V šesti položkách jsem udělala jen tři chyby. V sobotu to na stupně vítězů nestačilo a dnes už ano. Ten pohled shora je určitě lepší, než kdy člověk stojí pod bednou. Z čeho má ale asi největší radost, tak je skutečnost, že s novým trenérem jdeme po dobré cestě. A největší překvapení? Tak to určitě fanoušci ve Vysočina Areně. Dodali nám neskutečné množství energie a moc nám tak pomohli. Díky! Už se teď těším, až tady budeme závodit zase v zimě,“ usmívala se po výhře Veronika Vítková.

Výsledkový servis

Stíhací závod mužů: Moravec tentokrát před Krčmářem

Stíhací závod mužů dopadl pro české barvy skoro stejně dobře jako sprint. Michal Krčmář s Ondřejem Moravcem se od počátku drželi na čele. Jejich společná pouť skončila na třetí střelbě. Krčmář udělal dvě chyby a čekal ho boj o stříbro. Naopak Moravec pádil za titulem mistra světa a za svou 17. medailí z letního MS. Druhý nakonec skutečně dojel Krčmář a stupně vítězů doplnil Ukrajinec Artěm Pryma. Skvěle se prezentovali i sedmý Ondřej Hošek a devátý Adam Václavík.

Ondřej Moravec a Michal KrčmářFoto: Ondřej Moravec a Michal Krčmář (Autor: Petr Slavík)

„Před závodem jsme si s Michalem žádnou taktiku nedomlouvali, bydlíme spolu už dlouho a o tomto se příliš nebavíme. První kolo odtáhl Michal, pak jsme si to prohodili. Taktika zkrátka vyplynula z průběhu závodu. Myslím si, že Bimbasovi to úplně nejelo, měl horší lyže. Ze sjezdu jsem ho dojížděl rychleji. Na stadionu foukal protivítr, a tak se ten druhý mohl vždycky vyvážet. Já jsem střílel trochu rychleji, ale nebylo to tak, že bych mu chtěl ujet. Chtěl jsem získat pár sekund, které se vždycky hodí. Pro mě osobně jsou výsledky tady v Novém Městě na Moravě dobrým ukazatelem před zimou,“ řekl po vítězném závodě Ondřej Moravec.

Výsledkový servis

Medailové pořadí MS v letním biatlonu 2018
Pořadí Země Z S B =
1. cze 5 4 4 13
2. rus 3 1 1 5
3. pol 1 3 1 5
4. svk 1 1 0 2
5. ukr 0 1 1 2
6. kaz 0 0 2 2
7. slo 0 0 1 1

Hlavní foto: Veronika Vítková (Autor: Petr Slavík)

One thought on “Úspěšná tečka za letním MS. Moravec se stal mistrem světa, slavily se i další medaile

  1. Tak po 12 letech má Veronika Vítková znovu svůj (= individuální) titul mistyně světa. Skvělé!! Gratulace rovněž všem našim ostatním medailistům.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *