Home > Téma > 5 věcí, které nám ukázalo letošní MS v letním biatlonu

5 věcí, které nám ukázalo letošní MS v letním biatlonu

Ondřej Moravec a Michal Krčmář

Chybělo srovnání s Francouzi, Němci nebo Nory, to je samozřejmé. Přesto Mistrovství světa v letním biatlonu v Novém Městě na Moravě ukázalo českému biatlonu hned několik povzbudivých věcí. Od čeho se můžou naši biatlonisté odrazit do zimy?

1) Zájem o biatlon v ČR neupadl

Před startem šampionátu bylo mezi organizátory cítit napětí. Přijdou lidé i na letní biatlon? A neodradí je špatná předpověď počasí? Přáním bylo, aby přišlo alespoň pár tisíc lidí.

Realita ale předčila očekávání, do Vysočina Areny dorazilo za tři dny dohromady více než 20 tisíc lidí. Tribuny na stadionu byly zaplněné, neúnavně se fandilo také kolem tratí. I zahraniční biatlonisté užasle sledovali, kolik fanoušků šampionát přilákal. Český biatlon pořád táhne.

Michal KrčmářFoto: Michal Krčmář (Autor: Petr Slavík)

2) Moravec na to stále má

Před olympijskou sezónou přišel Ondřej Moravec o značnou část přípravy kvůli infekci jater. I tak se postupem času dostal do slušné formy, která vyústila v 11. a 12. místo na olympiádě v Pchjongčchangu. Nyní ale probíhá trénink podle plánu.

Sám Moravec si pochvaluje, že se cítí dobře. V Novém Městě to potvrdil třetím běžeckým časem ve sprintu i skvělou střelbou v individuálních závodech. Zase předváděl své pověstné rychlé stojky, a to i v nejdůležitějších momentech.

Ondřej MoravecFoto: Ondřej Moravec (Autor: Petr Slavík)

3) Vítkové svědčí spolupráce s Gjellandem

Příchod uznávaného norského kouče si Veronika Vítková od začátku pochvaluje. Jako perfekcionalistka oceňuje podrobné plánování a důkladné přemýšlení nad tréninkem. Gjelland ordinuje více tréninkových dávek v menších intenzitách a také se dost věnuje střelbě. A ta Vítkové v Novém Městě vycházela.

Na zrádné střelnici s několika tisícovým kotlem v zádech si vedla skvěle. Během tří závodů sestřelila 37 z 40 terčů, což činí úspěšnost 92,5 %. Odměnou české jedničce byl titul mistryně světa ve stíhacím závodě.

Veronika VítkováFoto: Veronika Vítková (Autor: Petr Slavík)

4) Dorůstá nová generace mužů

Příští sezóna už nemusí být jen o trojici Moravec, Krčmář a Šlesingr. Tomáš Krupčík ukázal v Novém Městě rostoucí běžeckou formu, ve sprintu byl čtvrtý nejrychlejší. Odpustit si jednu chybu, tak se asi stal mistrem světa. I z bronzu byl nadšený.

Ve stíhačce se běžecky dařilo Adamu Václavíkovi a Ondřeji Hoškovi, který navíc měl druhý nejlepší čas po odečtu rozestupů ze sprintu. Milan Žemlička zase potěšil trenéry čtyřmi nulami.

Tomáš KrupčíkFoto: Tomáš Krupčík (Autor: Petr Slavík)

5) Český biatlon má kde brát

Porovnání s talenty z Ruska, Ukrajiny, Běloruska, Polska či Slovinska dopadlo pro český biatlon skvěle. Jakub Štvrtecký na trati deklasoval soupeře, a to se dle svých slov necítil úplně ideálně. Vítězslav Hornig zase prokázal velkou vyspělost a vyrovnanost, když získal tři medaile ze tří možných.

O talentu Markéty Davidové není třeba diskutovat, ale vedle ní se ukázala i další jména. Věkem ještě dorostenka Tereza Voborníková potvrdila, že je výbornou běžkyní a ve stíhačce si dojela pro šesté místo. Petra Suchá naproti tomu skvěle rozjela smíšenou štafetu a skončila osmá ve sprintu.

Vítězslav Hornig a Jakub ŠtvrteckýFoto: Vítězslav Hornig a Jakub Štvrtecký (Autor: Petr Slavík)

Hlavní foto: Ondřej Moravec a Michal Krčmář (Autor: Petr Slavík)

One thought on “5 věcí, které nám ukázalo letošní MS v letním biatlonu

  1. Jenže Tomáši Krupčíkovi už bylo 30… (Možná ho “nakoplo”, že nebyl vybrán na olympiádu).
    A taky byla i nějaká negativa, že?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *