Home > Závody > V NMNM pokračují české medailové žně. Mistry světa jsou Štvrtecký a Krčmář

V NMNM pokračují české medailové žně. Mistry světa jsou Štvrtecký a Krčmář

Pódium sprintu mužů

Sobota v Novém Městě na Moravě patřila českým barvám. Ve sprintu juniorek nejprve potěšila fanoušky stříbrná Markéta Davidová. Zlatý Jakub Štvrtecký a bronzový Vítězslav Hornig poté zkompletovali medailovou sadu a tu druhou přidali ve sprintu mužů Michal Krčmář, Ondřej Moravec a Tomáš Krupčík. Veronika Vítková navíc skončila čtvrtá. Česká republika má na Mistrovství světa v letním biatlonu již osm medailí.

Sprint juniorek: Żuková vs. Davidová 1:0

Sprint juniorek byl podle očekávání soubojem Markéty Davidové a Kamily Żukové. Polka byla o něco rychlejší na trati a nakonec i přesnější na střelnici. Minula dva terče, zatímto Davidová tři. Żuková tak vyhrála o 41 sekund a vytvořila si skvělou pozici pro stíhačku. Třetí místo obhájila Valerija Vasněcovová. Vedle Davidové se dařilo i dalším Češkám, Petra Suchá skončila osmá a Tereza Voborníková desátá.

Pódium sprintu juniorekFoto: Pódium sprintu juniorek (Autor: Petr Slavík)

„Nevím, jestli jsem jela jako vítr, ale určitě se mi běželo mnohem lépe než v pátek při štafetách. Bylo to i proto, že na trati to tolik neklouzalo. Po deštích už byla docela suchá. Špatné to je pouze v Plačkovci, ale tam to klouže vždy. Hodně mě mrzí chyby vleže. Myslím, že už mám na to, abych ležku zvládla čistě. Vstoje jsem jednou trefila kalibr, škoda, že terč nespadl. I když by mi to asi ani tak nepomohlo. Kamila dnes byla na trati prostě silnější,“ přiznala po závodě Markéta Davidová.

Výsledkový servis

Sprint juniorů

Favorit sprintu juniorů Jakub Štvrtecký zahájil závod skvěle, nulou vleže. Na stojce sice třikrát chyboval, ale díky skvělému běhu vydržel na první příčce a stal se dvojnásobným juniorským mistrem světa. Nejvíc mu zatopil Rus Vjačeslav Malejev, který po druhé střelbě dokonce vedl. Bronzovou medaili slavil další z Čechů Vítězslav Hornig. Skvělý závod v podání domácích reprezentantů potvrdili 10. Tomáš Mikyska, 11. Mikuláš Karlík, 12. Ondřej Mánek a 16. Jonáš Mareček.

Vítězslav Hornig a Jakub ŠtvrteckýFoto: Vítězslav Hornig a Jakub Štvrtecký (Autor: Petr Slavík)

„Ležka mi sedla podle představ. Vstoje jsem první dal, a to byl rozdíl oproti pátečním štafetám. Bohužel jsem se pak zasekl a udělal tři chyby. Jediné, na co jsem pak myslel, bylo, abych rychle vypadl z trestného kola. Nejelo se mi moc dobře, uvnitř jsem se sebou hodně bojoval, abych si udržel morálku a tempo. Nebylo to jednoduché, ale hodně mi pomohli fanoušci. Dva závody a dva tituly? To není špatné, myslím, že s tím půjde žít,“ usmíval se po závodě Jakub Štvrtecký.

Výsledkový servis

Sprint žen

Velmi dobrý start do sprintu žen měla Veronika Vítková. Česká jednička vedla na prvních dvou mezičasech, pak ale přišla chyba vleže. Ani čistá stojka už české reprezentantce nepomohla na stupně vítězů, skončila čtvrtá. Ze zlata se nakonec radovala Slovenka Paulína Fialková, která zdolala druhou Moniku Hojniszovou o sedm sekund. Polka sice dvakrát chybovala, ale byla nejrychlejší na trati. Stupně vítězů uzavřela Galina Višněvská z Kazachstánu. Vedle Vítkové se z Češek prosadila i 11. Jessica Jislová.

Pódium sprintu ženFoto: Pódium sprintu žen (Autor: Petr Slavík)

„Po pátečních štafetách to nebyl jednoduchý závod. Ráno při rozklusání jsem cítila třísla. Jak to v pátek klouzalo, trochu jsem si je natáhla. O mém výsledku rozhodla chyba vleže. Přiznám se, že ani nevím, kde ta rána skončila. I díky fanouškům jsem ze sebe na trati dala maximum. Lépe už to prostě nešlo. Medaili jsem nevybojovala, ale získala jsem dobrou pozici do nedělní stíhačky,“ hledala pozitiva Veronika Vítková.

Výsledkový servis

Sprint mužů

Snový průběh měl pro české fanoušky sprint mužů. Michal Krčmář a Ondřej Moravec startovali hned v úvodu závodu a oba postupně zapsali dvě nuly. Seřadili se na prvních dvou příčkách, kde také vydrželi. Krčmář se stal vůbec poprvé v kariéře letním mistrem světa, Moravec zase získal již 16. medaili. Českou dominanci potvrdil třetí Tomáš Krupčík, který chybou na poslední střelbě možná i přišel o zlato.

Medailisté ze sprintu mužůFoto: Medailisté ze sprintu mužů (Autor: Petr Slavík)

„Mým tajným přáním bylo dát nulu. A jsem šťastný, že se to povedlo. Na trati jsem nechal úplně všechno, ale musím se přiznat, že ten závod mě neskutečně bolel. Mnohem více než v pátek. Trať byla suchá, a to nám umožňovalo se soustředit více na výkon než bezpečnou jízdu. Na trati jsem měl dobré informace. Věděl jsem, že jsem za Ondrou sedm vteřin, šest, dvě. Netušil jsem, jestli ho doženu, jen jsem si chtěl sáhnout na dno sil, posunout hranici bolesti. Jsem absolutně nadšený z podpory fanoušků. Moc si vážíme toho, že si za námi našli cestu, i když se vlastně nacházíme v přípravném období,“ těšilo Michala Krčmáře.

Výsledkový servis

Medailové pořadí po 6 z 10 závodů
Pořadí Země Z S B =
1. cze 3 3 2 8
2. pol 1 2 1 4
3. rus 1 1 1 3
4. svk 1 0 0 1
5. kaz 0 0 1 1
5. slo 0 0 1 1

Hlavní foto: Pódium sprintu mužů (Autor: Petr Slavík)

One thought on “V NMNM pokračují české medailové žně. Mistry světa jsou Štvrtecký a Krčmář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *