Home > Preview > V Novém Městě startuje Mistrovství Evropy juniorů i s Markétou Davidovou

V Novém Městě startuje Mistrovství Evropy juniorů i s Markétou Davidovou

Markéta Davidová

Vysočina Arena opět ožije světovým biatlonem. Do Nového Města na Moravě se sjedou ti nejlepší junioři, aby od čtvrtku do neděle bojovali o medaile na otevřeném Mistrovství Evropy. Souboj o nejvyšší příčky by se měl týkat také české reprezentace v čele s Markétou Davidovou a Ondřejem Šantorou.

O šampionátu

Samostatné Mistrovství Evropy se pojede teprve podruhé v historii. Premiéru mělo minulý rok v Pokljuce, kdy bylo součástí nově vzniklého seriálu IBU Junior Cup. A stejně tak tomu je i letos.

Závodům v Novém Městě předcházely tři podniky v Lenzerheide, v Hochfilzenu a v Pokljuce. Zde se například jely i štafetové závody, které ovšem nebudou součástí evropského šampionátu. Na závodníky postupně čekají vytrvalostní závody, sprinty a stíhací závody.

V Novém Městě na Moravě bojovali junioři o evropské medaile před třemi lety, tehdy ještě po boku dospělých. Hlavní českou hvězdou tehdy byl Adam Václavík, který získal stříbro a bronz.

Rusové, Ukrajinci a Češi

Na Vysočině můžeme očekávat ruské medailové hody. Alespoň tomu nasvědčují výsledky dosavadních závodů IBU Junior Cupu. Mezi juniory zatím nasbíral nejvíc bodů Kirill Strelcov, který byl v 6 závodech nejhůř pátý.

Na záda mu většinou šlapali dva Ukrajinci. Vitalij Truš dokonce jako jediný vyhrál dva závody, jednou zvítězil i Anton Dudčenko. Na vítězství zatím dosáhli kromě této trojice Rus Nikita Poršněv a Němec Erik Weick.

Velmi dobré výsledky sbírali i čeští junioři, i když odjeli jen polovinu závodů. Milan Žemlička se ve všech startech vešel do TO10, nejlépe byl pátý. To Ondřej Šantora dokonce vybojoval v Pokljuce druhé místo. Oba pak byli součástí třetí štafety z Hochfilzenu. Doplnili je ještě Jakub Štvrtecký a Jakub Procházka.

Davidová zpět mezi juniorkami

V kategorii juniorek se našla jediná biatlonistka, která dokázala vyhrát dva závody. Ruska Valerija Vasněcovová ale nepodávala tak vyrovnané výkony, takže figuruje v celkovém hodnocení na 6. příčce. Vede její krajanka Jekatěrina Moškovová.

Jednu výhru mají vedle Moškovové na kontě dvě Francouzky, Julia Simonová a Caroline Colombová, a také Němka Anna Weidelová. Simonová už dostala šanci i ve Světovém poháru, podobně jako Markéta Davidová.

Svěřenkyně kouče Jindřicha Šikoly by měla být jednou z největších favoritek. V této sezóně už ukázala svou sílu 28. místem ve Světovém poháru. Ostatním juniorkám se o takovém výsledku může zatím jenom zdát.

Dobré výsledky by mohly vedle Davidové zajet i další Češky. Zkušenosti z mezinárodní scény už mají Simona Maříková, Anna Tkadlecová, Natálie Jurčová či Tereza Vinklárková. Poslední dvě jmenované vybojovaly spolu s Davidovou na posledním Mistrovství světa juniorů stříbro.

Česká nominace pro MEJ v Novém Městě na Moravě

Junioři: Milan Žemlička, Jakub Procházka, Ondřej Šantora, Jakub Štvrtecký, Dominik Štulík a Tomáš Mikyska

Juniorky: Markéta Davidová, Simona Maříková, Anna Tkadlecová, Natálie Jurčová, Tereza Vinklárková, Iva Křižovičová a Kateřina Luxemburgová

Program Mistrovství Evropy v Novém Městě na Moravě
Datum Čas Disciplína
2. 2. 10:00 Vytrvalostní závod žen
2. 2. 13:30 Vytrvalostní závod mužů
4. 2. 10:00 Sprint žen
4. 2. 13:00 Sprint mužů
5. 2. 10:00 Stíhací závod žen
5. 2. 13:00 Stíhací závod mužů

Foto: Markéta Davidová (© biathlonromania.ro)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *