Home > Téma > Válka v ruském biatlonu: Dopis proti prezidentovi, falešné podpisy a „dopingový“ trenér opět na scéně

Válka v ruském biatlonu: Dopis proti prezidentovi, falešné podpisy a „dopingový“ trenér opět na scéně

Sportovní akce se teď sice nekonají, ruská média ale mají o práci postaráno. Momentálně totiž zuří válka v tamním biatlonu. Ruská biatlonová unie se utápí ve finanční i sportovní krizi, někteří žádají rezignaci prezidenta Vladimira Dračeva. Jisté je, že se budou měnit trenéři a ve hře je návrat velmi kontroverzní postavy. Dění v ruském biatlonu jsme podrobně zmapovali.

Úspěšná, či neúspěšná sezóna?

Válka naplno propukla po skončení sezóny. Prezident Ruské biatlonové unie (RBU) Vladimir Dračev ji nehodnotil jako neúspěšnou. „Podařilo se nám vyladit formu k mistrovství světa. Přidaly se i ženy, i když se nedokázaly srovnat na střelnici. Alexandr Loginov vybojoval zlatou medaili, na kterou jsme čekali 12 let.“ (R-Sport)

Dračevovi odpůrci ale namítali, že vedle úspěchů Loginova získal ruský biatlon jen tři cenné kovy. O jeden se postaral Matvej Jelisejev, o další Světlana Mironovová a o ten zbylý ženská štafeta.

Viceprezident RBU Sergej Čepikov připustil změny v trenérském týmu. Ostatně už během sezóny se Dračev nechal slyšet, že trenér žen Vitalij Noricyn skončí. Podle Čepikova by mohlo dojít k angažování běžeckých specialistů. (R-Sport)

Jak trenér žen Noricyn, tak trenér mužů Sergej Bělozerov měli zpracovat závěrečnou zprávu a analýzu sezóny. Bělozerov v ní navrhl sestavu pro nadcházející ročník, ve které chyběli zkušení Jevgenij Garaničev, Dmitrij Malyško, Anton Babikov či Maxim Cvetkov.

Trenér ruských mužů také zmínil, že jeho tým má potenciál získat sedm medailí na olympiádě v Pekingu. Na tři by podle Bělozerova mohl dosáhnout Alexandr Loginov, na jednu Matvej Jelisejev, Eduard Latypov, Nikita Poršněv a mužská štafeta. (sports.ru)

Noricyn připomenul, že běžecky na tom jeho tým byl podobně jako před rokem a že je potřeba zlepšit kvalitu servisu. Zejména na mokrém sněhu podle něj Rusové hodně ztráceli. (sports.ru)

Foto: Pódium sprintu mužů (Autor: Petr Slavík)

Dopis proti prezidentovi

Velký třesk způsobil otevřený dopis s výzvou k rezignaci prezidenta RBU Vladimira Dračeva, pod kterým byla podepsána řada osobností ruského biatlonu.

„Podle našeho názoru jste neobnovil důvěru biatlonové rodiny! Během dvou let v čele RBU jste nejen nesplnil sliby, které jste přednesl ve volebním projevu, ale také se ještě prohloubily dřívější problémy. Tyto problémy proti vám postavily významnou část biatlonové rodiny a vytvořily v ruském biatlonu nezdravou atmosféru,“ stálo se v dopise. (R-Sport)

Pak se ale ukázalo, že pod dopisem byli podepsaní i ti, co o tom nevěděli. Třeba trenéři Viktor Jurlov, Vladimir Barnašov, Valerij Medvědcev či dvojnásobná olympijská vítězka Anna Bogalijová. (sports.ru)

„Někdo se zjevně dobře připravil na apríla. Všichni už jsou unavení z koronaviru a někoho možná zasáhl. Přijít s takovým dopisem je to nejhorší, co se teď mohlo v ruském biatlonu udělat,“ komentoval dopis Dračev. (Sport-Express)

Hlavním iniciátorem dopisu byl dvojnásobný olympijský vítěz Anatolij Aljabjev, který jednotlivé osobnosti obvolával. Podle něj mu všichni odsouhlasili znění dopisu, byť přiznal, že ne od všech měl podpis. Spolu s Aljabjevem za dopisem stáli i Dmitrij Vasiljev, Sergej Golikov a Alexandr Privalov. (Russia Today)

Pod dopis se podepsal i bývalý reprezentační trenér Alexandr Kasperovič, který spolupracuje s Alexandrem Loginovem. Podle Kasperoviče Dračev nikoho neposlouchá a jeho přístup k lidem není dobrý. Dává mu za vinu také to, že v týmu nejsou dříve úspěšní Anton Babikov či Dmitrij Malyško. (Sport-Express)

Anton Babikov
Foto: Anton Babikov (Autor: Jiří Zaňát)

Vladimir Dračev kontroloval tím, že Kasperoviče vyhodili kvůli dopingu. Že takoví lidé nemají v ruském týmu co dělat. (Sport-Express)

Ještě ostřejší spor propukl mezi Dračevem a ředitelem RBU Sergejem Golikovem. Ten Dračeva obvinil z toho, že zneužíval peníze RBU pro osobní účely. Za rok a půl mělo 1,5 milionu rublů zamířit k osobnímu řidiči jeho manželky. (Sport-Express)

Dračev označil Golikova za „alkoholika, kterému už zřejmě nezbyly žádné mozkové buňky“. Jeho žena prý žádného řidiče nemá a Golikova chtěl už dávno vyhodit. (Sport-Express)

Golikov věští, že nejpozději na podzim Ruská biatlonová unie zbankrotuje. Dračev podle něj nasekal spoustu dluhů a sponzoři mu další peníze nedají. (TASS) Do 30. dubna by měl uvnitř svazu proběhnout audit. (RBU)

Noví trenéři

V posledních dnech se řešilo také složení trenérského týmu. Larisa Kuklinová se postavila za tolik kritizovaného Vitalije Noricyna. „Pod Noricynem dochází k pokroku a hlavně každou z nás zná a ví, jak s námi pracovat. Chci s ním pokračovat, nejsem připravena donekonečna měnit trenéry a plány.“

Trenérská rada 11 hlasy navrhla na pozici hlavního trenéra Valerije Polchovského. Pro zrušení této funkce bylo 10 hlasujících, současného trenéra Anatolije Chovanceva podpořil jen 1.

Polchovskij je od prosince 2019 viceprezidentem RBU pro organizační činnost národních týmů. Jako trenér dříve působil u Ruska, Běloruska či Kazachstánu. Dvojnásobná olympijská medailistka z Světlana Išmuratovová ho v minulosti nařkla z toho, že zaváděl do týmu doping. (sports.ru)

Na pozici mužského trenéra byl navržen Robert Kabukov, dosavadního trenéra Sergeje Bělozerova porazil na hlasy 12 ku 6. Kabukov pracoval v minulé sezóně jako konzultant kazašského týmu, prošel i týmy Běloruska či Ukrajina. (sports.ru)

Se 14 hlasy byl vybrán jako kandidát na trenéra žen Vladimir Korolkevič. Osobní trenér Světlany Mironovové Michajl Sašilov obdržel 4 hlasy, současný kouč Vitalij Noricyn pouze 1. I Korolkevičovo jméno bylo spojeno s dopingem v ruském týmu. (sports.ru)

Polchovskij byl jako hlavní trenér již schválen radou RBU, nyní jeho jmenování bude schvalovat Ministerstvo sportu RF. (RBU)

Prezident RBU Vladimir Dračev přiznal, že on sám by se jmenováním nového trenéra tak nespěchal a zastal se dosavadního hlavního trenéra Anatolije Chovanceva, který prý udělal nějaké chyby, ale celkově svou práci dělal dobře. (TASS)

Dračev současně vystoupil proti Kabukovovi a Korolkevičovi. „Jsem kategoricky proti jmenování těchto trenérů, protože jsem obeznámen s jejich prací.“ (TASS)

Spekuluje se i o angažování zahraničních koučů, nad čímž se podivuje Chovancev. Není mu jasné, z čeho by byli placení, když sám od listopadu nedostal plat. (TASS) O svém konci u ruského týmu se podle svých slov dozvěděl z internetu (TASS).

Vývoj v ruském biatlonu budeme nadále sledovat. Valerij Polchovskij by měl v nejbližších dnech navrhnout složení trenérského týmu, které bude také podléhat schválení Ministerstva sportu RF.

Hlavní foto: Ruské vlajky na Mistrovství světa v Antholzi (Autor: Petr Slavík)

2 thoughts on “Válka v ruském biatlonu: Dopis proti prezidentovi, falešné podpisy a „dopingový“ trenér opět na scéně

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *