Johannes Thignes Bø zazářil v Novém Městě na Moravě zlatým hattrickem, jen o jednu výhru míň vytěžila z lesů na Vysočině jeho krajanka Marte Olsbuová Røiselandová. Byli tu ale i takoví, kterým se tolik nevedlo. Podívejte se na 8 vítězů a 8 poražených z třetího dílu Světového poháru.
Vítězové
Johannes Thignes Bø
V Novém Městě na Moravě zůstal neporažen a navázal na Martina Fourcada, který získal ve Vysočina Areně zlatý hattrick v roce 2016. Zvlášť výkon v hromadném startu byl naprosto suverénní, Johannes nemusel ani na jedno trestné kolo. Vánoce tak přečká ve žlutém, jeho náskok na druhého Loginova činí 116 bodů.
Foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)
Marte Olsbuová Røiselandová
Na první výhru ve Světovém poháru čekala šest let, na tu druhou pouze den. Marte Olsbuová Røiselandová těžila v NMNM z velmi dobré střelby, která u ní v minulých letech nebyla samozřejmostí. V celkovém hodnocení je nyní šestá a zatím výrazně zastiňuje Tiril Eckhoffovou.
Foto: Marte Olsbuová Røiselandová (Autor: Václav Mudra)
Laura Dahlmeierová
Dva měsíce netrénovala, dokonce skončila v nemocnici. Podle doktorů měla mít s biatlonem do konce roku útrum, ale po úspěšném testu formy na IBU Cupu naskočila do Světového poháru už v Novém Městě. V oblíbeném středisku prožila fantastický návrat, hned v prvním závodě dojela druhá.
Foto: Laura Dahlmeirová (Autor: Václav Mudra)
Paulína Fialková
U pohledné Slovenky v této sezóně platí: Co štace, to medaile. V Novém Městě na Moravě byly dokonce dvě. Starší ze sester Fialkových skončila nejprve třetí ve sprintu a pak druhým místem v hromadném startu podpořila vítěznou krajanku Anastasii Kuzminovou. Celkově je Paulína již na druhém místě, o 36 bodů za Dorotheou Wiererovou.
Foto: Paulína Fialková (Autor: Václav Mudra)
Martin Ponsiluoma
Když nemáte nemocného Lindströma, dejte tam Ponsiluomu. Kouč Wolfgang Pichler vytasil další eso z rukávu, 23letého borce, jehož maximum před letošní sezónou bylo 37. místo. Už několikrát orokázal svou kvalitu ve štafetách, v Pokljuce zase zajel 18. místo. A v Novém Městě na Moravě šokoval třetím místem ve sprintu.
Foto: Martin Ponsiluoma (Autor: Petr Slavík)
Kinga Zbylutová
Že budou Polky po odchodu Nowakowské a úpadku Guzikové a Gwizdońové paralyzované? Zatím to tak nevypadá. Vedle Moniky Hojniszové udělala v NMNM díru do světa 23letá Kinga Zbylutová (dříve Mitorajová), když skončila nejprve 8. ve sprintu a pak 19. ve stíhačce a v masáku. Osobní maximum si vylepšila o 31 příček.
Johannes Dale
Jednadvacetiletý Nor skvěle vstoupil mezi dospělé, své první dva starty v IBU Cupu proměnil ve dvě výhry. Debut ve Světovém poháru také nebyl špatný. Dale v novoměstském sprintu zastřílel čistě a připsal si 15. místo. Slušná byla i 28. příčka ve stíhacím závodě.
Jules Burnotte
Tohoto borce nešlo v NMNM přehlédnout. Dlouhé vlasy, holá lýtka a hlavně výborné výkony. Bývalý atlet v 21 letech prožil individuální debut a hned ve sprintu, i přes jednu chybu, zapsal body za 33. místo. Náhoda to nebyla, hned ve stíhačce Kanaďan navázal 35. příčkou.
Poražení
Kaisa Mäkäräinenová
První dva díly Světového poháru probíhaly z pohledu Finky až nečekaně hladce. Třikrát vyhrála, jednou byla druhá a chlubila na své poměry parádní střelbou. Jenže náročná střelnice v NMNM Mäkäräinenové tolik nesedla. Ve sprintu zůstala kvůli pěti trestným kolům mimo body a ani 36. a 22. místem v dalších dvou závodech své konto příliš nerozšířila. Na vedoucí Wiererovou nyní ztrácí ze čtvrtého místa 113 bodů.
Foto: Kaisa Mäkäräinenová (Autor: Jaroslav Svoboda)
Martin Fourcade
Nové Město na Moravě patří mezi jeho nejoblíbenější střediska, vyhrál tu už čtyřikrát. Kde jinde měl Martin Fourcade definitivně zlomit nepřesvědčivý vstup do sezóny? Jenže hned ve sprintu čtyřikrát chyboval, skončil 43. a boj o osmý velký křišťálový glóbus prohlásil za prohraný. Pak se vzchopil, ve stíhačce vyletěl až na páté místo. Jenže z hromadného startu vytěžil pouze deváté místo a na Bøho v celkovém hodnocení ztrácí již 165 bodů.
Foto: Martin Fourcade (Autor: Jaroslav Svoboda)
Simon Schempp
Ještě donedávna platil za německou jedničku a jednoho z největších konkurentů Martina Fourcada. Letošní sezóna ale Simonu Schemppovi krom dvou záblesků moc důvodů k radosti nepřinesla. Ve sprintu byl 29., ve stíhačce ani nebodoval a ani 23. místo v hromadném startu ho nijak nepotěšilo. Stejná pozice patří Schemppovi i v celkovém hodnocení.
Julija Džimová
Výkony Julije Džimové dokonale vystihuje rčení: První vyhrání z kapsy vyhání. Ukrajinka po výhře v úvodním závodě v Pokljuce tápe, v NMNM si kvůli špatné běžecké formě musela počkat na body až do hromadného startu, ve kterém brala 20. místo.
Foto: Julija Džimová (Autor: Petr Slavík)
Dominik Windisch
Italský biatlon zažívá skvělý vstup do sezóny, ale ne vše je antholzským sluncem zalité. Dominik Windisch v NMNM prodloužil svou výsledkovou mizérii, přesněji ji korunoval. Po pěti chybách ve sprintu a 77. místě se mohl alespoň rychleji vydat na cestu domů.
Susan Dunkleeová
Po odchodu dua Tim Burke a Lowell Bailey měla být americkou jedničkou, ale to zatím nepotvrzuje. Susan Dunkleeová v NMNM nenavázala na bronz z roku 2016, naopak brala pouze 39. a 53. místo. Zkušená biatlonistka zůstává ve stínu Clare Eganové.
Dominik Landertinger
Zatímco 35letý veterán Simon Eder zažívá snový start zimy, tak jeho mladší kolega Dominik Landertinger by se raději probudil ze zlého snu. V NMNM nedokázal projít ani do stíhacího závodu, i když ve sprintu střílel s relativně obstojnou bilancí 1+1. Rakušan přečká Vánoce na 39. místě celkového hodnocení.
Markéta Davidová
V Pokljuce fanoušky namlsala životní třetí příčkou ve vytrvalostním závodě, pak už však Markéta Davidová bodovala jen jednou. Na domácím Světovém poháru dokonce zapsala nejhorší výsledek v sezóně – 67. místo. Zrádná novoměstská střelnice byla zkrátka nad její síly, ve sprintu nenašly cíl hned čtyři rány.
Foto: Markéta Davidová (Autor: Václav Mudra)
Hlavní foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)
Oprava od pozorného čtenáře: Johannes Dale vyhrál 2 závody v IBU Cupu – nikoli ve Světovém poháru.