Home > Rozhovory > Zajímalo mě, jak trénuje Kuzminová, říká nový slovenský trenér Tomáš Kos

Zajímalo mě, jak trénuje Kuzminová, říká nový slovenský trenér Tomáš Kos

Tomáš Kos

Tomáš Kos a Slovinsko. Toto dlouholeté spojení letos skončilo. Český trenér přijal nabídku ze Slovenska a bude nyní trénovat slovenské muže, Anastasiu Kuzminovou a Teréziu Poliakovou.

V nové roli už jsme ho mohli vidět na Mistrovství světa v letním biatlonu v Novém Městě na Moravě, kde se radoval z šestého místa Martina Otčenáše. Právě ve Vysočina Areně Kos uvolil k následujícímu rozhovoru.

Po dlouhé době jste opustil Slovinsko a přešel na Slovensko. Uzrál čas na změnu?

Byl jsem tam 18 let, a to je dlouhá doba. Zvlášť když je člověk v zahraničí. Už jsem o tom přemýšlel delší dobu, jednou to přijít muselo a došlo k tomu letos.

Nabídka ze Slovenska Vás tedy zaujala i tím, že se přiblížíte k domovu?

Spíš jsem si chtěl po těch 18 letech dát pauzu, ale zavolali mi ze Slovenska, že mají zájem o spolupráci. Dohodli jsme se na podmínkách, které mi vyhovují, takže jsme si plácli.

Jaká byla Vaše motivace? Dosáhnout se slovenským týmem třeba takových úspěchů jako s tím slovinským?

Samozřejmě záleží na sportovcích, které máte k dispozici, jak s nimi pracujete a co od nich očekáváte. Každý nemá ambice na medailové pozice. Spíš jde o to dostat ze sportovců maximum, na co mají. To je má hlavní motivace.

Budete působit především jako střelecký trenér ve skupině Daniela Kuzmina, je to tak?

Ano, právě Daniel mě požádal o pomoc. Sice hodně spolupracujeme, ale má hlavní zodpovědnost je za střelbu.

Jak dlouho už s týmem pracujete a jaké jsou první dojmy?

Byl jsem na prvním soustředění, které shodou okolností probíhalo na Pokljuce, takže to zase taková změna nebyla (smích). Pak jsme také cestovali do Oberhofu a letní MS je naše třetí společná akce. Zatím mám z týmu dobrý dojem. Hodně mě zajímalo, jaký systém tréninku u Nasti Kuzminové praktikují. Přece jen je to světová špička. Musím říct, že ten způsob tréninku je jiný než u většiny týmů. U Anastasii to vyloženě sedí, ale jsem zvědavý, jestli to Daniel dokáže přenést i na kluky a Terku Poliakovou. To mě opravdu hodně zajímá.

Anastasia Kuzminová v minulé sezóně hodně rychle běhala, ale v několika případech ji nepodržela střelba. Vidíte u ní prostor pro zlepšení?

Jak jsem ji mohl poznat, tak je to velká profesionálka. Ví o tom sportu i o té střelbě strašně moc. Je to jenom o hlavě. Technicky všechno zvládá. Má dar, že se dokáže dobře připravit na velké závody a tam to většinou dokáže uspět. To je její hlavní síla.

Čtěte také: Manžel Kuzminové pomůže slovenským mužům. Přidá se i Kos?

Foto: Tomáš Kos (Autor: Jiří Zaňát)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *