Home > Novinky > Zemřel biatlonový průkopník Zdeněk Kašper

Zemřel biatlonový průkopník Zdeněk Kašper

Zdeněk Kašper

Světový biatlon přišel o jednoho ze svých největších průkopníků. Po dlouhé nemoci v neděli 30. září zemřel bývalý závodník, rozhodčí a funkcionář Zdeněk Kašper. V prosinci by mu bylo 88 let.

Otec malorážek

Zdeněk Kašper stál u zrodu biatlonu a velkou měrou se zasloužil o to, že dnes jde o jeden z nejpopulárnějších zimních sportů.

Už v roce 1960 pořádal v Jeseníkách první biatlonový závod, kterého se také zúčastnil. Skončil druhý. „Říkal jsem si: Když už jsem to vymyslel, měl bych vyhrát. A on vyhrál nějakej Arnošt Filla, četař spojař z učiliště v Novom Meste nad Váhom,“ vzpomínal pro Kašper pro iDNES.cz.

Český funkcionář, tehdy člen technické komise Mezinárodní unie moderního pětiboje a biatlonu, v roce 1976 prosadil jednu z klíčových změn. Přechod z velkorážných zbraní na malorážky. Bylo to logické, na velkorážný biatlon nebyly střelnice a zbraně byly nebezpečné.

Přesto se biatlonovým činovníkům podobná úprava pravidel dlouho příčila. Hlasováním prošla až napotřetí. „Vždy, když jsem šel k řečnickému pultu, ostatní se chytali za hlavu. Věděli o čem budu mluvit. Nakonec jsem změnu prosadil a první roky ukázaly, že šlo o dobrý krok. Třeba hned vzrostl počet účastníků na mistrovství světa,“ připomínal Kašper svůj velký úspěch v rozhovoru pro Deník.

Splněné sny

I další revoluční změna nese Kašperův podpis. Bojoval za to, aby závodily i ženy. „Chtěli jsme zavést plnohodnotný sport. K tomu patří i různé kategorie. Slýchal jsem, že ženské to nebudou chtít dělat, že jde o chlapskou disciplínu,“ vysvětloval svou motivaci Kašper. A také tady dosáhl svého. Ženy si odbyly premiéru na Mistrovství světa v Chamonixu v roce 1984.

Za celoživotní přínos obdržel Zdeněk Kašper v roce 2006 cenu Biathlon Award. Měl čtyři sny. Chtěl, aby v Česku vyrostl důstojný areál, aby se u nás konaly vrcholné akce a aby český biatlon získával medaile z mistrovství světa a olympijských her. Splnilo se mu všechno.

Poslední rozloučení proběhne v pátek 5. října v 16:15 hodin v obřadní síni Krematoria Jihlavská v Brně.

Foto: Zdeněk Kašper s oceněním Biathlon Award

3 thoughts on “Zemřel biatlonový průkopník Zdeněk Kašper

  1. To je opravdu veliká ztráta. Čest jeho památce!

    Zdá se mí to nebo už nikdo z čtenářů nic nekomentuje??
    (Že bych byl “odstřižen” a neukazovaly se mi příspěvky jiných čtenářů?)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *