Home > Téma > Český úvod: Žlutá Soukalová, rychlé ženy, pomalá střelba

Český úvod: Žlutá Soukalová, rychlé ženy, pomalá střelba

Gabriela Koukalová

Gabriela Soukalová

Foto: Gabriela Soukalová (Autor: Martin Kaděrka)

Vítězství ve sprintu a zisk žlutého trikotu v podání Gabriely Soukalové plus stříbro ve smíšené štafetě. Takový je výčet českých úspěchů na úvodní štaci Světového poháru v Östersundu. Další zajímavosti naskýtá pohled na statistiky.

Rychlé ženy

Pohled na běžecké časy českých žen musí Zdeňka Vítka těšit. Trio Soukalová, Vítková a Charvátová se zařadilo mezi ty úplně nejrychlejší běžkyně. Soukalová zazářila především třetím časem ve sprintu, Vítková byla ve stejné disciplíně čtvrtá. Milým překvapením je potvrzení letní formy u Lucie Charvátové, 9. nejrychlejší z vytrvalostního závodu. Pomalé rozhodně nebyly ani Jitka Landová s Evou Puskarčíkovou, obě se pohybovaly kolem 30. místa.

U mužů je zatím zklamáním slabší běžecké forma dua Michal Šlesingr a Ondřej Moravec. I když Šlesingr ukázal své možnosti pátým časem ve stíhačce. Stabilně ve čtvrté desítce jezdil Michal Krčmář, trochu pomalejší byl Jaroslav Soukup. Progres je možné sledovat u Tomáše Krupčíka. Tradičně slabší běžec zaznamenal například ve stíhačce solidní 35. nejlepší čas. S tím už se dá v případě dobré střelby slušně pracovat.

Nejpřesnější Soukalová

V závodech jednotlivců vystřelil každý celkem 50krát. Z těchto 50 střel našlo u Gabriely Soukalové svůj cíl hned 47. To z vedoucí ženy Světového poháru dělá jasně nejpřesnější Češku. Řečí procent sestřelila 95 % terčů. A také jako jediná v jednom ze závodů udržela čisté konto, konkrétně ve vítězném sprintu.

Slušnou úspěšnost měla u žen i 88% Vítková, to 60 % u Lucie Charvátové není k chlubení. Na druhou stranu víme, že ji limitovalo zranění prstu, navíc nemá tolik zkušeností.

Čísla u mužů jsou zkreslená větrným sprintem. Přesto je patrné, kdo má z našich na úvod nejlepší mušku. Je to s 83 % Ondřej Moravec, jenž zaujal především ve stíhacím závodě 19 trefenými terči z 20.

Bídné střelecké časy

Z těch hlavních statistických údajů zbývá poslední. Pro český tým nejbolestivější rychlost střelby. Michal Šlesingr patřil v tomto ohledu pokaždé k nejhorším (ve stíhačce dokonce úplně nejhorší), u ostatních se v nejlepších případech dalo mluvit o průměru.

Že je možné zlepšení, naznačily stíhací závody. Mezi muži nebyl špatný 26. čas Ondřeje Moravce, u žen se dokonce Eva Puskarčíková blýskla čtvrtým nejrychlejším kosením terčů. Snad bude tento trend pokračovat v Hochfilzenu, kde začíná již v pátek další díl Světového poháru.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *