Home > Závody > ZOH Pchjongčchang: Johannes Thingnes Bø je poprvé olympijským vítězem

ZOH Pchjongčchang: Johannes Thingnes Bø je poprvé olympijským vítězem

Johannes Thingnes Bø

Johannes Thingnes Bø se dočkal. Ve vytrvalostním závodě v Pchjongčchangu nenašel i přes dvě chyby přemožitele a raduje se z první olympijské medaile v kariéře. Skvěle zajeli i Češi, Michal Krčmář skončil sedmý a Ondřej Moravec dvanáctý.

J. T. Bø po Fourcadově kolapsu zlatý

Během aktuální sezóny vyhrál osm závodů, ale na olympiádě měl po dvou sprintu a stíhačce na svém kontě 31. a 21. místo. Až vytrvalostní závod vrátil Johannese Thingnese Bøho zpět na správnou vlnu. Na tu vítěznou.

Nor přitom ani dnes neodstartoval nijak dobře. Po chybě na úvodní položce byl až 52. Nejrychlejším během ale ztracenou minutu rychle stahoval. Navíc na dalších dvou položkách sestřelil všechny terče. Na závěrečné stojce přišla druhá chyba. Ani ta ale Johannese nakonec mrzet nemusela.

Jeho hlavní konkurent Martin Fourcade vedl po první, druhé i třetí střelbě. Jenže na té poslední těsně minul dva terče, což ho stálo nejen zlato, ale i cenný kov.

Johannes Thingnes Bø získal ve 24 letech premiérovou olympijskou medaili. Je šestým Norem, který vyhrál pod pěti kruhy individuální závod. Před ním to dokázali Magnar Solberg, Eirik Kvalfoss, Halvard Hanevold, Ole Einar Bjørndalen a Emil Hegle Svendsen.

Fak s Landertingerem se prostříleli k medailím

Ve startovním poli 86 biatlonistů se našli tři, kteří zvládli závod s čistým kontem. Dvěma z nich to zaručilo medaili.

Jakov Fak navázal na výborné výkony z konce roku 2017 a dojel druhý, o 5,5 sekundy za vítězem. Stal se tak prvním slovinským mužem, který získal v biatlonu na ZOH medaili. Ta bronzová z roku 2010 patřila ještě Chorvatsku.

Po čtvrté střelbě vedl Dominik Landertinger, ale v závěrečném kole podlehl jak Norovi, tak Slovincovi. Přesto může být po táhlých zdravotních problémech spokojený s bronzem. I na své třetí olympiádě získal medaili.

Druhý cenný kov těsně unikl Sebastianu Samuelssonovi. Mladý Švéd mohl litovat jedné chyby, skončil čtvrtý se ztrátou půl minuty. Pátý dojel zmiňovaný Martin Fourcade, když těsně zdolal šestého Benjamina Wegera. Švýcar si zajel nejlepší výsledek na velké akci v kariéře.

Martin KaděrkaFoto: Jakov Fak (Autor: Martin Kaděrka)

Krčmář sedmý a Moravec dvanáctý

Dvěma českým biatlonistům vytrvalostní závod sedl. Ondřej Moravec do něj vjížděl s číslem 7, kterému mu na prvních třech položkách přineslo štěstí. Netrefil až 18. terč. Tato minela ho stála umístění v elitní desítce, nakonec skončil dvanáctý.

O pozici mu pohoršil i Michal Krčmář. Ten pro změnu minul jen při své první stojce. Krčmář byl jedním z nejpomalejších střelců, ale zato patřil k těm lepším běžcům. Díky tomu se mohl v cíli radovat z velmi dobrého sedmého místa.

Michal KrčmářFoto: Michal Krčmář (Autor: Petr Zbranek)

Michala Šlesingra bohužel potopily tři chyby na druhé střelbě. Jednu minutu přičítal i při čtvrté položce a obsadil až 45. místo.

Adam Václavík držel po úvodní ležce skvělé desáté místo, jenže čtyři chyby na následné stojce zničily veškeré naděje na dobrý výsledek. Nejmladší člen českého týmu nasbíral celkem šest nepřesností a skončil 67.

Muži si na další pokračování musí počkat do neděle, kdy je ve 12:15 čeká závod s hromadným startem. Zúčastní se ho i Michal Krčmář a Ondřej Moravec.

Češi v akci
Střelba Čas střelby Běh
7. Michal Krčmář 0+1+0+0 2:27,7 83. +1:35,4 14.
12. Ondřej Moravec 0+0+0+1 1:57,3 27. +2:40,5 36.
45. Michal Šlesingr 0+3+0+1 2:05,9 55. +2:10,1 29.
67. Adam Václavík 0+4+1+1 2:11,2 67. +2:01,0 25.

Výsledkový servis


Hlavní foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Zbranek)

One thought on “ZOH Pchjongčchang: Johannes Thingnes Bø je poprvé olympijským vítězem

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *