Home > Závody > ZOH Pchjongčchang: Šokující vítězkou na 15 km je Švédka Öbergová

ZOH Pchjongčchang: Šokující vítězkou na 15 km je Švédka Öbergová

Hanna Öbergová

Pchjongčchang se zbarvuje do žluta. Po stříbru Sebastiana Samuelssona ve stíhacím závodě se Švédsko dočkalo i zlata. Ve vytrvalostním závodě se o něj postarala mladičká Hanna Öbergová. Češkám se tolik nevedlo na střelnici, nejlépe dojela 18. Veronika Vítková.

Nečekané zlato mladé Švédky

Podmínky na střelnici dnes biatlonistkám na poměry Pchjongčchangu mimořádně přály. Přesto se mezi rychlými běžkyněmi našla jediná, která zvládla sestřelit všech 20 terčů – Hanna Öbergová.

Teprve 22letá Švédka si přivezla do Pchjongčchangu výbornou běžeckou formu, kterou dnes zužitkovala v šestý nejrychlejší čas. Ve sprintu a ve stíhačce chybovala a stejně brala sedmé a páté místo. Zastřílet čistě se jí povedlo až ve vytrvalostním závodě.

Sice ztratila v běhu minutu a půl na Anastasii Kuzminovou, která se pohybovala v jiné galaxii, ale v cíli na ni měla náskok 24,7 sekundy. Slovenka totiž přičítala dvě trestné minuty. Jednou chybovala i Laura Dahlmeierová.

Öbergová tak zůstala na prvním místě neohrožena. Vůbec poprvé v kariéře vystoupala mezi elitou na stupně vítězů a hned na ten nejvyšší stupínek na nejprestižnější akci.

Tato dvojnásobná juniorská mistryně světa z roku 2016 se postarala o čtvrté švédské zlato v biatlonu na zimních olympijských hrách. Před ní uspěli Klas Lestander, Björn Ferry a Anna Carin Zideková.

Kuzminová si připsala druhé stříbro na těchto hrách a jako druhá biatlonistka v historii se může chlubit pěti individuálními olympijskými medailemi. Třetí Dahlmeierová zase rozšířila svou sérii medailí z velkých akcí na 15.

Češky tentokrát neuspěly

S úsměvem brala nepopulární čtvrté místo Franziska Preußová. Krátce po jejím dojezdu to totiž byla její kamarádka Dahlmeierová, kdo jí vzal medaili.

Nějakou dobu to vypadalo, že by bronz mohla získat i rychlá Paulína Fialková. Dvojnásobnou slovenskou radost ale překazily právě Němky, které odsunuly starší ze sesterského dua na pátou příčku. Fialková si tak vyrovnala maximum ze Světového poháru.

Díky střelba za jedna se do elitní desítky dostaly šestá Monika Hojniszová, osmá Elisa Gasparinová, devátá Franziska Hildebrandová a desátá Naděžda Skardinová. Dorothea Wiererová byla se dvěma chybami sedmá.

Vedle Öbergové střílely bezchybně zmiňovaná Preußová a také Urška Pojeová. Dvacetiletá Slovinka díky tomu dosáhla na životní 12. příčku.

Veronika Vítková krom poslední čisté položky vždy střílela s jednou chybou, což ji nemohlo poslat mezi elitu. Skončila jako nejlepší z našich 18. Stejný počet trestných minut přičítala i Eva Puskarčíková, ale ta s pomalým během obsadila až 44. příčku.

Naopak dobře běžela Markéta Davidová. Jenže na závěrečné stojce třikrát chybovala. Celkově udělala pět chyb a skončila 57. Její počínání na střelnici okopírovala 72. Jessica Jislová, ale na trati byla výrazně pomalejší.

Biatlonistky se dostanou znovu do akce v sobotu ve 12:15, kdy se jede závod s hromadným startem. Vedle Vítkové se do něj kvalifikovala i Davidová.

Češky v akci
Střelba Čas střelby Běh
18. Veronika Vítková 1+1+1+0 2:00,7 17. +1:59,6 14.
44. Eva Puskarčíková 1+0+2+0 1:53,3 5. +3:56,8 61.
57. Markéta Davidová 1+1+0+3 2:24,7 64. +2:11,3 17.
72. Jessica Jislová 1+1+0+3 1:58,5 15. +4:26,1 73.

Výsledkový servis


Foto: Hanna Öbergová (Autor: Andreaze/Wikipedia, pod licencí BY-SA)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *