Home > Závody > ZOH Pchjongčchang: V loterii si vyjely zlato Bělorusky. Češky až 12.

ZOH Pchjongčchang: V loterii si vyjely zlato Bělorusky. Češky až 12.

Darja Domračevová

Bělorusko je na nohou. Kvarteto Naděžda Skardinová, Iryna Kryuková, Dzinara Alimbekovová a Darja Domračevová vybojovalo v Pchjongčchangu zlaté medaile. Větrná loterie nevyšla Češkám, které berou až 12. místo.

Bělorusky v čele s Domračevovou přepisují dějiny

Sněžení spolu s proměnlivým větrem udělalo z olympijské štafety loterii, ve které nebyla nouze o trestná kola a velmi překvapivé výsledky.

Zlaté medaile však právem pověsí na krk ty biatlonistky, které v náročných podmínkách střílely nejlíp – Bělorusky. Start Naděždy Skardinové přitom nebyl oslnivý, předávala až jako desátá se ztrátou 46 sekund.

Mnohem líp si vedla Iryna Kryuková. Na druhém úseku ji pokořila jen Kaisa Mäkäräinenová. Bělorusko bylo rázem páté, jen o 21 sekund za čelem závodu.

Pak přišla na řadu papírově nejslabší Dzinara Alimbekovová. Ta ovšem svou pozici skvěle ustála. S dobrou střelbou se posunula na čtvrté místo, zlato se přiblížilo o další čtyři sekundy.

To byla ideální pozice pro finišmanku Darju Domračevovou, která šla po ležce do trháku. Při stojce se na střelnici přiřítila vichřice. Domračevová stejně jako další biatlonistky dlouho čekala a musela využít tři náhradní náboje. Ale zvládla to.

Bělorusko se poprvé v historii dočkalo olympijské medaile ze štafety a hned té nejcennější. Darja Domračevová zároveň vstoupila do dějin jako první čtyřnásobná olympijská vítězka v biatlonu.

Stříbro do Švédska a bronz do Francie

Štafeta žen korunovala skvělé olympijské představení švédského biatlonu a především Hanny Öbergové. Olympijská vítězka z vytrvalostního závodu vybíhala na poslední úsek až jako osmá se skoro minutovou ztrátou na v té době vedoucí Polsko.

Jenže svých šest kilometrů zvládla mladá Švédka nejlépe ze všech a v závěru měla v boji o stříbro víc sil než Anaïs Bescondová. Švédsko se dočkalo premiérové olympijské medaile ze štafety žen. Francie získala v Pchjongchangu již pátou medaili, sama Bescondová třetí.

Hanna ÖbergováFoto: Hanna Öbergová (Autor: Andreaze/Wikipedia, pod licencí BY-SA)

Na čtvrté příčce dojely Norky a na páté Slovenky, které byly dlouho v boji o medaile. Spokojené budou i šesté Švýcarky a sedmé Polky.

Ty největší favoritky vyhořely. Laura Dahlmeierová už na posledním úseku nemohla Německu pomoct na lepší než osmé místo. Zklamané budou také deváté Italky, které se po polovině závodu díky Lise Vittozziové a Dorothee Wiererové držely na druhé příčce.

Chybující Češky na elitu nestačily

České biatlonistky doplatily na špatnou střelbu mladého dua Jislová a Davidová. K obhajobě bronzu z minulých her měly daleko, skončily až 12.

Eva Puskarčíková na prvním úseku držela běžecké tempo těch nejlepších, ale musela využít tři náhradní náboje. Na předávku dojela jako šestá se ztrátou půl minuty.

Druhý úsek nemohl pro českou štafetu odstartovat líp. Jessica Jislová vyčistila všechny terče, zatímco další chybovaly. Bohužel na stojce už se mladá Češka nedokázala vypořádat s náročnými podmínkami a zamířila na dvě trestná kola. Roli hrálo i to, že v předcházejících kolech přepálila tempo. Česko se propadlo až na 14. místo, manko na čelo narostlo na takřka dvě minuty.

Na Markétu Davidovou čekala velmi těžká práce. A začala ji náramně! Na ležce si počínala ze všech nejlíp, nedobíjela a ukrojila skoro minutu z české ztráty. Jenže na stojce okopírovala dvě trestná kola Jislové. Manko se opět vyhouplo k dvěma minutám, na výsledkové tabuli byly Češky až 15.

Finišmanka Veronika Vítková předvedla nejlepší českou střelbu závodu. Na ležce nedobíjela a na stojce si vystačila se dvěma náboji. Na posledním úseku byla pátá nejlepší a zařídila posun na konečné 12. místo.

Češky v akci
Střelba Čas střelby Běh
6. Eva Puskarčíková 0+3 1:22,2 8. +7,8 7.
18. Jessica Jislová 2+3 2:07,2 13. +1:10,5 14.
11. Markéta Davidová 2+3 1:47,5 10. +32,8 6.
5. Veronika Vítková 0+2 1:12,4 3. +44,3 7.

Výsledkový servis


Hlavní foto: Darja Domračevová (Autor: Wikijunkie/Wikipedia.org, pod licencí BY-SA)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *